SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Rolls-Royce predstavil malý jadrový reaktor na cesty do vesmíru

Technológie
0

Spoločnosť Rolls-Royce je známa najmä výrobou luxusných automobilov. Teraz začala svoje dlhoročné skúsenosti aplikovať aj na výrobe motorov poháňaných jadrovým palivom. Nedávno odhalila nové podrobnosti o týchto plánoch. Na Twitteri zverejnila nový obrázok svojho „Micro-Reactora“, ktorý by mohol využívať jadrovú energiu na pohon vesmírnych lodí a lunárnych zariadení. Príspevok obsahoval ďalšie informácie o fungovaní reaktora, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť.

V mikroreaktore budú uránové častice umiestnené pod viacerými ochrannými vrstvami, aby vydržali náročné podmienky, ktoré sprevádzajú cestovanie do vesmíru. Spoločnosť začala študovať možnosti využitia jadrovej energie pri výskume vesmíru spolu s britskou vesmírnou agentúrou v roku 2021. NASA nedávno potvrdila, že má podobné ciele v spolupráci s agentúrou DARPA. NASA už v minulosti využívala jadrovú energiu na vesmírne misie bez posádky, napríklad v prípade sondy Voyager. Jadrové štiepenie by mohlo byť oveľa úspornejšou metódou pohonu ako súčasné chemické rakety. Prinieslo by aj kratšie a bezpečnejšie cestovanie.

Predplatné NEXTECH 2021

Spoločnosť Rolls-Royce však chce využívať jadrové reaktory aj na pohon mesačných základní. Jedna z možných metód zahŕňa rádioizotopové zariadenia, ktoré využívajú amerícium na napájanie komunikačných a vedeckých zariadení. Okrem toho si Rolls-Royce myslí, že jeho vývoj jadrových reaktorov pre vesmír môže pomôcť dekarbonizácii na Zemi. Táto technológia by mohla mať aplikácie v oblastiach, ako je obrana a lodná doprava. NASA plánuje vytvoriť prototyp svojho systému v roku 2027, zatiaľ čo Rolls-Royce chce vyrobiť svoj mikroreaktor do roku 2028 a vypustiť ho v roku 2030. 

Zdroj: techspot.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať