
Do sumcov vložili gény aligátora, aby boli odolnejší proti chorobám
Sumce patria k najobľúbenejším druhom chovaným farmármi v USA, ale ich chov nie je jednoduchý. Celosvetovo 40 % sumcov vyliahnutých na farmách uhynie na choroby skôr, ako sa dajú vyloviť. V snahe zabrániť stratám farmári liečia choré ryby antibiotikami alebo dokonca im podávajú lieky profylakticky v snahe zabrániť prepuknutiu choroby. To prispieva k rozvoju baktérií odolných proti antibiotikám. Teraz vedci z Auburn University v Alabame radikálne zvýšili odolnosť sumca proti chorobám vložením génu aligátora.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že katelicidín, peptid, ktorý sa nachádza v krvi aligátorov, má antimikrobiálne vlastnosti. V novej štúdii, zverejnenej na predtlačovom serveri bioRxiv, tím z Auburnu použil CRISPR na vloženie aligátorovho génu, ktorý kóduje katelicidín, do sumcov. Ako preventívne opatrenie vykonali vloženie do časti genómu sumca, ktorá normálne kóduje reprodukčný hormón. Tým sa geneticky modifikované ryby stali sterilnými, čo zabezpečilo, že sa nebudú môcť rozmnožovať, ak uniknú do voľnej prírody.
Ukázalo sa, že gén aligátora splnil presne to, v čo vedci dúfali. V závislosti od použitej inžinierskej techniky bola miera prežitia geneticky modifikovaných rýb dva až päťkrát vyššia ako u kontrolných jedincov, keď boli vystavené bežnej infekcii. Sumce boli takisto sterilné, pokiaľ im nebola umelo aplikovaná hormonálna terapia.
Zdroj: bigthink.com.
Zobrazit Galériu