SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Royole predstavil FlexPai - prvý komerčne dostupný skladací telefón s flexibilným displejom

Technológie
0

Startupový výrobca displejov Royole v týchto dňoch predstavil nové kompaktné skladacie zariadenie s flexibilným displejom. Po zložení na polovicu sa môže zariadenie správať ako dva rôzne smartfóny. Keď sa rozloží, bude fungovať ako tablet.

Zariadenie FlexPai prezentoval na malom tlačovom podujatí predstaviteľ spoločnosti Bill Liu, ktorý ho nazval prvým komerčne dostupným skladacím telefónom s ohybným displejom. Royole chce pomocou FlexPai riešiť dva významné nedostatky tradičných inteligentných telefónov – krehkosť ich displeja a nedostatočnú veľkosť na niektoré úlohy, ako je sledovanie filmov a úprava dokumentov.

Na rozdiel od takmer všetkých ostatných smartfónov obrazovka FlexPai nie je chránená sklom, ale ide o displej OLED vytlačený na tenkom plastovom materiáli. Je odolný proti škrabancom, a keďže tu nie je nijaké sklo, nerozbije sa. Bez porušenia sa vraj dá ohnúť až 200 000-krát.

FlexPai má v strede záves, ktorý umožňuje preložiť ho tak, že sa jeho dva konce dotknú, alebo rozvinúť do uhla 180 stupňov. Záves je dostatočne pevný, aby udržal zariadenie rozložené v akomkoľvek uhle. Môžete ho napríklad rozložiť do tvaru písmena A a nechať stáť na jeho dvoch koncoch.

Zariadenie obsahuje prispôsobenú verziu Androidu, ktorú v Royole nazvali Water OS. Bola navrhnutá špeciálne pre flexibilnú obrazovku FlexPai. Umožní napríklad na každej strane zloženého zariadenia zobraziť iné video.

FlexPai má podporu pre dve SIM karty, takže v zloženom stave môžete použiť prednú a zadnú časť displeja v podstate ako dva rôzne telefóny, z ktorých každý je priradený k inej SIM karte. No najužitočnejší môže byť ohybný displej vtedy, keď ho rozviniete do úplnej 7,8-palcovej veľkosti. Vtedy je to takmer rovnaký rozmer, ako má iPad mini, ibaže FlexPai je o niečo ťažší a hrubší.

Ako povedal Liu, používatelia môžu vďaka FlexPai ušetriť peniaze aj záťaž, pretože nebudú musieť kupovať a nosiť vo vrecku toľko zariadení. Budú vraj potrebovať „čoraz menej zariadení na získanie rovnakého používateľského zážitku“.

Novinku už vyskúšal redaktor webu Business Insider a mal niekoľko výhrad. Hoci v podobe tabletu je FlexPai malý a tenký, zložený na polovicu je nepríjemne veľký, pretože sa nedá zložiť naplocho. Navyše na závese je pomerne veľký výbežok, čo je nepohodlné pri nosení vo vrecku.

Väčšia obrazovka ponúka  lepší zážitok pri sledovaní filmov, ale displej nie je dostatočne veľký na to, aby zariadenie mohlo nahradiť notebook alebo tablet plnej veľkosti. Preto sa veľmi nehodí na úpravu dokumentov či inú prácu.

Royole už spustil hromadnú výrobu zariadenia a prijíma predobjednávky naň. Dodávky by sa mali začať koncom decembra. Cena 128 GB verzie je 1318 dolárov, za 256 GB treba zaplatiť 1469 dolárov, čo je viac, ako stojí 512 GB iPhone XS Max. Zatiaľ však bude FlexPai dostupný len na čínskom trhu.

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
Royole skladaci telefon displej OLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať