SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Samsung Galaxy Z Flip3 5G - vode odolné štýlové „véčko“ s ohybným displejom

2

Najvýznamnejšími vylepšeniami v porovnaní s vlaňajším modelom je odolnosť proti vode, podpora 5G sietí, 4 x väčší predný displej a stereo zvuk. Flip má kĺb okolo ktorého sa smartfón skladá v strede dlhšej strany displeja. V praxi to znamená, že smartfón s uhlopriečkou displeja 6,7 palca má  po zložení polovičnú veľkosť, takže sa pohodlne zmestí do dlane aj prakticky akéhokoľvek vrecka.

Videorecenzia

K dispozícii som mal krémový farebný variant s lesklými sklenenými plochami na zadnej strane. V ponuke sú ešte lesklé zelené a fialové modely a tiež matný čierny variant, takže každý si môže vybrať smartfón podľa svojho štýlu. Dizajn, veľkosť a spôsob skladania nového Flipu zaujmú hlavne dámy, aj keď čierny variant určite upúta záujem aj u mužov, ktorí si potrpia na štýlové doplnky. Navyše pozadie predného displeja sa dá nastaviť tak, aby smartfón ladil s najnovšími hodinkami série  Galaxy Watch4.

Telo smartfónu je z matného hliníka a povrch zrkadlovo lesklých zadných stien je pomerne klzký, takže odporúčam puzdro. Kĺbový mechanizmus je z dôvodu pevnosti a odolnosti pomerne tuhý, takže otvorenie smartfónu jednou rukou je pomerne problematické a treba ho nacvičiť. Deklarovaná odolnosť proti vode IPX8 v praxi znamená, že telefón by mal vydržať ponorenie do čistej sladkej vody do hĺbky 1,5 m na 30 minút. Odolnosť smartfónu s ohybným displejom proti vode bola pre konštruktérov veľkou výzvou. Pohyblivý kĺb displeja na obidvoch bokoch presne lícuje s puzdrom a keby aj voda prenikla do oblasti kĺbu, nedostane sa k súčiastkam vo vnútri. Smartfón z princípu nie je odolný proti ostrým prachovým časticiam, ktoré by pri vniknutí medzi plochy zloženého displeja mohli spôsobiť jeho poškriabanie. Smartfón má slot na jednu nano SIM kartu a podporuje eSIM.

Sekundárny displej umožňuje selfie zadným fotoaparátom

Flip v puzdre

Displej je chránený fóliou, ktorá je podľa tvrdenia výrobcu o 80% odolnejšia, než u predchádzajúceho modelu. Tvrdosťou samozrejme nemôže súperiť so sklami Gorilla Glass a vlastne ani nemusí. Flip sa bude vo vrecku nosiť zložený, takže displej je perfektne chránený. Detailnejší pohľad prezradí, že rámik okolo displeja je mierne vypuklý, takže po zatvorení sa plochy displeja nedotýkajú, ale je medzi nimi asi 0,3 mm medzera, takže prípadné zrnko prachu sa pri zatváraní smartfónu do displeja nezatlačí.

Skladací AMOLED displej má rozlíšenie 2636 x 1080 pixelov a pomer strán 22:9. V strede hornej strany je malý otvor na selfie kameru. Implicitne je nastavená adaptívna obnovovacia frekvencia s maximom 120 Hz, môžete si však nastaviť aj štandardný režim s frekvenciou 60 Hz, ktorý by mal byť šetrnejší, čo s týka spotreby. Špičkový jas 1200 nitov a podpora HDR+ je zárukou zážitkového sledovania videí s vysokou dynamikou jasu, kontrastom a sýtymi farbami. Líniu kde sa displej ohýba samozrejme nahmatáte, avšak pri bežnom používaní nevidíte, samozrejme ak ho cielene nehľadáte natáčaním displeja tak aby mierne zvlnenie bolo v pri určitom uhle dopadu svetla viditeľné. Rozmery otvoreného smartfónu sú diktované displejom s pomerom strán 22:9, takže palcom celú výšku určite neobsiahnete. Buď budete smartfón ovládať druhou rukou, napokon dve ruky musíte použiť na jeho otvorenie, alebo pri jednoručnom ovládaní musíte „rúčkovať“.   

Druhý taktiež farebný a dotykový displej, avšak oveľa menší je na vonkajšej strane vedľa oválnej platformy s objektívmi zadného fotoaparátu. Implicitne zobrazuje zobrazí dátum, čas a stav batérie.  Umožňuje taktiež zobrazovať údaje o notifikáciách, či nabíjaní a samozrejme aj čas. Displej je implicitne vypnutý, takže na zobrazenie spomínaných údajov treba naň ťuknúť.

Ak udelíte príslušné povolenie tak sa na tomto displeji zobrazí nielen údaj o počte notifikácií, ale aj ich texty a tiež texty správ. Na tento displej môžete umiestniť aj rôzne užitočné widgety.

Displej vedľa objektívov fotoaparátu vám pomôže aj v prípade ak si chcete urobiť selfie zatvoreným smartfónom. Ak dvakrát po sebe stlačíte tlačidlo zapnutia, zobrazí sa náhľad, pomocou ktorého môžete komfortne komponovať záber. Gestami môžete prepínať objektívy, alebo režim fotenia a nakrúcania videa. Ako spúšť môžete použiť jedno z tlačidiel na ovládanie hlasitosti.

Záber hlavným a ultraširokouhlým objektívom zadného fotoaparátu

Keď už spomínam fotoaparáty, Flip 3 má primárne zaujať dizajnom a konštrukciou, čiže nie je to vyslovene fotomobil, ale väčšina záberov, hlavne v dobrých svetelných podmienkach vás nadchne. Farby sú bohato saturované, tak ako sa to páči hlavne mladým používateľom, avšak stále zostávajú prirodzené.  Nesklamú vás však ani zábery v nočnom režime. Parametre fotoaparátov sú rovnaké ako vo vlaňajšom modeli.  Zadný fotoaparát využíva osvedčenú kombináciu hlavného mierne širokouhlého objektívu s optickou stabilizáciou a ultra širokouhlého objektívu so zorným uhlom  123˚. Nakoľko na selfie fotky a videá môžete použiť zadný fotoaparát s náhľadovým displejom, doménou selfie kamery budú videohovory a videokonferencie.

Vľavo: verné podanie farieb, vpravo večerný záber

Špecifikám skladacieho displeja je prispôsobené aj užívateľské rozhranie vyvinuté v spolupráci s Google. Galaxy Z Flip 3 je možné otvoriť prakticky v ľubovoľnom uhle, podobne ako notebooky. Niektoré aplikácie Samsungu a Google už podporujú režim Flex keď smartfón stojí na nejakej ploche bez podpery s displejom pootvoreným v pravom uhle. Vtedy sa zobrazovacia plocha rozdelí na dve približne štvorcové časti s uhlopriečkami 4 palce. Na hornej polovici si napríklad môžete prezerať fotografie, videá a ďalší obsah, dolná polovica slúži na ovládanie. Rozdelený displej v režime Flex je vynikajúci aj pre súčasné zobrazenie okien dvoch aplikácií v multitaskingu. Poloha, v ktorej časti displeja zvierajú uhol približne 90°je užitočný pri fotografovaní zadným fotoaparátom, pretože smartfón môžete položiť na vhodnú podložku a tak nahradiť statív. Pomocou samospúšte potom môžete fotiť seba, prípadne skupinku ľudí aj s vami, prípadne pri večerných a nočných záberoch využiť dlhší čas expozície. Táto pracovná poloha je výhodná aj pri videokonferenciách, ktoré sa za posledné dva roky stali neoddeliteľnou súčasťou nášho pracovného života. Výhodou je, že máte voľné ruky a môžete robiť gestá, prípadne komunikačnému partnerovi niečo ukazovať.

Otvorenie do pravého uhla možňuje fotenie so smartfónom na podložke, vpravo je poloha pre selfie a videokonferencie

Procesor Snapdragon 888 dokáže poskytnúť vysoký výpočtový a integrovaná grafika Adreno 660 aj grafický výkon dostatočný aj pre náročné hry. Samozrejme výkon je limitovaný odvodom tepla a limitovaný objem skladačky, kde sa na odvode tepla podieľa len jedna polovica prístroja, v tomto prípade horná s fotoaparátmi, v ktorej je čip umiestnený sa prejavuje vyššou teplotou pri dlhodobej vysokej záťaži. Batéria s kapacitou 3 300 mAh napriek tomu vydrží deň bežného používania aj s približne 10 % rezervou. Nabíjačku v balení nenájdete. Z Flip 3 podporuje nabíjanie maximálnym príkonom 15 W a taktiež aj bezdrôtové nabíjanie príkonom 10 W vrátane technológie reverzného nabíjania, ktorá umožňuje zo smartfónu bezdrôtovo dobíjať slúchadlá Galaxy Buds, hodinky Galaxy Watch alebo iný telefón príkonom 4,5 W. Nad selfie kamerou si pri pozornom pohľade môžete všimnúť mriežky druhého reproduktora, takže nový Flip 3 5G disponuje stereofónnym zvukom a to vzhľadom na rozmery smartfónu pomerne kvalitných vrátane nižších tónov.

Cena, napriek tomu, že v porovnaní s vlaňajším modelom je podstatne nižšia naznačuje, že primárnou skupinou záujemcov o Galaxy Z Flip 3 5G budú hlavne dizajnoví a technologickí nadšenci. Tí dizajnoví zrejme ani chvíľu nezaváhajú a siahnu po smartfóne, ktorým sa budú môcť výrazne odlíšiť.

Verdikt: Atraktívny skladací smartfón pre milovníkov inovatívneho dizajnu a technológií


                                         


                                         

Technické údaje Procesor: Osemjadrový 64 bitový Qualcomm Snapdragon 888 s frekvenciou jadier  (1 x 2,84 GHz + 3 x 2,42 GHz + 4 x 1,8 GHz Kryo 680) 5 nm technológia, grafika Adreno 660;  Displej: 6.7 palcový  skladací AMOLED 120 Hz HDR+, 1200 nit, rozlíšenie fullHD+ 1080 x 2640 px 426 PPI, 22:9; cover displej 1.9", Super AMOLED, 260 x 512 px; RAM: 8GB 256 GB úložný priestor;  Fotoaparát: zadný ultra širokouhlý 12 MPx 1.12 µm, f/2.2, zorný uhol 123˚;  hlavný širokouhlý: 12 MPx, 1.4 µm f/1.8 OIS; predný fotoaparát: 10 MPx, 1.22 µm, f/2.4; konektivita 5G, LTE, Bluetooth 5.1; Operačný systém: Android 11; Batéria: 3 300 mAh; Rozmery: zložený  86,4 x 72,2 x 15,9-17,1 mm; otvorený  166 x 72.2 x 6.9,hmotnosť: 183 g. Cena 1049 eur

+ dizajn, ktorý upúta pozornosť, precízna konštrukcia,  dobre vyriešený ohyb

- ergonómia, výdrž batérie

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy Z Flip3 5G Vecko ohybný displej Samsung Flip

2 komentáre

Uz viem, co si nekupim reakcia na: Samsung Galaxy Z Flip3 5G - Vode odolné štýlové „véčko“ s ohybným displejom

26.10.2021 16:10
Uz viem, co si nekupim
Reagovať

RE: Za tisicku? Zadarmo v tejto krize. Nemam co zrat s detmi. reakcia na: Uz viem, co si nekupim

31.10.2021 18:10
Noo, ziadne veecko nebude.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať