NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Samsung The Terrace QE65LST7T / Zábava aj do nepohody

0

Televízor je dnes bežná súčasť každej domácnosti a veľa používateľov ho túži mať k dispozícii aj vo vonkajšom prostredí, v altáne či na terase. Bežné modely však na tento účel nie sú príliš vhodné. Pri použití v altáne v letnom období síce zväčša prežijú, ale dlhodobý pobyt vo vonkajšom prostredí im veľmi neprospieva.

Hlavne počas noci a nadránom sa vo zväčšenej miere vyskytuje vlhkosť, ktorá sa zráža v útrobách televízora, a ak sú v takom prípade obvody pod prúdom (stačí stand-by režim), môže na nich dochádzať k erózii, ktorá časom spôsobí prerušenie obvodu alebo skrat. Ten môže v niektorých prípadoch viesť až k požiaru.

Nič také vám však nehrozí s novinkou Samsungu, špeciálnym outdoorovým televízorom The Terrace. Ten bol predstavený už v minulom roku a teraz ho Samsung prináša aj k nám. Ak si myslíte, že tým Samsung vymyslel Ameriku, tak to nie. Odolné displeje sa používajú už pomerne dlho, ale iba v profesionálnej sfére v úlohe reklamných displejov. Tie sú však zväčša riešené tak, že sa vezme bežný displej, určený na použitie v interiéri, a vloží sa do špeciálneho rámu, ktorý okrem ochrany pred poveternostnými vplyvmi zabezpečuje aj reguláciu teploty vnútri. Samsung The Terrace je však prvý komerčný televízor s utesnenou konštrukciou, určený na použitie v exteriéri. Ako jeho názov napovedá, je ideálny na používanie pod prístreškom či na terase. Televízor by mal byť namontovaný tak, aby bol aspoň čiastočne chránený pred poveternostnými vplyvmi, takže minimálne pod malou strieškou alebo najlepšie v altáne. Jeho konštrukcia je podriadená účelu, takže nečakajte žiadne módne minirámiky či slim konštrukciu. Celý televízor je osadený v robustnom kovovom ráme a zadná časť s konektormi je zakrytá utesneným priskrutkovaným krytom. Rám má hĺbku asi 6 cm a po celom obvode je hladký, bez ovládacích prvkov. Infraprijímač na diaľkové ovládanie je na module vystupujúcom vpravo dole spolu s tlačidlom zapnutia. Televízor má odolnosť proti vode a prachu podľa certifikácie IP55. To znamená, že síce prežije náhodné poliatie či postriekanie vodou, ale určite by nemal byť trvale vystavený silnému dažďu. Poliatie vodou sme si, samozrejme, pri testovaní nemohli nechať ujsť a televízor to podľa očakávania prežil. Televízor by tiež nemal byť na mieste, kde naň môže pražiť priame slnko. To by mu pri letných horúčavách mohlo ublížiť a obraz by bol aj tak nepozerateľný. V zimnom období by ste si však televízor mali zbaliť na lepšie miesto, kde nebude priamo vystavený mrazom. Tie displeju príliš nepomáhajú. Na inštaláciu je teda ideálne zatienené miesto v altáne či na terase. Povrch displeja má síce antireflexnú úpravu, no napriek tomu treba brať do úvahy, že na silné odrazy v pozadí je krátka a za letného slnečného dňa sa vám budú silne osvietené miesta za vami v displeji odrážať.

Hardvérovo televízor vychádza z minuloročného radu, o čom svedčí použitý Quantum Processor 4K. Displej QLED je tvorený panelom s technológiou Quantum Dot s priamym podsvietením Ultimate UHD Dimming Pro a so špičkovou svietivosťou až 2000 nitov. Televízor má implementovanú technológiu Contrast Enhancer na zlepšenie kontrastu aj umelú inteligenciu, ktorá podľa aktuálneho prostredia nastavuje obraz aj zvuk. Na prvý pohľad možno zaskočia iba tri porty HDMI, ale vzhľadom na určenie zariadenia sa nepredpokladá, že budete pripájať množstvo periférií a prioritou najskôr bude sledovanie streamovacích služieb. Samozrejmosť je kvalitné Wi-Fi vo verzii 5 a bluetooth vo verzii 4.2. Softvér pracuje pod OS Tizen, ktorý má Samsung za tie roky veľmi dobre vyladený. Ovládanie je vďaka tomu veľmi svižné a jednoduché a nájdete tu všetky funkcie a služby známe z ostatných televízorov výrobcu. K dispozícii sú aj funkcie Tap View na rýchle prenesenie obsahu z mobilu na TV poklepaním na rám alebo Multi View, ktorý rozdelí obrazovku, pričom na jednej časti môžete sledovať obsah zo smartfónu. Samozrejmosť je aj možnosť začlenenia do systému inteligentnej domácnosti Smart Things a spolupráca s hlasovými asistentmi.

Televízor sme testovali v tandeme s trojkanálovým soundbarom HW-LST70T. Ten je vybavený až siedmimi reproduktormi vrátane basového a poskytuje výkon až 210 W. Sound­bar je priamo určený na použitie s televízormi The Terrace a má rovnaký stupeň ochrany IP55 pred poveternostnými vplyvmi. Oproti bežným soundbarom je zaujímavé, že z fyzických vstupov tu nájdete iba optický S/PDIF, inak sa počíta iba s bezdrôtovým pripojením cez Wi-Fi alebo bluetooth. Spolupracuje s aplikáciou Smart Things aj Spotify Connect, takže Spotify si na ňom môžete spúšťať z akéhokoľvek zariadenia v sieti.

Samsung The Terrace spoločne so soundbarom tvoria vyváženú dvojicu, ktorá poskytuje kvalitný obraz a výborný, dostatočne výkonný zvuk. Ovládače k obom zariadeniam vyzerajú ako bežné smart ovládače k televízorom Samsung, majú však stupeň ochrany IP56, takže im neublíži ani náhla letná prehánka alebo vlhký vzduch nadránom. Televízor síce hrá pekne, ale výkon 20 W je na vonkajšie podmienky predsa len slabší, a tak použitie soundbaru odporúčam. My sme tento model testovali vo vonkajších priestoroch za letného slnečného dňa. Televízor bol umiestnený v tienenej časti záhrady, takže bol veľmi dobre použiteľný. V takýchto podmienkach však bežne televízor doma asi sledovať nebudete. Je to skôr použitie, ktoré sa uplatní pre hotely, wellness a podobné zariadenia. Viac si ho viem doma predstaviť pri posedení pod altánom za príjemných letných večerov, keď si vychutnáte všetky nuansy kvalitného obrazu so špičkovým AI upscalingom z nižších rozlíšení a vynikajúcim režimom HDR vďaka vysokej svietivosti a priamemu podsvieteniu. Takže jeho využitie je naozaj veľmi široké. Jediná temnejšia stránka je jeho cenovka, ktorá je viac ako dvojnásobná v porovnaní s indoor modelom. Na druhej strane vo svojej kategórii v súčasnosti porovnateľnú konkurenciu nemá. Okrem testovaného modelu s uhlopriečkou 65" sa dodáva aj vo veľkosti 55" a 75".

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz a zvuk, výbava, svietivosť 2000 nitov, odolnosť
- Bez soundbaru slabý zvuk

PARAMETRE:

• Samsung QE65LST7T, displej: 65" QLED Quantum Dot s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), obrazový procesor Quantum Processor 4K, Direct Full Array 16×, OS Tizen, vstupy: 3× HDMI 2.0, 1× USB 2.0, integrované Wi-Fi 11, bluetooth 4.2, zvukový výkon 20 W, tuner 1× DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), podpora HbbTV 2.0.1 (CZ, SK), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 136 kWh ­typická, 450 W max., menej ako 0,5 W stand-by, rozmery bez stojana 1466,3 × 851,1 × 59,8 mm, hmotnosť 38,9 kg

• Cena: 4999 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať