SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Panasonic TX-65JZ2000E / Hollywood vo vašej obývačke

0

Pri vlajkových modeloch OLED televízorov Panasonic sme si už zvykli na špičkovú kvalitu obrazu a ani ten najnovší v tomto smere nie je výnimka. Model JZ2000 prichádza s pomerne širokou paletou noviniek, žiaľ, stále iba v uhlopriečkach 55" a 65", čo je vzhľadom na to, že ide o vlajkovú loď, trochu málo a očakávali by sme aj 77".

Dizajn je z prednej strany podobný ako u predchodcu HZ2000, čistý panel s minimálnym čiernym rámikom a širšou lištou soundbaru v spodnej časti. Zmenou však prešiel stojan, ktorý má centrálnu valcovitú nohu a umožňuje natočenie televízora do strán. Musím pochváliť výrobcu za spôsob upevnenia televízora na stojan. Stačí ho položiť na stolík, televízor naň zvrchu nasunúť a potom zaistiť skrutkami. Ide o najlepšie riešenie spomedzi všetkých výrobcov, hlavne pri uhlopriečkach 65" a viac. Televízor však toho ponúka oveľa viac. Medzi novinky patrí aj najnovší procesor HCX Pro AI umožňujúci automatickú optimalizáciu kvality obrazu a zvuku na základe typu sledovaného obsahu. Procesor HCX Pro AI je schopný identifikovať prehrávaný obsah v reálnom čase a analýzu obrazu vykonáva každú sekundu. Vďaka subsystému s umelou inteligenciou porovnáva prehrávaný program s knižnicou rôznych typov obsahu, na ktorých sa naučil optimalizovať kvalitu obrazu i zvuku. Ak napríklad zdeteguje, že sledujete film, nastaví čo najpresnejšie farby a upraví kvalitu obrazu tak, aby poskytoval zážitok čo najbližší projekcii v kine.

Umelá inteligencia bola trénovaná na viac ako milióne rôznych ukážok obsahu. Zlepšený bol aj zvukový systém. K predným a vrchným reproduktorom pribudli aj bočné, umiestnené po stranách a využívajúce odraz od stien. Televízor tak dokáže reprodukovať Dolby Atmos aj bez prídavného soundbaru v konfigurácii 3:2:2, čo znamená tri predné kanály (ľavý, stredný, pravý), dva bočné a dva vrchné efektové kanály. Rovnako ako u predchodcu bol vyvinutý s podporou špecialistov značky Technics. Novinka používa panel Master HDR OLED Professional Edition, ktorý poskytuje vyšší jas v porovnaní s konvenčnými OLED televízormi. Panasonic to dosahuje modifikáciou panela, ktorá spočíva v použití kovovej zadnej platne na prenos tepla z panela. Vďaka tomu nedochádza ani pri vysokých úrovniach jasu k lokálnemu prehriatiu panela, ktorý tak môže pracovať s podstatne vyšším jasom. Panasonic vďaka tomu dosahuje najvyššiu svietivosť zo všetkých súčasných modelov OLED na trhu. Predná časť panela nesie účinný antireflexný filter, ktorý potláča odlesky a zvýrazňuje tak podanie hlbokej čiernej. Zdokonalenia sa dočkal aj režim Game Mode Extreme, ktorý poskytne vďaka novému HDMI 2.1 podporu variabilnej obnovovacej frekvencie VRR aj vysoké obnovovacie frekvencie HFR 4K 120p. Pre hráčov je takisto dôležitá nízka latencia, ktorá sa tu pohybuje na úrovni 14 ms. Herný mód zároveň upraví parametre obrazu, aby viac vyhovovali zobrazeniu v hrách. Televízor podporuje veľmi širokú škálu formátov HDR vrátane Dolby Vision IQ, Dolby Vision, Filmmaker Mode a HLG Photo, ktorý dokáže zobrazovať fotografie HDR, vyfotené napríklad bezzrkadlovkami radu Panasonic S1. K dispozícii je aj funkcia Adaptive HDR10+, ktorá dynamicky prispôsobuje obsah HDR svetelným podmienkam v miestnosti podobne ako Dolby Vision IQ a verne reprodukuje farby v tmavých alebo jasných podmienkach bez straty detailov alebo kontrastu. 

Modernizáciou si prešla aj obsluha televízora. Vo výbave je nový diaľkový ovládač, ktorý je prehľadnejší, obsahuje priame tlačidlá vybraných streamovacích služieb, ale hlavne je pripojený cez bluetooth, takže nezáleží na tom, či je namierený priamo na TV alebo niekam inam. JZ2000 využíva najnovšiu verziu používateľského rozhrania MyHomescreen Panasonic (6.0). Má jednoduché, jasné usporiadanie s možnosťou odkazov na hlavnej stránke. Hlavné menu je grafické s rýchlymi voľbami, podrobné menu v podstate zostalo.

Novinkou je možnosť duálneho pripojenia bluetooth, takže môžete pripojiť napríklad dvojicu slúchadiel.

Panasonic je známy svojou neutrálnou obrazovou filozofiou, ktorá dáva zámery režiséra pred všetko ostatné, ako sú presýtené farby alebo umelá ostrosť. Stále tu teda nájdete režimy ako filmár alebo profesionál. K novinkám však patrí režim AI, ktorý aktívne analyzuje obrazový materiál a optimalizuje ho podľa sledovaného žánru. Režim AI si dokáže výborne poradiť s väčšinou záberov vrátane seriálov či dokumentov. Občas je však interpolácia (kompenzácia pohybu) trocha nadmerná, čo síce dáva hladké pohyby pri športe a zábave, ale môže pôsobiť trocha umelo pre filmy zaznamenané v režime 24p. V tomto prípade je lepšie využiť niektorý z profesionálnych režimov.

Panasonic JZ2000 rozhodne nesklamal. Patrí z obrazovej aj zvukovej stránky k tomu najlepšiemu, čo možno dnes na trhu zohnať. Farebné podanie je už tradične vynikajúce a sledovanie obsahu HDR je nezabudnuteľný zážitok. Obraz je výborne prekreslený, s úžasnou úrovňou čiernej pri zachovaní detailov v tmavých plochách. Svetlé miesta sa vykresľujú s vysokým jasom, ale pri zachovaní kresby. Veľmi dobre si poradí aj s obsahom vo full HD rozlíšení, ktorý reprodukuje vo vysokej kvalite a bez rušivých artefaktov. Televízor je, samozrejme, výborná voľba aj pre náruživých hráčov, ktorým poskytne špičkový obraz s výbornými parametrami. Zvukový diel umožňuje využívanie televízora aj so zvukom v Dolby Atmos bez potreby prídavných reproduktorov. Jediným hendikepom tak oproti konkurencii zostáva, že 65" uhlopriečka je maximom.

PLUSY, MÍNUSY:

Špičkový obraz, dizajn, podpora formátov HDR, jednoduché ovládanie, výborný zvuk s Dolby Atmos, bluetoothový DO
Nič podstatné

PARAMETRE:

• Display 4K OLED/Master HDR OLED Professional Edition, uhlopriečka 65" (165 cm), rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10+ Adaptive/HDR10/HLG/Dolby Vision IQ/HLG Photo*16, farebné spracovanie 10-bitové, procesor AI HCX Pro, pripojenie 4× HDMI ver. 2.1, optický výstup S/PDIF, 3× USB (1× USB 3.0), tuner DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct, bluetooth, Home Screen 6.0, HbbTV, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 28 kg, spotreba priemerná 139 W

• Cena: 3420 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať