SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Satelity vás už nájdu kedykoľvek a kdekoľvek na planéte

Bezpečnosť
0

 V roku 2013 polícia v Grants Pass (Oregon, USA) dostala tip, že istý muž nezákonne pestuje marihuanu vo svojom dvore. Skontrolovala preto aplikáciu Google Earth a satelitný obraz spred 4 mesiacov skutočne jasne ukázal rady rastlín na pozemku. Aktivisti za ľudské práva zasa nedávno využili satelitné snímky, aby dokázali, že takzvané odborné školy v Ujgurskej oblasti Sin-ťiang v Číne sú vlastne reedukačné tábory a mnohé z nich sú obkolesené strážnymi vežami a žiletkovým drôtom.

Satelitné snímky sú z roka na rok ostrejšie a zhotovujú sa stále častejšie. Kým v roku 2008 bolo na obežnej dráhe 150 satelitov na pozorovanie Zeme, v súčasnosti ich je 768. Satelitné spoločnosti síce neponúkajú 24-hodinový dohľad v reálnom čase, ale už sú k tomu údajne blízko. A ochrancovia súkromia dvíhajú varovný prst. Ak nestanovíme prísnejšie obmedzenia, jedného dňa bude mať ktokoľvek – od reklamných spoločností cez podozrievavých partnerov až po teroristické organizácie – prístup k nástrojom, akými donedávna disponovali len vládne spravodajské služby. To by znamenalo, že ktokoľvek by mohol v ktoromkoľvek okamihu sledovať niekoho iného.

Komerčné satelitné snímky sú v súčasnosti dostatočne dobré na to, aby ste na nich videli auto, no nie dosť dobré na určenie jeho výrobcu či modelu. A neumožnia ani to, aby ľudia mohli sledovať príchody a odchody suseda. Táto anonymita je zámerná. Americké predpisy obmedzujú snímky komerčných satelitov na rozlíšenie 25 centimetrov (vojenské špionážne satelity dokážu zachytiť oveľa granulárnejšie snímky), to uspokojí väčšinu zákazníkov.

Satelitné snímky sa však stále zlepšujú a investori a podniky by to nevyhnutne chceli aj využívať. Spoločnosť Planet Labs v súčasnosti spravuje 140 satelitov, čo je dosť na to, aby raz denne prechádzali nad každým miestom na Zemi. Spoločnosť Maxar zasa buduje konšteláciu, ktorá bude schopná opätovne navštíviť miesta 15-krát denne. BlackSky Global sľubuje, že sa nad väčšinu veľkých miest vráti až 70-krát denne.

Niektoré spoločnosti dokonca ponúkajú živé video z vesmíru. Napríklad spoločnosť EarthNow hovorí, že bude ponúkať „nepretržité monitorovanie v reálnom čase“ s „oneskorením na úrovni jednej sekundy“, aj keď niektorí si myslia, že nadhodnotila svoje schopnosti.

Niektoré z najradikálnejších výdobytkov v pozorovaní Zeme nie sú postavené na tradičných fotografiách, ale na radarovom snímaní a hyperspektrálnych obrazoch, ktoré zachytávajú elektromagnetické vlnové dĺžky mimo viditeľného spektra. Ak mraky zakryjú zem, satelity môžu cez ne preniknúť pomocou radarového aparátu, vysielajúceho signál, ktorý sa odrazí od snímaného objektu späť na satelit. Možno tak určiť výšku objektu až na milimeter. NASA používa takýto radarový systém už od sedemdesiatych rokov minulého storočia, ale na komerčné využitie bol v USA schválený len v minulom roku.

Ak považujete sledovanie dát GPS z vášho smartfónu za ohrozenie súkromia, môžete telefón nechať doma. No pred sledovaním satelitnou kamerou sa ťažko skryjete. Hoci v USA je rozlíšenie satelitných snímok obmedzené na 25 cm, nič nebráni napríklad čínskej spoločnosti zachytávať a predávať snímky s presnosťou 10 cm – hoci aj americkým zákazníkom. To, čo robí satelitné zobrazovanie ešte mocnejším, je schopnosť spracovať tieto snímky vo veľkých množstvách.

Analytické spoločnosti ako Orbital Insight a SpaceKnow „kŕmia“ týmito vizuálnymi údajmi algoritmy navrhnuté tak, aby umožnili každému, kto má pripojenie na internet, nahliadať na tieto obrázky hromadne. Spoločnosti zaoberajúce sa satelitnou analýzou tvrdia, že sú opatrné a anonymizujú svoje údaje. No aj keď satelity nerozpoznávajú tváre, tieto snímky v kombinácii s inými dátovými tokmi (GPS, bezpečnostné kamery, príspevky zo sociálnych sietí) by mohli ohroziť súkromie. Umožnili by odhaliť, do ktorých obchodov chodíte, kam chodia vaše deti do školy, aké náboženské inštitúcie navštevujete a pod.

Jedna vec, ktorá by nás mohla chrániť pred „dohľadom z oblohy“, je cena. Niektoré spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti tvrdia, že dopyt po satelitoch s presnosťou vyššou ako 25 cm je malý, pretože sú drahé. No niektoré firmy vypúšťajú relatívne lacné „nanosatelity“ vo veľkosti hriankovačov, ktoré napriek malým rozmerom dokážu zachytávať hyperdetailné obrázky.

Už v súčasnosti existuje dopyt po snímkach s rozlíšením pod 25 cm, a teda aj ponuka. Niektoré poisťovne potrebujú takú úroveň detailov, aby dokázali odlíšiť napríklad svetlík od solárneho panela. Mohli by ich síce získať z lietadiel či dronov, ale cena satelitných snímok klesla už dosť na to, aby ich tieto spoločnosti uprednostnili.

Samozrejme, drony robia lepšie snímky ako satelity, ibaže ich pohyb je obmedzený, nemôžu lietať všade. Vo vesmíre takéto obmedzenia neexistujú. Medzinárodné dohody v období studenej vojny zakotvili princíp „otvoreného neba“. Zmluva však nepredpokladala, že by jedného dňa bolo možné, aby niekto získal podrobné snímky takmer akéhokoľvek miesta.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
satelit GPS sukromie navigacia vesmir bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať