ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Scenáre využitia NAS servera Synology DS 718+

Technológie
0

Zariadenie typu NAS (Network Attached Storage) má univerzálne použitie. Môžete ho využiť ako súborový server, multimediálny server, zariadenie na zálohovanie obsahu pre počítače aj mobilné zariadenia a samozrejme ako personálny, či firemný privátny cloud. Odporúčam preskúmať nielen predinštalované aplikácie, ktoré sú súčasťou operačného systému DSM, ale aj aplikácie, ktoré je možné doinštalovať. 

Konkrétne možnosti využitia predstavuje vo videu Lubomír Tomány zo spoločnosti Synology:

Hardvér

Synology DS 718+ a konfiguráciu tohoto zariadenia sme už na našom webe predstavili, takže len stručne zhrniem základné parametre. NAS server s dvoma šachtami na disky disponuje výkonným a pritom úsporným štvorjadrovým procesorom Intel Celeron J3455 so štandardnou taktovacou frekvenciou 1,5 GHz s možnosťou krátkodobého zvýšenia až na 2,3 GHz. Pre náročnejšie scenáre sa môže predinštalovaná kapacita 2 GB RAM rozšíriť až na 6 GB. Maximálna kapacita je 24 TB v konfigurácii 2 x 12 TB disky.

Súborový systém Btrfs

Kľúčovým pilierom pre mnohé funkcie je súborový systém Btrfs. Tento akronym znamená B-tree file system, čiže súborový systém založený na B stromoch. Vyvinula ho spoločnosť Oracle v roku 2009 a je súčasťou oficiálneho linuxového jadra. Kľúčovou vlastnosťou tohoto súborového systému je copy-on-write, čo v praxi znamená, že pri zmene súboru sa zapamätá aj pôvodná verzia a zmeny sú uložené na novú pozíciu.

V prípade potreby potom nie je problém obnoviť niektorú z predchádzajúcich verzií súboru. Z ďalších vlastnosti súborového systému Btrfs spomeniem snapshoty, jednoduchú možnosť klonovania súborov, interný RAID úrovní 0, 1 a 10, podpora viac zväzkov v jednom úložisku, transparentná kompresia, kontrola integrity uložených dát kontrolnými súčtami, online defragmentácia, deduplikácia, podpora generovania a aplikovania rozdielových zmien medzi snapshotmi.

Aplikácie

K aplikáciám sa najjednoduchšie dostanete cez webové rozhranie pomocou ikony Main menu v ľavom hornom rohu používateľského rozhrania zobrazeného v okne webového prehliadača. Prehľad o nainštalovaných aj dostupných aplikáciách pre operačný systém vášho NAS serveru získate v aplikácii Package Center.

Jej ikona v podobe nákupnej tašky prezrádza, že táto aplikácia je ekvivalentom aplikačných obchodov pre mobilné a desktopové platformy. Prostredníctvom nej si môžete stiahnuť a doinštalovať ďalšie balíčky, ktoré potrebujete. Ja som si ako jeden z prvých balíčkov stiahol Photo Station, aby som mohol organizovať fotografie a albumy. V nasledujúcom prehľade predstavím najdôležitejšie balíčky a funkcie:

Hlavné menu s ikonami aplikácií

File Station je intuitívne ovládateľná aplikácia umožňujúca cez webový prehliadač kopírovať súbory, či už medzi zložkami na NAS serveri, alebo uploadovať ich z počítača, či iného klientského zariadenia.   Nástroje pre rozšírené hľadanie a filtrovanie umožňujú jednoduchú organizáciu a zdieľanie súborov pomocou jediného odkazu. File Station podporuje protokoly SMB, FTP, AFP, NFS a WebDAV.

Cloud Station Suite zabezpečuje synchronizáciu súborov a dokumentov na všetkých vašich zariadeniach, prípadne ďalších zariadeniach Synology NAS v reálnom čase. Funkcia "Intelliversioning" sleduje verzie dokumentov, identifikuje a zachováva iba tie najdôležitejšie, aby sa šetril úložný priestor, ale aby sa v prípade poškodenia dala obnoviť staršia verzia dokumentu z predchádzajúceho časového bodu.

Aplikácia Prieskumník verzií umožňuje zobraziť historické verzie zálohovaných dát. Časové zálohy verzií dokumentov sú neoceniteľné či už v prípade poškodenia hardvéru alebo pri útoku ransomware, ktorý šifruje súbory.

Cloud Station Suite má aj funkcie selektívnej synchronizácie a dokáže synchronizovať aj úpravy dokumentov realizované v čase keď bolo zariadenie offline. Dokumenty sa zosynchronizujú akonáhle sa tieto zariadenia pripoja k internetu.

Napríklad poznámky vytvorené v režime offline v súboroch PDF prostredníctvom aplikácie DS Cloud sa do ostatných zariadení synchronizujú ihneď po opätovnom pripojení k internetu. Dá sa nastaviť jednosmerná alebo obojsmerná synchronizácia. Pri používaní smartfónov, ale aj moderných ultrabookov s SSD diskami, ktoré zatiaľ pri rozumnej cene majú obmedzenú kapacitu si môžete nastaviť výberovú synchronizáciu, pri ktorej sa do niektorých zariadení synchronizujú len súbory určitých formátov, prípadne môžete nastaviť limit veľkosti súborov.

Napríklad do mobilných zariadení, či ultrabookov s limitovanou kapacitou diskov sa budú synchronizovať iba kritické súbory, malé súbory. Veľké súbory sa budú synchronizovať do zariadenia DiskStation, čím sa bude flexibilne využívať úložný priestor.

Cloud Station Backup. Služba umožňuje prírastkové zálohovanie v reálnom čase, ktoré zálohuje iba zmenené súbory do zariadenia Synology NAS s minimálnym využitím zdrojov systému a vytvoriť tak vskutku komplexné a bezpečný privátny cloud. Naposledy zmenené veľké súbory sa rozdelia na menšie časti významne minimalizuje riziká straty údajov v dôsledku neočakávaných problémov, napríklad hardvérovej chyby, alebo chyby siete uprostred cyklu zálohovania.

USB Copy. Funkcia sa na podporovaných modeloch NAS serverov aktivuje tlačidlom. Umožňuje v súlade s nastavením tejto funkcie automaticky kopírovať súbory a priečinky zo zariadenia Synology NAS na pripojený USB disk, alebo kľúč, alebo opačne a zabezpečovať tak efektívnu výmenu a zálohovanie dát.

Po zvukovej a svetelnej signalizácii ukončenia kopírovania sa môže externé USB zariadenie vytiahnuť. Pre každé zariadenie je možné nastaviť režim kopírovania, filter typu súborov a zásady pre prípadné konflikty, napríklad ak súbor s daným menom už existuje. Všetky nastavenia sa zapamätajú a po pripojení zariadenia za prevádzky okamžite uplatnia.

Prekódovanie multimediálneho obsahu

Zariadenie DS718 + prostredníctvom služby Video Station a aplikácie DS video podporuje online prekódovanie formátov H.264 (AVC) / H.265 (HEVC) aj v rozlíšení 4K, čo umožňuje prehrávanie 4K videí aj na počítačoch, smartfónoch a multimediálnych prehrávačoch, ktoré pôvodne nepodporujú formáty Ultra HD.

Video s rozlíšením 4K je možné prekódovať na rozlíšenie 1080p, alebo 2160p (4096 x 2160 alebo 3840 x 2160) s kodekmi H.265 (HEVC) a H.264 (AVC) MPEG-2 a VC-1. Maximálny podporovaný počet snímkov za sekundu (FPS) je 30. Prekódované kontejnery môžu mať formáty MKV, MP4, AVI, TS, MPG, WMV a ďalšie.

DS 718+ podporuje aj takzvané remuxovanie, čiže prekódovanie sprievodného zvuku videa, bez toho aby sa zmenilo kódovanie obrazu. To umožňuje prehrávať videá vo formátoch MP4 nebo MKV na počítačoch, či zariadení Apple TV aj v prípade ak ich zvukové kodeky nie sú týmito zariadeniami podporované.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Synology NAS Intel dáta pocitac smartfon disk aplikácia audio video 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať