Sharp MX-2630N: Farebná multifunkčná tlačiareň

0

Produktový rad farebných multifunkčných tlačiarní Sharp MX v súčasnosti obsahuje 14 modelov A3, smerovaných do prostredia ­malých a stredných firiem, prípadne filiálok či pracovných skupín vo väčších firmách. Recenzované ­zariadenie je výrobcom deklarované ako plnohodnotný základný model, vhodný hlavne do ­firiem, v ktorých nemajú tlačový server. Výhodou je jednoduchá integrácia do firemnej IT infraštruktúry a spolupráca s inými ­sieťovými tlačiarňami. Napríklad funkcia pull-printing umožňuje v prípade zaneprázdneného zariadenia tlačiť z akéhokoľvek sieťového MFP. Funkcia Print Release umožňuje posielať a ukladať dokumenty na hlavné multifunkčné zariadenie, kde dochádza k autentifikácii. Následne sa dajú tlačiť na ľubovoľnom z piatich sieťovo pripojených zariadení. Podobne ako vyššie modely aj Sharp MX-2630N možno  jednoducho integrovať do existujúcich workflow vrátane mobilných a cloudových služieb. Voliteľná funkcia single sign-on prináša jednoduchší prístup k službám typu Box, Dropbox či Microsoft SharePoint OneDrive. Samozrejmosť je mobilná konektivita pomocou Wi-Fi a NFC a priama tlač súborov MS Office z USB, samozrejme, iba ak sú tieto možnosti v bezpečnostnej konfigurácii povolené. K dispozícii je dokončovanie, ako je sedlové zošitie, ručné zošívanie a zošívanie bez sponiek.

Popri rýchlosti a kvalite tlače je pri tlačiarni určenej do podnikového prostredia významná bezpečnosť. Tvorcom MX-2630N sa podarilo skĺbiť vysokú bezpečnosť s používateľskou prívetivosťou. Robustné zabezpečenie je implementované na úrovni filtrovania protokolov TSL/ISL aj IPsec. Pri tlači citlivých dokumentov je dôležité dôsledné odstránenie dočasných údajov po ukončení tlačovej úlohy. Pri zadávaní tlače cez e-maily je samozrejmé šifrovanie S/MIME a ich digitálny podpis. Pre zákazníkov vyžadujúcich ešte vyššiu mieru zabezpečenia je v ponuke Data Security Kit (DSK) – kompletný balík funkcií na vysokú úroveň zabezpečenia, zahŕňajúci okrem iného aplikáciu Document Control a pokročilé režimy zabezpečenia.


Jednoduchá výmena tonerov a ľahká údržba

Praktické skúsenosti

Prístroj je pripravený na tlač/kopírovanie už 20 sekúnd po zapnutí. Konfigurácia aj všetky funkcie sa ovládajú cez sklopnú 7" dotykovú obrazovku. Používateľské rozhranie si môžete prispôsobiť pre­sunutím často používaných ikon na ­domovskú obrazovku. Pozitívne hodnotím aj prehľadnú ponuku funkcií zabezpečenia.

Testovanie potvrdilo výrobcom udávané parametre rýchlosti tlače aj kopírovania. Pri posudzovaní kvality výtlačkov som sa zameral na predpokladané scenáre, teda na tlač dokumentov obsahujúcich farebnú grafiku na bežný ­kancelársky papier a tlač marketingových materiálov na hrubší lesklý papier. Vytlačil som obálku časopisu z digitálnej predlohy a potom som skopíroval tú istú obálku z už vytlačeného časopisu. Prekvapil ma minimálny rozdiel v kvalite medzi výtlačkom a kópiou a takisto prakticky zhodné ­podanie farebných odtieňov ako na výtlačku časopisu z polygrafickej firmy. Počas intenzívneho testovania sa mi ani raz nepodarilo dosiahnuť, aby sa pri tlači alebo kopírovaní zasekol papier, no keby k tomu aj došlo, prakticky celá vodiaca dráha papiera sa dá odkryť a problém hravo vyrieši každá sekretárka. Pri obojstrannom kopírovaní dokumentov som použil štandardný postup – zobral v ekonomickom oddelení hromádku dokumentov, veľa z nich bolo predtým zložených v obálkach, niektoré dokumenty boli na hrubšom papieri. Odstránil som sponky a spustil kopírovanie. Podávač nemal problém dokonca ani s dokumentom, ktorý bol pokrčený a znovu vystretý.

Vysoká rýchlosť tlače si vyžaduje primerané množstvo energie, výrobca udáva spotrebu s určitou rezervou, pri testovaní bolo namerané maximum o 10 % nižšie. Zásluhu na priaznivej spotrebe majú tonery s nízkym bodom topenia a fixačná jednotka s rýchlym ohrevom. V menu môžete nastaviť možnosti automatického vypínania a zapínania. Funkcia automatického ­uvoľňovania tonerových kaziet zaisťuje spotrebovanie všetkého tonera a šetrí tak ďalšie prostriedky.

Konštruktéri mysleli aj na možnosť jednoduchej údržby. Na vnútornej strane predného krytu sú nástroje na čistenie nabíjacej koróny fotocitlivého valca. Koróna je dobre prístupná po odobratí nádoby na odpad z tonera. ­Podobne ako pod kapotou moderného automobilu aj tu platí pravidlo, že prvky, s ktorými sa pri údržbe manipuluje, sú z farebného plastu, takže ich ľahko nájdete.

Parametre:

• Technológia tlače: laserová farebná; formát: A3; rozlíšenie: 600 × 600, 9600 × 600 dpi; kapacita zásobníkov: 650 štandardne, 6300 maximálne, rýchlosť tlače (čiernobielo aj farebne): A4: 26 strán/min, A3: 15 strán/min, jednostranná 50 strán/min; rýchlosť skenovania 80 snímok/min; rozmery:  608 × 650 × 834 mm; hmotnosť: 76 kg; typická prevádzková spotreba: 1,84 kWh

• Cena: 2990 EUR bez DPH

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná kvalita tlače, pokročilé možnosti  zabezpečenia, jednoduchá údržba
- Nič podstatné

Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Sharp

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať