TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Singularita sa rýchlo približuje a objaví sa najprv v metaverze

Spoločenské dopady
3

V poslednom čase sa veľa diskutovalo o singularite a o tom, či čoskoro vstúpime do fázy, v ktorej sa umelá všeobecná inteligencia stane realitou. Prv než začneme skúmať jej filozofické a etické dôsledky, musíme pochopiť, čo vlastne singularita je, aké sú jej obmedzenia a prečo môže nastať iným spôsobom, ako sa očakávalo. Singularita je predstava, že exponenciálne zrýchlenie technologického rozvoja povedie k situácii, keď umelá inteligencia nahradí ľudskú inteligenciu a nakoniec unikne našej kontrole.

Niektorí dokonca predpovedajú katastrofálne následky pre ľudstvo, kde sa stroje stanú dominantným druhom na tejto planéte. Môže sa to zdať trochu pritiahnuté za vlasy, aspoň v blízkej budúcnosti, ale nedávny vývoj situácie okolo metaverza určite otvorí dvere k prehodnoteniu singularity. Nedávna analýza trhu odhadla, že trhová príležitosť metaverza by mohla byť do roku 2024 okolo 800 miliárd USD. V súčasnosti neexistuje jediná definícia čo je metaverzum.

No ak uvažujete o dnešnom internete ako o virtuálnom dvojrozmernom (2D) priestore, kde môžete vytvárať a zdieľať obsah, vytvárať hodnoty a spájať sa s kýmkoľvek a kdekoľvek, potom si metaverzum možno predstaviť ako virtuálny trojrozmerný (3D) priestor, kde môžete robiť všetko, čo môžete robiť na dnešnom internete, pričom ste úplne ponorení (prostredníctvom VR/AR) do tohto priestoru presne tak, akoby ste boli v skutočnom svete, ale virtuálne realistickým grafickým spôsobom, pričom budete môcť interagovať a spájať sa, obchodovať a tvoriť s ostatnými.

Jednoducho povedané, existencia v metaverze je ekvivalentom života vnútri internetu. To otvára možnosť vytvorenia nového sveta, novej ekonomiky a nových možností. Na rozdiel od internetu by však ponorenie do VR oklamalo ľudský mozog, aby uvoľnil rovnaké chemikálie (endorfíny, sérotonín, dopamín) ako v skutočnom svete, vďaka čomu bude pre ľudí prirodzenejšie a realistickejšie obývať toto prostredie. Namiesto virtuálnych simulácií virtuálnych svetov a prostredí pomocou VR a AR môžeme umožniť nakupovať veci v reálnom svete prostredníctvom týchto prostredí.

Jeden z najdôležitejších prvkov je platobná infraštruktúra, ktorá bude nepochybne jedným zo základných kameňov metaverza. Schopnosť nakupovať, predávať, a čo je najdôležitejšie, vlastniť veci v metaverze by mohla byť najväčšia zmena. Decentralizované účtovné technológie alebo blockchain budú najpraktickejším riešením výmeny a uchovávania hodnoty. Takisto to otvára dvere pre kryptomeny, ktoré politici v reálnom svete stále nie sú schopní regulovať. Ako by potom mohli byť dobre regulované v metaverze?

A napokon je tu otázka, či bude umelá inteligencia dominovať metaverzu. Ako bolo spomenuté na začiatku, môže byť ťažké vytvoriť ľudsky vyzerajúce androidové stroje, ktoré ovládnu skutočný svet. No vo svete, kde je všetko digitálne, nebude také ťažké vytvoriť inteligentné samoreplikujúce sa činitele, ktoré sa dokážu učiť zo svojho prostredia a vyvíjať sa tak, aby ovládli svoje okolie. A práve metaverzum to umožní.  

V súčasnosti sa dizajn hardvéru rýchlo začína meniť vďaka pokroku v oblasti neuromorfných počítačov, v ktorých sa tradičné polovodičové architektúry prepracúvajú tak, aby napodobňovali štruktúru ľudského mozgu. To zase urobí umelú inteligenciu rýchlejšou, lepšou a všeobecnejšou. Je to veľmi vzrušujúce, pretože ak sa použije správne, vzniknú aplikácie, ktoré sú neuveriteľne inteligentné a nakoniec môžu nahradiť všeobecnú inteligenciu na ľudskej úrovni.

Práve to je obzvlášť dôležité pre metaverzum, ktoré bude nielen miestom, kde budú avatary ľudí interagovať s inými avatarmi ľudí vo virtuálnom 3D priestore, ale bude to potenciálne prvé miesto a príležitosť, kde agenty s umelou inteligenciou môžu konečne prejaviť takmer ľudské správanie bez fyzických obmedzení spojených so stavbou humanoidného robota v reálnom svete. S pokrokom v oblasti umelej inteligencie, najmä neuromorfných počítačov, ktoré urýchľujú približovanie sa k umelej všeobecnej inteligencii (AGI), môžeme byť svedkami metaverza, v ktorom bude umelá inteligencia na nerozoznanie od človeka.

Zdroj: entrepreneur.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

boze moj reakcia na: Singularita sa rýchlo približuje a objaví sa najprv v metaverze

4.12.2021 18:12
Ešte raz uvidím niekde slovo "metaverzum" tak porodím
Reagovať

Lackov nezmysel reakcia na: Singularita sa rýchlo približuje a objaví sa najprv v metaverze

4.12.2021 01:12
Lackov nezmysel
Reagovať

vzrušujúce, takže si dám rande s agi, ktorá bude vyzerať na nerozoznanie od tej kolegynky s dlhými nôžkami reakcia na: Singularita sa rýchlo približuje a objaví sa najprv v metaverze

3.12.2021 14:12
vzrušujúce, takže si dám rande s agi, ktorá bude vyzerať na nerozoznanie od tej kolegynky s dlhými nôžkami a ešte ju môžem aj dať a ani o tom nebude vedieť :D tie jej nadupané kozičky s pušapkou a kundička na nerozoznanie od skutočnej ženskej ;D horsa na metaverzum (: asi na to bude treba nejaký krek od hekerov, ktorý si zoženiem na cracks.am
Reagovať

Pridať komentár