SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Stop boľavému chrbtu. Exoskeleton uľahčí manuálnu prácu až o 60%

0

Exoskelet EksoVests môže znížiť svalovú záťaž u pracovníkov v priemyselnom, logistickom a stavebnom sektore o 60 percent. Zistila to nová štúdia výskumníkov zo švédskej University of Gävle. V týchto sektoroch pracovníci trpia rôznymi zraneniami a miera práceneschopnosti je u nich vysoká. Používanie exoskeletov by mohlo byť dôležitou súčasťou riešenia tohto problému. Exoskelet možno opísať ako inteligentnú kostru, ktorá je pripevnená k vonkajšej časti tela. Tento typ robotického obleku dáva nositeľovi extra silu a vytrvalosť.

Technológia už existuje a využíva sa napríklad pri montáži áut.  Môže výrazne znížiť pracovné zaťaženie a pracovníci sa po návrate z práce budú cítiť menej unavení. Univerzita v Gävle sa výskumu exoskeletov venuje už veľa rokov. V nedávnej štúdii 25 subjektov testovalo EksoVests, čo je exoskelet pre hornú časť tela, pri vykonávaní rôznych vŕtacích úloh. Pomocou senzorov boli vedci schopní merať svalovú námahu, ktorá sa u účastníkov pri nosení EksoVests znížila až o 60 percent.

Predchádzajúce štúdie zistili, že pri používaní EksoVests sa znižuje práceneschopnosť. Štatistiky amerického výrobcu automobilov Ford ukazujú, že práceneschopnosť sa znížila o 85 %, keď pracovníci nosili EksoVests. Obzvlášť vysoký je potenciál napríklad vo výrobe, kde sa vyskytujú ťažké a opakujúce sa úlohy a kde sú roboty príliš drahé alebo sa nedajú použiť. Cena EksoVest sa pohybuje od 4000 do 5000 eur.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať