NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Skladací dron, ktorý dokáže lietať iba s jedným krídlom

2

Výskumníci zo Singapurskej univerzity technológie a dizajnu navrhli typ dronu nazvaný monokoptéra. Dizajn je založený na jednokrídlových semenách typu samara, aké má javor. Otáčaním sa spomaľuje zostup semien na zem, čo im umožňuje šíriť sa ďalej od stromu. Monokoptéra s názvom F-SAM (skratka pre Foldable Single Actuator Monocopter) sa dá zložiť a na ovládanie používa iba jeden aktuátor. Hmotnosť F-SAM je len 69 g, z čoho takmer 40 % tvorí batéria, ktorá zabezpečuje letový čas približne 16 minút. Dron dosahuje maximálnu horizontálnu rýchlosť asi 2,37 m/s.

Podľa tvorcov by bolo možné vybaviť ho kamerou, ale pre rotačný pohyb by zachytené snímky boli rozmazané. Nie je to teda dobrá alternatíva ku kvadrokoptéram, ak je cieľom robiť letecké fotografie alebo video. Bol by však dobrým kandidátom na jednorazové prieskumné misie s navigáciou GPS či zber meteorologických údajov vo vzduchu. Na platformu možno integrovať rôzne ľahké senzory.

F-SAM sa dá zložiť do kompaktnej formy a uložiť do škatule. Jeho rozloženie a odštartovanie si teraz vyžaduje zásah človeka. V budúcnosti by však tvorcovia chceli umiestniť dron do škatule, ktorá má mechanizmus (napríklad stlačený plyn) na katapultovanie zloženej jednotky do vzduchu, kde by sa mohla okamžite rozožiť.

Zdroj: spectrum.ieee.org

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Sluboslav Macko reakcia na: Skladací dron, ktorý dokáže lietať iba s jedným krídlom

19.11.2021 13:11
Nie, nedokáže.
Reagovať

RE: Ach tí napriek robiči... reakcia na: Sluboslav Macko

19.11.2021 20:11
Ach tí napriek robiči...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať