SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Holografická kamera upozorní na auto blížiace sa spoza rohu

0

Slepý uhol už nemusí pre vodičov predstavovať také nebezpečenstvo. Výskumníci z Northwestern University vyvinuli novú technológiu holografickej kamery, ktorá doň dokáže nahliadnuť a rekonštruovať rozptýlené svetelné vlny dostatočne rýchlo na to, aby rozpoznala pohybujúce sa objekty, ako sú autá alebo chodci. Keď svetlo zasiahne objekt, rozptýli sa a časť z neho si nájde cestu do našej sietnice alebo senzorov fotoaparátu, vďaka čomu možno objekt vidieť.

Samozrejme, nemôžeme vidieť predmety za inými objektmi alebo cez rozptýlené médiá, ako je napr. hmla. Môže však existovať spôsob, ako využiť rozptýlené svetlo od viacerých objektov, aby ste videli za roh. Ak správne umiestnite zrkadlo, uvidíte predmety za rohom. Tento princíp platí aj bez zrkadla, ibaže sekundárny objekt príliš rozptyľuje svetlo na to, aby sme cieľ zrekonštruovali. A práve tu by mohla pomôcť nová technológia nazývaná zobrazovanie mimo zornej línie (NLoS – non-line-of-sight imaging).

Systémy NLoS fungujú tak, že vyžarujú svetlo, ktoré sa odrazí od povrchu, zasiahne objekt a odrazí sa späť na povrch a potom späť na senzor. Algoritmy potom môžu vytvoriť obraz objektu za rohom. Samozrejme, obrázky zrekonštruované týmto spôsobom môžu mať často nízke rozlíšenie alebo ich spracovanie môže trvať pridlho. Výskumníci však v tejto štúdii tvrdia, že ich nová technológia zmierňuje oba tieto problémy.

Metódu nazývajú holografia so syntetickou vlnovou dĺžkou a funguje to tak, že sa zlúčia svetelné vlny z dvoch laserov do umelej svetelnej vlny, ktorá sa potom môže odpáliť, aby sa vytvorili trojrozmerné „holografické“ obrazy predmetov za rohom alebo za inými rozptylovými médiami. Tím hovorí, že systém dokáže zachytiť aj jemné detaily objektov mimo zorného poľa, a to veľmi rýchlo – do 46 milisekúnd. Je to dosť rýchlo na to, aby ste vedeli zareagovať na auto alebo chodca približujúceho sa zo slepého uhla, a je to obrovské zlepšenie oproti predchádzajúcim systémom NLoS, ktoré potrebovali na výpočet viac ako hodinu.

„Táto technika premení steny na zrkadlá,“ hovorí Florian Willomitzer, prvý autor štúdie. „Navyše technika môže fungovať aj v noci a v hmlistom počasí.“ Okrem automobilov by sa technológia mohla použiť aj na zlepšenie endoskopov v priemyselnom aj lekárskom kontexte. Kamerový systém by sa nemusel posúvať cez potrubia alebo črevá, ale mohol by vyžarovať svetelné vlny a sledovať ich návrat. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať