ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Sklo tvrdšie ako diamant prináša široké možnosti využitia

0

Tím výskumníkov z Carnegie Institution for Science v USA objavil spôsob, ako syntetizovať novú ultratvrdú formu uhlíkového skla, čo je najtvrdší známy typ skla s najvyššou tepelnou vodivosťou vo svojej triede. V zisteniach tímu, ktoré boli publikované v časopise Nature, sa uvádza, že sa im podarilo vytvoriť tento materiál rozbitím plne uhlíkovej „futbalovej lopty“ (označuje sa ako futbalová lopta pre tvar molekuly), nazývanej fullerén C60, pod obrovským nákovovým lisom. Výsledok metódy je v praxi podobný tomu, ako sa grafit pod vysokým tlakom mení na diamant.

Všestrannosť uhlíka ako materiálu umožnila jeho použitie v mnohých typoch produktov, ako sú uhlíkové vlákna (pevné a zároveň ľahké) alebo karbid kremíka (extrémne odolný vysokým teplotám). No toto je prvýkrát, čo bol takýmto spôsobom syntetizovaný materiál podobný sklu a s takou tvrdosťou a tepelnou vodivosťou. „Syntéza amorfného uhlíkového materiálu s trojrozmernými väzbami je dlhodobým cieľom,“ povedal člen tímu Yingwei Fei. „Výzvou bolo nájsť ten správny východiskový materiál na transformáciu pomocou tlaku.“

Hoci nový materiál mnohí prirovnávajú k diamantom, jeho molekulárna štruktúra je v skutočnosti považovaná za amorfnú (nemá jasne definovaný tvar alebo formu), a tak je podobnejšia sklu ako diamantom. Možno ho teda použiť aj na nahradenie súčasnej technológie nepriestrelných skiel, keďže je hodnotený ako 20 až 100-krát pevnejší ako materiál, ktorý je k dispozícii v súčasnosti.

Použitie však závisí od toho, či sa ho podarí vyrobiť vo veľkých kusoch, čo v minulosti predstavovalo problém. Vedci hovoria, že pomerne nižšia teplota, pri ktorej boli schopní syntetizovať toto nové ultratvrdé diamantové sklo, robí hromadnú výrobu praktickejšou.

Zdroj: sea.mashable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať