PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Český hybridný eVTOL s doletom 720 km

Technológie
0

Pražská spoločnosť Zuri začala testovať svoje vznášadlo VTOL (s kolmým vzletom a pristátím) s hybridným pohonným ústrojenstvom. Tím sľubuje dolet až 720 km pri cestovnej rýchlosti až 320 km/h. Troj- až štvormiestne hybridné vznášadlo je určené na trh „regionálnej leteckej mobility“. Dizajn je pomerne klasický – veľké krídla prekrížené štyrmi dlhými pohonnými modulmi. O vertikálny pohyb sa postará osem rotorov poháňaných elektrinou z Li-ion batérií.

Let dopredu zabezpečí tlačná vrtuľa s relatívne malým spaľovacím motorom. Počas tohto letu sa všetky zdvihové vrtule zablokujú v polohe s najnižším odporom. Zuri už v roku 2018 začal lietať na malých prototypoch s rozpätím 2 a 5 m. Potom investoval financie na vybudovanie 90-percentného technologického demonštrátora s 11-metrovým rozpätím krídel. Tento technologický demonštrátor teraz vstúpil do prvej fázy letových skúšok, počas ktorých sa uskutočnili statické testy pripútaného vznášania v konfigurácii „lietajúce krídlo“.

Po ukončení testov vznášania chce z neho spoločnosť vyrobiť jednomiestne experimentálne lietadlo, ktoré bude pokračovať v ďalších testoch. Firma je teraz financovaná anjelskými investormi sumou približne 2,4 milióna eur a tvrdí, že má dostatok hotovosti „na súčasnú fázu vývoja“. Komerčná certifikácia je, samozrejme, iná káva. Bude si vyžadovať sumy v stovkách miliónov dolárov, takže majitelia budú musieť hľadať ďalších investorov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať