SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Skôr ako nás AI oberie o prácu, vytvorí veľmi lukratívne pracovné pozície

Spoločenské dopady
3

Vďaka rozmachu technologickej revolúcie je pracovných miest súvisiacich s umelou inteligenciou nielen čoraz viac, ale ponúkajú aj výrazne vyššie mzdy. Nedávna štúdia spoločnosti Bizreport uvádza, že pracovné pozície v oblasti umelej inteligencie ponúkajú o 77,53 % vyššie platy ako iné profesie, čo znamená začiatok lukratívnej éry pre ľudí vybavených zručnosťami v oblasti umelej inteligencie.

Tento prudký nárast odmeňovania sa neobmedzuje len na skúsených technologických guru. V digitálnych inzerátoch sa objavila nová úloha: prompt inžinierstvo, čo je metodológia navrhovania efektívnych požiadaviek či dopytov pre veľké jazykové modely. Ide o veľmi výnosnú prácu, ktorá si napočudovanie nevyžaduje žiadne inžinierstvo. Tieto pozície lákajú na platy až do 449 000 dolárov ročne, pričom žiadané sú osoby, ktoré majú len základné znalosti programovania a modelov umelej inteligencie.

Pracovné miesta v oblasti umelej inteligencie sú nepopierateľne finančne lákavé. Konkrétne v prípade prompt inžinierov údaje zo správy ZipRecruiter uvádzajú priemerný plat v USA 62 977 USD ročne, pričom najlepšie zarábajúci inžinieri dostanú až 95 500 USD ročne. Bizreport uvádza, že „zozbieral údaje z ôsmich najpopulárnejších platforiem na uverejňovanie pracovných ponúk v roku 2023“ a potom použil výskum kľúčových slov na klasifikáciu a analýzu pracovných ponúk súvisiacich s umelou inteligenciou. „Len za jeden rok – od roku 2022 do roku 2023 – zaznamenali platy v oblasti informatiky v Spojených štátoch výrazný nárast s pôsobivým priemerným zvýšením o 45,87 %.“

Situácia sa zlepšuje na základných pozíciách, kde sa zarába o 128,23 % viac, ako dostávajú kolegovia, ktorí nie sú zamestnaní v oblasti informačných technológií. Rozdiel sa začína znižovať pri pracovných pozíciách, ktoré si vyžadujú viac skúseností, pričom na vyšších pozíciách sa vypláca v priemere len o 48,61 % viac. Zvýšila sa však aj konkurencia v tejto oblasti.

Podľa údajov spoločnosti LinkedIn, ktorú vlastní Microsoft, „pracovné pozície, v ktorých sa spomína umelá inteligencia alebo generatívna AI, zaznamenali za posledné dva roky o 17 % väčší nárast počtu žiadostí ako pracovné pozície bez takýchto zmienok“. Viceprezidentka LinkedIn pre globálne získavanie talentov Erin Scruggsová odporučila spoločnostiam, aby si vytvorili správnu stratégiu v oblasti AI, aby „držali krok s trhom“.

LinkedIn predpokladá, že do roku 2024 bude na trhu s počítačovou technikou potenciálne viac ako 131 000 pracovných miest súvisiacich s AI. Naznačuje to rýchly rast dopytu po odborných znalostiach v oblasti AI na trhu práce. Na rozdiel od tradičných pozícií v oblasti programovania, ktoré majú svoje korene v informatike, sa prompt inžinierstvo v súčasnosti zameriava na osoby z netradičného prostredia – nevyžaduje sa technické vzdelanie, ale skôr humanitné vzdelanie.

Je pozoruhodné, že promp inžinierstvo ako úloha viedlo aj k vzniku „prompt hackingu“ nezávislých prompt inžinierov, ktorí využívajú svoje znalosti na to, aby modely umelej inteligencie prekročili svoje predpísané limity. Môže to siahať od generovania pornografických obrázkov až po odhaľovanie citlivých informácií, čo môže byť buď zábavné, alebo nebezpečné, ale výnosné – v závislosti od toho, kto sa touto cestou vydá.

Je teda jasné, že AI môže jedného dňa automatizovať mnohé (alebo všetky) naše pracovné miesta, ale teraz ponúka niektoré z najlukratívnejších pracovných pozícií. Aspoň zatiaľ sa zdá, že AI môže vytvárať lepšie pracovné miesta, než aké berie.

Zdroj: decrypt.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

retardovany kLacko a kHubinsky reakcia na: Skôr ako nás AI oberie o prácu, vytvorí veľmi lukratívne pracovné pozície

9.1.2024 11:01
retardovany kLacko a kHubinsky
Reagovať

RE: reakcia na: retardovany kLacko a kHubinsky

9.1.2024 13:01
si najväčší úbožiak a lúzer v it priestore. dlhodobo.
Reagovať

RE: RE: reakcia na: RE:

9.1.2024 19:01
ty si tupý až to bolí
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať