SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Slovenské univerzity a SAV podpísali memorandum o porozumení s festivalom Starmus

Tlačové správy
0

Organizátori medzinárodného festivalu vedy, hudby a umenia Starmus, nadviazali oficiálnu spoluprácu s vedeckou a umeleckou komunitou na Slovensku. Počas prvých dvoch decembrových týždňov podpísali zástupcovia festivalu memorandum o porozumení s Univerzitou Komenského v Bratislave, Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied. Súčasťou memoranda je usporiadanie prednášok svetovo uznávaných vedeckých osobností priamo v týchto vedeckých a umelecko-vedeckých inštitúciách.  

SAMSUNG 042024 Advertisement

V poradí siedmy ročník festivalu STARMUS sa bude konať vo viacerých slovenských mestách od 12. do 17. mája 2024. Na Slovensko ho prináša spoločnosť ESET ako hlavný partner festivalu. Okrem hlavného programu, ktorý sa uskutoční v Bratislave, budú podujatia prebiehať aj v ďalších mestách naprieč Slovenskom. Práve tu majú zohrať dôležitú úlohu univerzity, ktoré sú pre festival Starmus prirodzeným partnerom.

“Cieľom festivalu je inšpirovať mladú generáciu a vzbudiť v nej nadšenie pre vedu a umenie. Práve univerzity a vedecké inštitúcie sú miesta, kde už dnes pôsobia mladé vedecké talenty a lídri, ktorí pomôžu ľudstvu čeliť aktuálnym globálnym výzvam. Preto chceme priniesť zážitok z festivalu Starmus priamo k nim. Verím, že podpis memoranda s tromi slovenskými vedeckými inštitúciami je len začiatkom. Už dnes pracujeme na nadviazaní spolupráce s ďalšími univerzitami,“ povedal Garik Israelian, zakladateľ festivalu STARMUS.  

Za vedecké inštitúcie podpísali memorandum o porozumení Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied, Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, a Radomír Masaryk, prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave.

Starmus privedie na Slovensko desiatky laureátov Nobelovej ceny, astronautov programu Apollo či svetoznámych hudobníkov ako Jean-Michel Jarre a The Offspring. Do dnešného dňa potvrdilo svoju účasť už osem nositeľov Nobelovej ceny: Emmanuelle Charpentier, Donna Strickland, Kurt Wüthrich, Edvard Moser, Michel Mayor, Kip Thorne, Elizabeth Blackburn a Adam Riess. Viacerí z nich počas trvania festivalu navštívia aj slovenské univerzity a vedecké inštitúcie po celom Slovensku.

Celý zoznam prednášajúcich si môžete pozrieť na tejto stránke. Ďalšie informácie o festivale Starmus sú dostupné na stránke Starmus.com.

---

O festivale Starmus

Odkedy sa prvý homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru, najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – dokonca aj k našim najbližším susedným hviezdam.

Starmus je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian PhD, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC) a Sir Brian May PhD, astrofyzik a sólový gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií od astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. Starmus spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje znalosti i skúsenosti a aby sme spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.

Medaila Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu

Stephen Hawking a Alexej Leonov spolu s Brianom Mayom v roku 2015 vytvorili medailu Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorá sa udeľuje jednotlivcom a tímom, ktorí významne prispeli k vedeckej komunikácii. Medzi predchádzajúcich držiteľov medaily Stephena Hawkinga patria Dr. Jane Goodall, Elon Musk, Neil deGrasse Tyson, Brian Eno, Hans Zimmer či dokument Apollo 11.

O spoločnosti ESET

Už viac ako 30. rokov poskytuje spoločnosť ESET inovatívne a oceňované digitálne zabezpečenie pre milióny firiem, domácností a kritickú infraštruktúru. ESET je priekopníkom v oblasti heuristickej detekcie, strojového učenia a umelej inteligencie, pričom ponúka bezkonkurenčné riešenia kybernetickej bezpečnosti založené na globálnej sieti výskumno-vývojových centier, oceňovaných výskumníkoch a unikátnej Threat Intelligence.

Aby sme si udržali náskok pred novovznikajúcimi kybernetickými hrozbami, naše vysokovýkonné a zároveň jednoducho použiteľné produkty chránia a monitorujú bez zbytočného rušenia 24 hodín denne, aby zabránili vzniku potenciálnych útokov. Viac informácií nájdete na stránke www.eset.sk, prípadne nás môžete sledovať na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook Twitter.

 

Zobrazit Galériu

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať