PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Slovak Telekom v roku 2013 takmer zastavil pokles výnosov, rástol v nehlasových službách a priniesol špičkový TV obsah

Tlačové správy
0
„Hlavným cieľom pre rok 2013 bolo spomaliť pokles výnosov a získať nové výnosy z ďalších oblastí. To sa nám podarilo splniť. Medziročný pokles iba o jedno percento je výborný výsledok na telekomunikačnom trhu, ktorý stále ovplyvňuje regulácia, vysoký konkurenčný tlak i znižovanie cien služieb. Nižšie výnosy z pevných i mobilných hlasových služieb sme sčasti vyvážili napríklad v ICT oblasti, kde sa nám naďalej darí zvyšovať výnosy a predávať aj nové služby. Máme za sebou silný rok v predaji mobilných dát a úspešný štart 4G siete, ktorú sme do konca roka uviedli do 31 slovenských miest a pokryli sme takmer štvrtinu populácie. Veľké úspechy sme dosiahli aj v segmente digitálnej televízie: nárast počtu zákazníkov Magio TV o 13%, špičkový televízny obsah vďaka Lige majstrov i Premier League a úspešná akvizícia DIGI Slovakia." bilancuje Miroslav Majoroš, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovak Telekom.

Skupina Slovak Telekom dosiahla za rok 2013 celkové konsolidované výnosy vo výške 827,6 milióna eur, čo je iba o 1 percento menej ako v roku 2012. Pod celkový pokles výnosov sa podpísalo zníženie prepojovacích poplatkov v pevnej i mobilnej sieti, regulácia roamingu a postupné znižovanie zákazníckeho účtu.

Finančná kondícia Skupiny Slovak Telekom ostáva naďalej silná - EBITDA (prevádzkový zisk pred zdanením, úrokmi, odpismi a amortizáciou) dosiahol 337,1 milióna eur.

Z finančného pohľadu je rok 2013 veľmi úspešný. Pokles výnosov o jediné percento je výborný výsledok a najnižšia úroveň poklesu za ostatných päť rokov. Ide o silný dôkaz, že naša spoločnosť dokáže na trhu identifikovať nové príležitosti pre zabezpečenie výnosov z ICT oblasti, digitálnej TV i on-line služieb. Darilo sa nám aj dosahovať silnú mieru prevádzkového zisku EBITDA. Vysoký počet predaných telefónov, pokračujúca intenzívna výstavba sietí a aj nové technológie svedčia aj nezanedbateľných investíciách do trhu. Veríme, že ich v budúcnosti pretavíme do ďalšieho rastu spoločnosti a rozširovania portfólia našich služieb," uvádza výkonný riaditeľ pre financie Robert Hauber.

Hospodárenie dcérskych spoločností
Výnosy spoločností Zoznam a Zoznam Mobile sa voči minulému roku zvýšili na 7,2 milióna eur; rástli o 9 percent, čo potvrdzuje snahu oboch spoločností o posilňovanie svojej pozície na trhu on-line služieb.

Výnosy spoločnosti PosAm boli medziročne vyššie o 16%, na úrovni 36,4 milióna eur. Po vlaňajšom poklese ide o jeden z najlepších výsledkov PosAmu za niekoľko posledných rokov.

Od 1. septembra 2013 patrí do skupiny Slovak Telekom aj dcérska spoločnosť DIGI Slovakia. Jej výnosy sa do výsledkov Skupiny konsolidujú za posledné štyri mesiace roku 2013, počas ktorých dosiahli 9,4 milióna eur.

Oblasť pevnej siete
V tomto segmente vykázala spoločnosť viaceré pozitívne ukazovatele i technologické míľniky. Počet širokopásmových prístupov sa medziročne zvýšil o sedem percent a ku koncu roka 2013 dosiahol 513 tisíc prístupov.

Slovak Telekom navyše v septembri uviedol technológiu VDSL a k 31.12.2013 bola k dispozícii už pre 300 000 domácností.

Vynikajúce výsledky dosahuje aj TV segment. Medziročný rast bázy o viac ako 13 percent je skvelou ukážkou atraktívnej ponuky Magio TV; k 31. decembru 2013 využívalo služby IPTV a satelitnej televízie celkom 198 tisíc zákazníkov.

Spoločnosť investovala do exkluzívneho obsahu a od leta 2013 ponúka svojím zákazníkom priame prenosy z vysielania Ligy majstrov i Premier League. Ponuka pre zákazníkov Magio TV sa rozšírila aj o päť exkluzívnych kanálov: Slovak Sport 2, DIGI Sport 1, 2 a DIGI Liga Majstrov 1 a 2.

V segmente ICT dosiahla spoločnosť výrazný medziročný nárast výnosov. Popri dátových centrách a vlastnom riešení TelekomCloud priniesol Slovak Telekom celkom nový prístup v ponuke služieb: vo vianočnej ponuke si mohli zákazníci vybrať aj jednu ICT službu a využívať ju prvý rok zdarma.

Oblasť mobilnej siete
K 31.12.2013 využívalo mobilné služby Slovak Telekomu spolu 2,262 milióna zákazníkov. Podiel zmluvných zákazníkov ostáva naďalej vysoký: takmer 64,5% ku koncu roka 2013. Čoraz vyšší podiel majú programy Happy a Biznis Star, ktoré obsahujú čoraz viac benefitov.

V štruktúre výnosov z mobilných služieb majú čoraz väčší podiel nehlasové služby. Za rok 2013 tvoria už 31% ARPU (priemerného výnosu na zákazníka), najmä vďaka rozširujúcemu sa využívaniu internetu v mobile (vrátane dát aj v roamingu) i služieb s pridanou hodnotou (napríklad ESET Mobile Security).

Mobilné dáta sú využívané vo väčšom počte zariadení, najmä smartfónoch a tabletoch. Smartfóny tvoria naďalej cca 75 percent predaných zariadení. Počas roka sa výborne predávali modely Sony Xperia, Samsung Galaxy a LG Optimus, dobré predajné výsledky zaznamenali aj Nokia Lumia a iPhone 5, 5c a 5s.

Tablety sa stali bežnou súčasťou akciových ponúk k mobilnému i pevnému internetu, pričom Slovak Telekom uviedol viacero modelov od značiek ako Samsung, Acer či Asus.

V oblasti sietí predstavil Slovak Telekom viacero podstatných inovácií. Počas roka zvýšil pokrytie 3G sieťou na viac ako 80 percent populácie Slovenska.

K 15. novembru 2013 odštartovala plná komerčná prevádzka 4G siete v piatich mestách, už za niekoľko týždňov bola uvedená aj do ďalších lokalít. Ku koncu roka 2013 bola 4G/LTE sieť k dispozícii v 31 mestách a ich okolí; pokrytie dosiahlo 23,7 percent populácie. Slovak Telekom postupne rozšíril počet kompatibilných zariadení na dvadsať modelov. Počas vianočnej kampane uviedol viaceré LTE telefóny v špeciálnej akcii, napríklad model Sony Xperia SP, pre rýchle rozšírenie penetrácie LTE zariadení.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať