TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Slovenskí vedci: Naša práca na Slovensku nie je docenená, no nevzdávame sa

Prieskumy trhu
3

Čo trápi slovenských výskumníkov a v čom vidia budúcnosť slovenskej vedy? Odpovede na tieto otázky sa pokúsila získať Nadácia ESET v rámci nového ocenenia ESET Science Award. Vyplynulo z neho, že vedcov na Slovensku trápi nedocenenie práce vedcov a prehliadanie významu vedy. Vedci sa vo svojich vyjadrenia dotkli aj vedeckej politiky, ktorej podľa nich chýba jasná vízia. Vedu a výskum považujú za ľudsky a finančne poddimenzované.

Smerovanie slovenskej vedy dnes určujú predovšetkým zanietení jednotlivci a progresívne vedecké tímy, ktoré sa vyformovali na niektorých univerzitných a výskumných pracoviskách, veľakrát ako súčasť medzinárodných tímov. V nich a v mladej generácii vedcov vidia ich kolegovia najväčší potenciál pre rozvoj.

Prieskum zrealizovala pre Nadáciu ESET agentúra 2muse vo februári 2019 v Bratislave a v Košiciach. Dvoch fokusových skupín sa zúčastnilo spolu 14 vedeckých pracovníkov, ktorí pôsobia na Slovensku aj v zahraničí.

WWD

Vedci voľbu povolania neľutujú
Aj napriek mnohým prekážkam, ktorým musia vedci na Slovensku čeliť, „voľbu vedeckého povolania neľutujú a vybrali by si ho znovu. Ich hnacou silou je ich zvedavosť a záujem v danej oblasti vedy, ktorej sa venujú,“ uvádza prieskum.

Vo vnímaní svojho povolania verejnosťou však vidia už aj náznaky zlepšovania. Pomáhajú tomu najmä mladí ľudia, ktorí majú viac možností vidieť, čo sa deje vo svete a sú celkovo viac skúsení a rozhľadení – uvedomujú si preto lepšie význam vedy pre spoločnosť. „Občas sa stane, že niekto povie – to sú vedci, počúvajme, čo hovoria,“ spomenul jeden z vedcov, ktorí sa zúčastnil prieskumu.

Výskumníci sú takisto pripravení vnímaniu vedy na Slovensku pomôcť. Ocenenia ako napríklad ESET Science Award môžu podľa nich „plniť rolu pozdvihovania dôležitosti vedy a oceňovania kvality vedcov. (Ocenenie) Bude prispievať k popularizácii vedy na Slovensku,“ uvádza sa v záveroch prieskumu.

Prihlášku do ESET Science Award je možné posielať do 30. apríla!

Prieskum je súčasťou nového ocenenia výnimočných vedcov ESET Science Award. Jeho cieľom je podporiť vedu a výskum na Slovensku, predstaviť výnimočné osobnosti slovenskej vedy a ukazovať spoločenské vzory z vedeckého prostredia. Ocenenie má dve hlavné kategórie: Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov.

Kandidáti môžu zaslať svoju prihlášku prostredníctvom online formulára na esetscienceaward.sk. Prihlasovanie je možné do 30. apríla 2019. O víťazoch rozhodne medzinárodná porota zložená z uznávaných vedcov. Víťazi budú vyhlásení počas slávnostného galavečera v októbri 2019. 

Zobrazit Galériu

Seesame, s.r.o.

Všetky autorove články
Slovensko technológie biznis ESET veda vyskum

3 komentáre

slovenska verda reakcia na: Slovenskí vedci: Naša práca na Slovenku nie je docenená, no nevzdávame sa

18.4.2019 12:04
Slovenska vlada, strany, minule a sucastne ocakavaju ze slovenski vedci, vyvojari,... vrtanim si na kolene prinesu milionove zisky pre tuto bananovu republiku. Kapital ale nepusti,..ak neinvestujes tak nemas,... Ak stat neinvestuje do vedy, skolstva patricne prostriedky, usilie tak tu nemozu nic svetoborneho vyskumat, vyvinut,... Fico, Lubiova, Pelegrini sa len tvaria ze akoze podporme,.. ide im ale len o to aby mali dostatok pracovnej sily v ich automobilkach,.... Tam vela vedomosti netreba, ba dokonca hlavy preplnene myslienkami nie su schopne vykonne makat v pasovych vyrobach na smeny,.... Tam treba len taki co prilis nedumaju,...
Reagovať

RE: slovenska verda reakcia na: slovenska verda

18.4.2019 23:04
na zasmiatie, ale pravdive :D :D
Reagovať

vsetci zo smeru by mali byt obeseni za to, ako za vlastizradu a robenie skody slovenskemu narodu! reakcia na: Slovenskí vedci: Naša práca na Slovenku nie je docenená, no nevzdávame sa

17.4.2019 00:04
vsetci zo smeru by mali byt obeseni za to, ako za vlastizradu a robenie skody slovenskemu narodu! Oni za to mozu!
Reagovať

Pridať komentár