
Novým základom magnetických úložísk dát budúcnosti môžu byť skyrmiony
Vedci z univerzít v Birminghame, Bristole a Colorado Boulder vyvíjajú novú generáciu zariadení na ukladanie a spracovanie dát, pričom používajú novú vedu nazvanú skyrmionika. Skyrmionika sa zameriava na využitie vlastností nanometrických štruktúr v magnetických fóliách, nazývaných skyrmiony. Tie patria do oblasti spintroniky, majú veľkosť jedného nanometra a magnetický spin podobný malému víru.
Vedci sa domnievajú, že by mohli byť použité na oveľa hustejšie ukladanie dát, než umožňujú existujúce technológie na ktoré sa spoliehajú moderné počítače. Tvar skyrmionov umožňuje, že dáta, ktoré sú v nich zakódované, sa môžu preniesť s oveľa menším výkonom, než možno dosiahnuť dnes. Problémom sa však ukázalo usporiadanie týchto nových štruktúr takým spôsobom, aby boli schopné ukladať a prenášať údaje.
V novej štúdii, publikovanej v časopise Nature Physics, výskumný tím britských teoretikov a amerických experimentálnych vedcov preukázal spôsob kombinovania viacerých skyrmionov v štruktúrach, ktoré nazývajú „skyrmionové balíky“ a obsahujú niekoľko skyrmionov, čo umožňuje uložiť viac informácií v ešte tesnejšom priestore. Tím modeloval svoju technológiu pomocou počítačových simulácií a potom ju úspešne otestoval v reálnych podmienkach s tekutými kryštálmi.
„Je mimoriadne vzrušujúce vidieť túto technológiu fungovať v tekutých kryštáloch, pretože to otvára nové možnosti napredovania v oblastiach, ako sú displeje, senzory alebo dokonca solárne články,“ povedal spoluautor štúdie Dr. David Foster z Bristolskej univerzity. Zatiaľ však nemožno predpovedať, kedy sa stretneme s reálnymi produktmi založenými na tejto technológii.
Zdroj: birmingham.ac.uk.
Zobrazit Galériu