Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

31

Piata verzia bezzrkadlovky série „R“, pričom neoficiálny význam tohto písmena je resolution, čiže rozlíšenie, v tomto prípade 61 megapixelov prináša množstvo užitočných vylepšení, čo sa týka konštrukcie, rýchleho a presného zaostrovania, účinnejšej stabilizácie obrazu a ďalších funkcií.

Začnem konštrukčným vylepšením. Displej sa dá nielen odklopiť a pootočiť okolo osi na pravom okraji, ale aj oddialiť od zadnej steny a pootočiť okolo osi pri hornom okraji, čo zvyšuje variabilitu náhľadu pri fotení a filmovaní z neobvyklých uhlov.

Zdroj: Sony

Hľadáčik má OLED displej s rozlíšením 9.44 milióna pixelov, zorný uhol 41 stupňov a zmenšenie 0.9 x a poskytuje brilantný obraz. Tlačidlá majú primeranú veľkosť a pomerne veľký zdvih, takže ovládanie je presné as so skrehnutými prstami, či v rukaviciach. Menu na dotykovom displeji je síce veľmi rozsiahle, napokon je to bezzrkadlovka pre profesionálov a pokročilých amatérov, avšak je prehľadné Otočné ovládacie prvky na nastavovanie režimov a kompenzáciu expozície, sú aretované, avšak aretáciu kompenzácie expozície môžete uvoľniť a tento parameter nastavovať priebežne

Fotografi a hlavne filmári ocenia vylepšené automatické zaostrovanie, ktoré využíva pokročilé AI algoritmy na rozpoznávanie objektov. Zaostrovací systém pracujúci na princípe detekcie fázy môže využívať až 693 bodov, ktoré pokrývajú 79 % obrazového poľa. Zaostrovanie funguje aj pri EV-4, čiže aj pri veľmi tmavých scénach, prípadne dlhých ohniskách s telekonvertorom. Maximálna kadencia záberov pri zapnutom AF/AE je 10 snímok za sekundu a do vyrovnávacej pamäti sa zmestí 88 nekomprimovaných snímok raw + JPG.

Elektronickým srdcom bezzrkadlovky je výkonný obrazový procesor BIONZ XR. Rýchle načítanie údajov zo snímača umožňuje napríklad výrazne potlačiť  nežiadúci efekt nazývaný Rolling Shutter, pri ktorom sa zvislé línie rýchlo sa pohybujúcich objektov v dôsledku oneskorenia odčítavania údajov z riadkov snímača stávajú mierne šikmými. Potlačenie tohto efektu je dôležité aj pri nakrúcaní panorámy obsahujúcej vertikálne línie. Na zaostrovanie a ďalšie úlohy sa využíva dedikovaný AI procesor, ktorý rozširuje možnosti duálneho procesora BIONX XR. Musím pochváliť sledovanie objektov, tak pri fotografovaní dynamických dejov, napríklad športu, či tanca ako aj pri nakrúcaní videa. Do databázy objektov, ktoré prístroj rozpozná pribudli vozidlá, čiže autá, vlaky, lietadlá a taktiež hmyz Zaostrenie na tvár, prípadne oči pri portrétnych momentkách fungovalo vynikajúco. Zaostrovanie na bližšie oko výborne funguje aj pri záberoch domácich miláčikov. Veľmi dobre je vyriešené aj prepínanie medzi tvárami viacerých ľudí ak sú v zábere v rôznej vzdialenosti od objektívu. Na výber tváre osoby na ktorú potrebujem zaostriť sa mi najlepšie osvedčil joystick. Počas dvojtýždňového testovanie som Sony Alpha 7R V využíval aj na nakrúcanie videí do seriálu IoT a robotika, kde často manipulujem s rôznymi malými objektmi, takže dosiaľ som preferoval manuálne zaostrovanie. Na testovanej Alphe som sa spoľahol na automatiku, čo dosť skrátilo čas nakrúcania. Automatika správne identifikovala scén a keď som na nejakom prístroji, alebo robotickej konštrukcii niečo ovládal, stále bolo zaostrené na prístroj a nie na ruku, ktorá s ním manipulovala.  Pri makrofotografii, krajinárskej, či produktovej sa môžete sa pohrať s focus bracketing, keď výsledný záber sa poskladá z niekoľkých záberov zaostrených na rôznu vzdialenosť. Okrem zoom objektívu Sony FE 24-70 mm f/2.8 som mal k dispozícii aj vysoko svetelné pevné sklo FE 1.2/50 GM, ktoré má pri odclonení veľmi malú hĺbku ostrosti, takže na presnosti zaostrovania veľmi záleží. Automatika fungovala veľmi dobre a keď som chcel zaostriť na konkrétnu časť objektu, veľmi mi pomáhali červené obrysy objektov, alebo ich častí, ktoré boli v aktuálne zaostrenej oblasti

Zaostrenie na prednú časť pohybujúceho sa modelu

Zaostrenie na letiaceho vtáka Zdroj:Sony (nemal som k dispozícii teleobjektív ako je na nasledujúcom obrázku aby som mohol robiť zábery tohoto typu) 

Zdroj: Sony

Nový systém 5-osovej stabilizácie obrazu IBIS (In-Body Image Stabilisation) má účinnosť až 8 EV, čiže 8 expozičných stupňov. V praxi to znamená, že pri slabej úrovni osvetlenia môžete znížiť ISO a s ním aj úroveň obrazového šumu. Skúsme trochu počítať, bez stabilizácie s 50 mm objektívom udržíte pri fotení z ruky čas 1/50 s.  Osemstupňová účinnosť neznamená, že udržíte 8 x dlhší čas, čiže 1/6 s, ale expozičný čas sa  osem krát, delí dvomi, čiže v postupnosti (zaokrúhlenej)  1/25, 1/12, 1/6, 1/3, 1/1.5, 1, 2, 4, takže teoreticky podľa výrobcu by ste s 50 mm sklom mali z ruky udržať 4 s. V praxi mierne skúsený fotograf udrží 1 – 2 sekundy. IBIS samozrejme dokáže fungovať v súčinnosti s optickou stabilizáciou objektívov. Samozrejme najlepšie to funguje s objektívmi Sony GM.  Výsledok pri fotení a hlavne pri nakrúcaní videa v pohybe je veľmi presvedčivý. Mechanizmus posuvu snímača IBIS sa dá využiť aj na vytváranie viacnásobných záberov s posunom pixelov. V ponuke sú dva režimy - režim 4 snímok, pre zábery s rozlíšením 60 MPx s plnofarebným vzorkovaním každého pixelu, alebo režim 16 snímok kedy je výsledkom záber s rozlíšením až 240 MP. Pri týchto režimoch samozrejme musí byť fotoaparát na statíve. Sekvenciu štyroch, alebo 16-tich záberov je potrebné spracovať v programe Imaging Edge Viewer.

Základný rozsah ISO 100 – 32 000 sa dá rozšíriť až na 102 400. Pre profesionálov, ale aj náročných amatérov, ktorí chcú mať stopercentnú istotu sú samozrejmosťou dva sloty na pamäťové kartu, pričom obidva podporujú rýchle SDXC UHS-II karty. Pre nakrúcanie v rozlíšení 8K, prípadne 4K so snímkovou frekvenciou 120fps a kodekom XAVC HS sú potrebné pamäťové karty CFexpress Type A. Rovnaké dáta sa dajú súčasne nahrávať do oboch zásuviek v rámci zálohovania, alebo používateľ si môže oddeliť fotografie/videá alebo formáty JPEG (HEIF)/RAW. Je tu aj štafetový režim, v ktorom sa fotografie alebo videozáznam automaticky prepne na druhú kartu médií.

Profesionáli aj pokročilí amatéri fotia väčšinou do formátu RAW, avšak nie vždy potrebujete 61 megapixelové rozlíšenie. Alpha 7R V okrem 61 MPx bezstratového RAWu označeného ako „L“ umožňuje nastaviť aj menšie rozlíšenie „M“ 26 MPx a „L“ 15 MPx. Nižšie rozlíšenie sa hodí napríklad pri reportážnej fotografii a podobne. Ušetrí to hodne času pri spracovaní záberov na menej výkonných počítačoch.

Priaznivcov filmovania poteší možnosť nahrávania v rozlíšení 8K. čiže 7 680 x 4 320 pri 24, alebo 25 fps, pričom doba kontinuálneho nahrávania vďaka vylepšenému chladeniu je pri tomto rozlíšení až 30 minút, čo je mnohonásobne viac, než profesionálny filmár potrebuje. Na ilustráciu, malé profi filmové kamery z analógovej éry využívali cievky so 120 m kinofilmu, ktorý vystačil na 3 a pol minúty záznamu a na jeden záber to bohato stačilo. Pri 4K rozlíšení môžete nakrúcať v režime 50/60 fps, pričom crop faktor je 1,2. Pri nahrávaní videozáznamov v rozlíšení 4K si môžete vybrať nielen formát Full Frame, ale aj formát Super 35 mm kedy sa video interne sníma v rozlíšení 6,2K, takže v 4K videu je navzorkovaných 2,6 x viac informácií, čo v praxi znamená viac detailov. V súčasnosti je to veľmi užitočná funkcia, nakoľko u televízorov aj monitorov je 4K rozlíšenie stále majoritné. Z používateľského hľadiska oceňujem možnosť signalizácie nahrávania červeným rámikom okolo obrazu v hľadáčiku, čo je oveľa výraznejšie, než obvyklí malá červená ikonka, ktorú ľahko prehliadnete.

Zaostrenie v tomto prípade na obrazovku pri nakrúcaní videa s AF zostane zachované aj v prípade ak sa pred obrazovkou ocitnú ruky 

Video sa interne nahráva v 10 bitovej farebnej hĺbke a využíva sa vzorkovanie farieb 4:2:0 pri 8K, resp. 4:2:2 v ostatných rozlíšeniach. Podporovaný je aj HEVC/ H265 kodek (XAVC HS), ktorý má dvojnásobnú kompresiu v porovnaní s AVC / H264 (XAVC S). K dispozícii je variant XAVC S-I, pri ktorom sa ukladajú informácie o každom snímku. V režimoch bez prívlastku „I“ sa ukladajú rozdielové informácií o tom, čo sa zmenilo medzi jednotlivými snímkami. Sony Alfa 7R V  nepodporuje interný RAW záznam, avšak nespracovaný nakrúcaný obraz v nekomprimovanom 16-Bit RAW formáte je možné prenášať  cez rozhranie HDMI do externého. Bezzrkadlovka napriek malým rozmerom disponuje „veľkým“ HDMI konektorom, čo zjednodušuje konektivitu. U videa je dôležitý nielen obraz, ale aj kvalitný zvuk. Slot na pripojenie blesku má konektor Multi Interface Shoe, umožňujúci pripojiť napríklad kvalitný mikrofón s interným A/D prevodníkom, takže do fotoaparátu idú už digitalizované zvukové dáta.

Verdikt: Bezzrkadlovka pre náročných fotografov a kameramanov s vysokým rozlíšením, vynikajúcim zaostrovaním a účinnou stabilizáciou snímača

Technické parametre:  Snímač 35 mm CMOS 61 Mpx; veľkosť obrazu: (3:2) 9 504 x 6336 pixelov, citlivosť snímača ISO: ISO 100 – 32 000 rozšírený 50 – 102 400, obrazový procesor BIONZ XR, sekvenčné snímanie: 10 obr./s; uzávierka: 30 – 1/8000 s; video 7 680 x 4 320 (8K ) 24 fps; hľadáčik 0,64-palcový OLED 9,4 milióna bodov; LCD displej 3,2" 2 095 104 bodov, dotykový, otočný v dvoch rovinách, pamäťová karta 2 x SD/SDHC/SDXC (UHS-II), CFexpress typ A; komunikácia: Wi-Fi, bluetooth, USB-C; bajonet na objektív: E-mount; batéria: Sony NP-FZ100; rozmery: 131,3 x 96,9 x 82,4 mm, hmotnosť 723 g. Cena: 4 539 EUR (telo)

+ pokročilé možnosti nakrúcania obrazu, fotenie a filmovanie večer a v noci, stabilizácia obrazu rýchle zaostrovanie

- nič podstatné

Tip redakcie Top produkt

Hodnotenie: 10

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Sony Alpha 7R V bezzrkadlovka

31 komentárov

Héj, nó, na budove boli kamery a zachytili slečnu so zlomenou rukou, čo išla okolo auta a držala v ruke mobil: reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

23.1.2023 22:01
Héj, to brat ju nahovoril, aby ti išla povedať okolo auta s mobilom: Ty si ma spravil. Už ju máme. Necháme ju tak, je mladučká, ešte to tak nechápe ako zistí o pár rokov. Každopádne tvoj skalp už má na konte dajakú tú kundičku :-D To ty ale nerád, ty máš svoje hard kór videjo a nič viac. A posledne si s tým sekol, vraj už tretí deň odriekaš ruženec, čo je kúl. Asi ti je tiež zle z toho, čo vidíš, že tie prostitútky pokrikujú vo videju. Ták len pros, dobre na to ideš. Boh pomóže.
Reagovať

RE: Nech sa darí dievčatká, ja už tu nespím po nociach neviem prečo a mäkknem reakcia na: Héj, nó, na budove boli kamery a zachytili slečnu so zlomenou rukou, čo išla okolo auta a držala v ruke mobil:

24.1.2023 02:01
Čoskoro bude vdova a pôjde rúbať drevo a murovať, tak sa zdá... Toto vás čaká babenky moje milé.
Reagovať

slečna, čo na teba vraví má brata ;) my sme ju bonzli :D reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

23.1.2023 22:01
bonz
Reagovať

Dobre to dávaš, polka Slovenska sa smeje reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

23.1.2023 17:01
Smejú sa hej, vidia sa :-D Polka Slovenska sa rehoce, daj ešte dáky vtip :) Dobre to píšeš.
Reagovať

RE: ta ja nejdém, kdé - veď mňa tu liečia od tyho špľechňa na starú handru :D reakcia na: Dobre to dávaš, polka Slovenska sa smeje

23.1.2023 18:01
ta dé čosi, mňa liečia od striekania na starú handru. A všetko, čo som povedal je nič len pravda a nič inô len pravda, ruka na Biblii ;) už ma i hypnotizuvali, aby sa mi tote cecky a labia mayor nepáčili na kunde. a aby som už nešieu sa modlievam s rodičmi ružence. lecikedy keď máme čas, či v aute cestou, či v robote, si povime: idzeme radostný ruženec a už aj sa modlíme. len nevim, či tote srdce nemáme pytkuô ako pápež vravia. bo ty nemôžeš byť dobrý kresťan keď máš vraj srdce plytkuo a široko by si chcel kresťanstvo robic. ta si dávame pozor tuná, aby sme čo najlepšie zrobili veci. toto je ten náš hriech najväčší, že si tote obrázkové seksy pozeráme a sa rukou uspokojíme. keď to takuo krásnô sa dať pri holej kunde, a toten misionár taký eroťický, keď sa nohy do široka a chlap onô do nej vniká. nejdeme sa ubrániť, furt totu Panenku Máriu prosíme: to nemôžme! a bác misionár! nó takto sa my tu trápime. už nám aj povedali: vy nie ste svätí. veru nie sme, to my len hriešnici prosiaci furt. totyho dreva keby sme radšej vedeli narúbať ako baby pokrikovali. keď to ani totu pílu nejdem natočic. nó nešikovní sme. načo sú nam tote naše výpočty nižšie uvedené v tomto fóre, keď sme ľaví. Ale modlime sa furt a prosíme, že by šebe zlepšili. No ako vravím, furt padáme a bojujeme. Toten Boh nás asi skúša abo čuo? To my tu bez totych starších pokapeme, každý nás odrbká len. Nejdzeme šebe uživic a makáme denne. Heno ma oný nano dron o šiestej ráno v nedeľu zobudiv. Kukám, ta som mysleu, že dačo aspoň wíkend pospím a nič. Ludze sa tvrdí. Ta dobre že šce ma vysmiali, to šeci ma vysmiali. ;) Aľe zasa som vám len onú pravdu napísau do fóra, že čo to trepece po ulici. Ňo, držce sa moje. Lovu zdar!
Reagovať

Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

22.1.2023 16:01
Vraj je polovičný stroj plný nanitov v mozgu počujúci myseľ iných a cvičila ho armáda, okrem tohoto riešenia, čo ste pani uviedla tuto nižšie mu vraj dali zlogaritmovať x^x=2^2048 a viete, čo im povedal? Logaritmovaním premennej iks by ubudlo alebo pribudlo riešenie, takže je to nemožné.
Reagovať

RE: nó a išla okolo ďalšia pani a tá im na dvozmysel "chlapi robia" povedala dvozmyseľ "mať" reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 17:01
chlapi, robia, máť - dávajú na teba dvozmysly a na ten im niekto iný zas dal: to to

RE: a idú okolo chlapi a vravia: reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 16:01
chlapi robia

RE: a išla okolo o tri roky staršia 16ka a tá im kričí: hybajte dreva narúbať reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 16:01
drevá

RE: išla mu okolo auta mladučká baba a vraví: ty si ma zrobil ;-) mala asi 12 rokov reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 16:01
on na ňu kuká: nie tvl, z ducha svätého sa počalo?

RE: no, ale počkajte, tu som videla, že sa to dalo zlogaritmovať: avšak použil substitúciu: reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 16:01
sqrt(x)^sqrt(x)^sqrt(x)=16;a^a^a=16; log_2(2a)=16/a;a*log_2(2a)=log_2(16);a=4/log_2(2a) and 2 to what is 2a, to 0; so a=4/1;sqrt(4)=2 subst back: 2^2=4^2=16, sqrt(x)=2; x=4

RE: Babička poúčala vnúčika na ulici: A uč sa v škole, musíš vyštudovať školu: Dobre im povedala babka: reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 16:01
a+b=10
a^3+b^3=100
a^2+b^2=?
----
a=10-b: (10-b)^3+b^3=100: 1000-300b+30b^2=100:
30b^2-300b+900=0: D=-18000: b1,2=300+-60sqrt(5)i]/60:
b1,2=5+-sqrt(5)i
a1,2=5+-sqrt(5)i:means a^2+b^2=2a^2:
2(25+10sqrt(5)i-5): 40+20sqrt(5)i:
means: no real solution but cmplx:
----
In my humble opinion ;-)

ktovie, ci si tito nelamu ruky detom kvoli poistke reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 14:01
ide popri jeho aute trinastka a do telefonu vravi: co keby si ma zrobil, ten sa smeje ja ta nechcem hybaj do skoly a o desat metrov za autom mravkot ako bitka, bola dolamana na ruke

panie iduce popri aute: si doma? reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 12:01
on si to iste mysli o vas: ste doma? ze ci vam neprepina.

no a co jeho do toho, vie zvazit svoje moznosti reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 12:01
akoby sa tu nieco dialo

RE: kdé, veď on je od 2006 na psychiatrických liekoch reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 09:01
to je zázrak, že toto vypočítal, on nepočuje a nevidí, takú má zlú pozornosť, jeho dievčatá pchajú psycho liekmi od 2006, to je už 20 rokov na tom svinstve, ledva žije, ledva vidí a počuje, prehliada často a býva mu naprd s pozornosťou, starajú sa o neho rodičia doma 20ty rok

RE: vraj celý život nepil ani nefajčil reakcia na: Hej, videli sme to riešenie logaritmovania, vraj by sa červiou dierou dala obísť jadrová zbraň a dali mu vraj zlograitmovať toto

23.1.2023 09:01
kto si neprepije, má, čo mu závidíte - vy ste žrali tam pivko, hen cigaretka, tak tu je výsledok, on len makal, tak ho vybrali na projekt strojov z nanitov v mozgu, dnes úspešne chová AI v mozgu, je to bioAI, tak aj popočíta s tou AI iste lepšie :P je to generátor na zisk, vidíte jeho výpočty, CIA nebola sprostá, keď vyberala chlapa :)

Vraj sa Slovensko pokúša otvoriť červiu dieru a už majú tento výpočet, chcú zrútiť verejnú dopravu skokmi v tájm spejs: reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

22.1.2023 15:01
x^2+x=12
log(x^2)*log(x)=log(12) :forward log
2log(x)*log(x)=log(12)
log(x)*log(x)=log(12)^0.5
log(2x)=0.5*log(12)
log(2x/12)=0.5
log(1/6*x)=1/2 :bck log
1/6*x=1/2
x=3
Reagovať

RE: áno, bola tu otázka na túto časť: log(1/6*x)=1/2 :bck log reakcia na: Vraj sa Slovensko pokúša otvoriť červiu dieru a už majú tento výpočet, chcú zrútiť verejnú dopravu skokmi v tájm spejs:

22.1.2023 20:01
že prečo ty môžeš bck log v časti log(1/6*x)=1/2 :bck log, zamysli sa nad def log_a(x)=y, tak že a^y=x. Potom môžeš zvoliť základ log, aby bck log sadol a riešiš x^(1/2)=1/2, aby si mohol odobrať log. no a keď si takto vhodne zvolíš čísla pre bck log, dostávaš po odobratí čistý x/6=1/2, čo je 3. toto by malo byť kóšér, nie je tam chyba si myslím.

RE: héj, tak oni využívali moje podvedomie na výpočty, hľadala sa prasklina v priestore, ale nevyšlo to, ani moje iq nepomohlo reakcia na: Vraj sa Slovensko pokúša otvoriť červiu dieru a už majú tento výpočet, chcú zrútiť verejnú dopravu skokmi v tájm spejs:

22.1.2023 19:01
héj, podsúvali môjmu podvedomiu rôzne výpočty a hľadali sme prasklinu v priestore, no vždy mi vyšlo, že prasklina vytvorí ďalší priestor. lebo my hľadáme červiu dieru, aby sme našli obranný mechanizmus proti jadrovej zbrani. ak otvoríš červiu dieru po vypálení jadrovej rakety, môžeš ju presunúť inam. toto sme hľadali, no bolo to psychicky náročné, využívať podvedomie na výpočty. zistili mi dobré iq a toto spravili. dúfam, že to nespravia aj vám, lebo je to "on d rejzrz edž"

RE: aj my sme to všetci vypočítali reakcia na: Vraj sa Slovensko pokúša otvoriť červiu dieru a už majú tento výpočet, chcú zrútiť verejnú dopravu skokmi v tájm spejs:

22.1.2023 18:01
tak na tú starú handru sa vystriekaj, keď už toľko treba. a potom sa pomodli ako vždy.

Sme len ľudia reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

15.1.2023 20:01
:( prečó? zááás?
Reagovať

RE: tak mne nejde dosiahnuť koitus bez porna, sám si ho hodinu drem a nevyvrcholí reakcia na: Sme len ľudia

20.1.2023 16:01
ja rekuže, načo budem pozerať tie prostitútky, rekuže si uľavím len tak rukou na starú handru, aby sa mi objavili v tele endorfíny, ale on stojí hodinu, ja ho drem a žiadny výstrek. tak vravím, kašlem na nich. to asi ten Ježiš ma chce v nebi: potom im povie, čo robili a mňa hádam vezme do vytúženého neba. Boh to vidí :) modlil som sa radšej ruženec, nebudem sa tu hádať s hlupákmi o penis, choré totok...

Ľudia je to na figu, že treba. Iba, čo ťa telo otravuje. reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

15.1.2023 20:01
Telo otravuje. Nó, je to na nič. Potrebuješ zažiť občas ten hnus. Je to nanič, že takto je telo postavené. Kiež by sme sa prebrali do reálu, kde sa venujeme 24/7 modlitbe k Ježiškovi, kde sa netreba občas vyprázdniť :-( Nó, je to na nič, a ženy to len zneužívajú, že ti treba ich telo vidieť na webe a striekaš do starej handry :-( Fuj!
Reagovať

Á, už spravili napriek: Už sa nedá ani s mäkkým, niekto mi ho nechal totálne že visieť reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

15.1.2023 14:01
A už spravili totálne napriek, visí na totálku. Stačilo sem napísať, že sa dá s mäkkým a už sa nedá vôbec, ovislo niečo vo vnútri. To jak opička na diaľkové ovládanie. Skvelá zem toto.
Reagovať

RE: Ani vidieť ti nedajú reakcia na: Á, už spravili napriek: Už sa nedá ani s mäkkým, niekto mi ho nechal totálne že visieť

15.1.2023 20:01
Ani vidieť ti nedajú

Vole, jak ja sa modlím, keď toto vidím: Duše v očistci musia riadne trápiť. reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

14.1.2023 20:01
Bolestný ruženec za dušičky v očistci
Reagovať

RE: nie je to až také zlé: niekedy sa mi dá aj z mäkkým, ale je to bieda reakcia na: Vole, jak ja sa modlím, keď toto vidím: Duše v očistci musia riadne trápiť.

15.1.2023 13:01
je to bieda, ale vyhoníš dajak aj z mäkkým, hej hej, je to dajaké divné, že môže stáť, ale radšej ti dajú mäkkýš, to akoby si nemal nárok na lekársku pomoc, nó šetko plať dnes, asi takto to robia, ešte sa ťa opýtajú: A kto ti to dovolil??? Tí, čo ma vyzradili :-D Inak to treba, lebo ti je zle na duši a gniavi ťa depka, ak sa nedáš dobre občas :( Ale je to posledne zlý pocit v penise a ťahá to do depky. Ten dobrý pocit nejako nie je, čo bol 20 rokov. Čo robia??? To tí, čo sú deduškovia dnes nás 20 rokov robili a teraz prišli k moci títo a toto sa stalo: Úplne, že zlý pocit na penise. A vraj: Nesmieš ísť!! Škoda, že musíš pravdu vyprávať takto po anonymnej diskusií. Ná, ale nech ľud vie, čo sa tu deje ;)

RE: Veru, trápia aj ľudí. Nechávajú im mäkknúť penisy. Závidia, že oni majú manželku a ty konkubíny. Ty si mal tisíc žien :D reakcia na: Vole, jak ja sa modlím, keď toto vidím: Duše v očistci musia riadne trápiť.

15.1.2023 13:01
:D závidia si stojaci kar, trápia ich, dobre že sa modlíš. keby si ty vedel, čo títo robia ;D vraj fúúj a pri tom to robili celý život :) pridávam sa k tvojej modlitbe priateľu: za to aby sa ľuďom dalo dobre urobkať. prajem im slobodu!!!

Ujo visí vám kar ;-D reakcia na: Sony Alpha 7R V - bezzrkadlovka s vysokým rozlíšením pre náročných fotografov a filmárov

14.1.2023 20:01
Oni chcú, aby ste žrali alkohol, ktorý sa predáva, nie sa zdarma dali pri péčku :-D Alebo kúpte red3, jeden deň honky za 1€ :) To sú svinky, čó? Visí vám kááár ;)
Reagovať

RE: Aj ja sa divím. Mne celý život dobre stál kar, robieval som sa z babami z porna a teraz, keď sa to dajak prevalilo, tak: reakcia na: Ujo visí vám kar ;-D

15.1.2023 13:01
RE: Aj ja sa divím. Mne celý život dobre stál kar, robieval som sa z babami z porna 20 roky a teraz, keď sa to dajak prevalilo, tak mi mäkkne často. To už nám nedoprajú, ani aby zme sa spravili s babenkami zdarma? Kúpil som red3 na potenciu, ale ten tiež dajak neúčinkuje, len občas. Vedia ovládať ľuďom kar? Ja som ani babu nechcel, vystriekam sa na starú handru a utrem kar, len títo keď na to došli, furt len problémy z karom :( A načo nás vyzradili??? Fuj??? Ale to bolo súkromie :-( Piť sa mi nechce, keď mám zdarma plný internet báb a skvelý koitus, čo mi dal Boh zdarma :-) Kááár...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať