Kyberzločinci využívajú ChatGPT na hackerské útoky

Bezpečnosť
0

Bezpečnostní analytici uviedli, že počítačoví zločinci už začali používať chatbot ChatGPT od OpenAI v snahe vytvoriť hackerské nástroje novej generácie. Izraelská bezpečnostná spoločnosť Check Point si všimla vlákno na populárnom podzemnom hackerskom fóre, kde hacker povedal, že experimentuje s populárnym chatbotom AI s cieľom „pretvoriť kmene malvéru“. Hacker potom zverejnil na webe škodlivý softvér pre Android, ktorý napísal ChatGPT a mal schopnosť kradnúť zaujímavé súbory. Ten istý hacker predviedol aj iný nástroj, ktorý nainštaloval zadné vrátka do počítača a mohol infikovať počítač ďalším malvérom.

Check Point vo svojom hodnotení poznamenal, že niektorí hackeri využívali ChatGPT na vytváranie svojich prvých skriptov. V spomínanom fóre iný používateľ zdieľal kód Pythonu, o ktorom povedal, že dokáže šifrovať súbory a bol napísaný pomocou ChatGPT. Check Point uviedol, že takýto kód možno „ľahko upraviť tak, aby zašifroval niečí počítač úplne bez akejkoľvek interakcie používateľa“.

Bezpečnostná spoločnosť zdôraznila, že hoci hackerské nástroje vytvorené pomocou ChatGPT vyzerajú ako „celkom základné“, je „len otázkou času, kým sofistikovanejší aktéri zlepšia spôsob, ako používajú nástroje AI na škodlivé účely“. Tretí prípad využitia ChatGPT na podvodnú činnosť, bol kyberzločinec, ktorý ukázal, že pomocou chatbota s umelou inteligenciou možno vytvoriť trhovisko na dark webe. Hacker zverejnil na undergroundovom fóre, že použil ChatGPT na vytvorenie kódu, ktorý využíva API tretej strany na získavanie aktuálnych cien kryptomien, ktoré sa používajú pre platobný systém dark webu.

Spoločnosť OpenAI, ktorá vyvíja ChatGPT, implementovala niektoré kontrolné mechanizmy zabraňujúce zjavným požiadavkám na vytvorenie špionážneho softvéru pre AI. Chatbox s umelou inteligenciou sa však dostal pod ešte väčšiu kontrolu po tom, čo bezpečnostní analytici a novinári zistili, že dokáže písať gramaticky správne phishingové e-maily bez preklepov.

Zdroj: pcmag.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať