ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Spoločnosť Huawei v Bratislave predstavila technológie sietí 5. generácie

Technológie
2

Spoločnosť Huawei zavítala do Bratislavy so svojou Roadshow „5G Is ON“ v ktorej predstavila technológie sietí 5. generácie. Napriek nechutným kauzám okolo tejto Čínskej spoločnosti z posledného obdobia, ktoré sa zrazu skončili rovnako ako začali, patrí Huawei v rozvoji 5G sietí ku kľúčovým hráčom a viac ako 2/3 všetkých komerčne spúšťaných sietí mimo Čínu je postavených práve na technológii tohto výrobcu.

Spoločnosť už dodala viac ako 150 000 základňových staníc vo viac ako 50 komerčných projektoch po celom svete.

5G siete skôr či neskôr dorazia aj k nám. Ich hlavnými benefitmi sú podstatne nižšia latencia pohybujúca sa na úrovni 1 - 3 ms oproti hodnotám 15-30 ms v 4G sieťach. Priemerná rýchlosť sťahovania v 5G sieti dosahuje 100 Mb/s pričom špičkové hodnoty siahajú až k 1 Gb/s. To sú 2-4x vyššie hodnoty ako u súčasných 4G sietí.

Základňové stanice 5G môžu využívať hlavne v oblastiach s veľkou hustotou teminálov technológiu Massive MIMO 64T64R ktorá umožňuje podstatné navýšenie kapacity BTS, takže podstatne viac účastníkov môže využívať maximálnu rýchlosť prenosu pri pripojení na jednu BTS.

Nezanedbateľnou výhodou 5G je takzvaná vrstvená architektúra kedy jednotlivé vrstvy poskytujú rôzne úrovne služieb čím sa dosahuje vyššieho pokrytia oj odľahlejších oblastí podľa aktuálnych potrieb. 5G siete sú v prvej fáze stavané na takzvanej Non Standalone Architecture (NSA) ktorá bola štandardizovaná v decembri 2017 a využíva pre prenos signálnych dát 4G siete pričom dátová vrstva je prenášaná cez 5G . Standalone Architecture (SA) bola štandardizovaná v júni 2018 a siete podľa nej sa budú budovať až v Ďalšej fáze. 

Výhody 5G siete budú citeľné vo viacerých oblastiach ako medicína, záchranná služba, dopravné systémy, Priemysel 4.0, logistika, stavebníctvo a mnoho ďalších. Z bežných používateľov budú z novej technológie profitovať napríklad on-line hráči vďaka veľmi nízkej latencii. Vo video streamingu možno cez 5G siete prenášať 8K video v reálnom čase alebo niekoľko 4K streamov súčasne.

Zaujímavou aplikáciou predvádzanou v rámci road show boli nové on-line služby postavené na výhodách 5G ktoré už sú v Číne realitou.  Je to prenájom virtuálneho PC. Vďaka tejto službe už nepotrebujete doma výkonný PC. Jednoducho si formou predplatného nakonfigurujete či chcete jednoduchý PC na prezeranie internetového obsahu, kancelárske aplikácie, herný PC alebo výkonnú pracovnú stanicu na spracovanie grafiky či videa.

Zadáte si akú rýchlosť pripojenia a aké úložisko budete mať a nastavíte si dĺžku predplatného. Potom už iba k svojmu terminálu pripojíte klávesnicu a myš a všetky služby môžete využívať na vašom TV alebo monitore. Na použitie služby pritom môžete využiť váš smartfón v desktopovom režime. Služba virtuálneho PC by mohla byť hlavným obchodným ťahákom pre rýchlejšie zavádzanie 5G sietí.

V súčasnosti je na trhu zatiaľ málo 5G terminálov. Služby bude možné využívať samozrejme v mobiloch aj ako pevné pripojenie vzduchom ako ho dnes poznáme v službách 4G siete SWAN alebo O2. Terminály by mali začať vo veľkom pribúdať už v budúcom roku, pričom sa 5G postupne dostávať aj do  strednej triedy zariadení. U nás stojí väčší rozvoj 5G sietí na pridelení frekvencií. V súčasnosti majú z našich operátorov k dispozícii potrebné frekvencie v dostatočnej šírke iba operátori O2 a SWAN/Benestra u ktorých možno predpokladať spustenie prevádzky skôr.

Huawei na akcii predstavil viaceré technologické časti 5G siete. Mohli sme si pozrieť nové anténne moduly BTS pre Massive MIMO 64T64R aj aj nový anténny systém smerových antén 4T4R. Predstavená bola aj interná anténna jednotka pre pokrývanie vnútorných priestorov 5G Lampsite 4T4R a 8T8R s kapacitou 10,1 Gb/s. Z používateľského hľadiska však bol zaujímavejší modem 5G CPE určený pre pevné pripojenie k 5G sieti. Impozantné hodnoty downloadu 750 Mb/s a uploadu 80 Mb/s hovoria za všetko.

Spoločnosť Huawei je však známa aj ako výrobca smartfónov. Predstavila tu špecializovaný čip Huawei Balong 5000 určený práve pre tieto zariadenia. Čip podporuje všetky siete od 2G až po 5G. Pre 5G podporuje štandardy NSA aj SA aj všetky 3 európske pásma vrátane milimetrových vĺn  s ktorými dosiahne rýchlosť downloadu až 6,5 Gb/s a uploadu 3,5 Gb/s.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

5G reakcia na: Spoločnosť Huawei v Bratislave predstavila technológie sietí 5. generácie

2.7.2019 00:07
Musis byvat na vrchnom poschodi, aby ti ta radiacia neublizila tolko z 5G To je ako ked rozsypes ryzu Do spar na zemi vojde, ale na stol nevyskoci 5G su male vlnky ako ta ryza, ktore masivne kopiruju zem
Reagovať

5G reakcia na: Spoločnosť Huawei v Bratislave predstavila technológie sietí 5. generácie

1.7.2019 17:07
Ono je to všetko pekné aj tie rychlosti ale co to vysokofrekvenčne žiarenie ved tam su frekvencie tak vysoke ze sa uz hovori o elektromagnetickej radiacii
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať