CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Spomienka na budúcnosť: Klasické Mini Electric

Tlačové správy
0

Značka MINI predstaví na autosalóne New York International Auto Show 2018 výnimočné vozidlo: elektrická verzia klasiky medzi malými vozidlami ponúkne zábavu z jazdy bez lokálnych emisií a pridá k tomu nezameniteľný štýl tradičnej britskej značky.

Značka MINI predstaví na autosalóne New York International Auto Show 2018 výnimočné vozidlo: elektrická verzia klasiky medzi malými vozidlami ponúkne zábavu z jazdy bez lokálnych emisií a pridá k tomu nezameniteľný štýl tradičnej britskej značky.

Mníchov/New York. Britský výrobca automobilov MINI svetovou premiérou výnimočného vozidla na autosalóne New York International Auto Show (30. marca až 8. apríla 2018) opäť ukazuje svoju pripravenosť poskytnúť zábavu z elektrickej jazdy v typickom štýle značky s bohatou tradíciou. Klasický model Mini Electric spája historický vzhľad nezameniteľného malého vozidla s ukážkou pohonu pre mestskú mobilitu zajtrajška. Značka MINI tak pre ňu typickým spôsobom vysiela jasný signál, že pohon bez vypúšťania lokálnych emisií sa dá dosiahnuť a môže byť pevnou súčasťou ponuky aj bez toho, aby sa musel meniť charakter vozidla.

Klasické Mini Electric je výsledkom imaginárnej cesty v čase, počas ktorej sa história značky rozšíri doslova o elektrizujúcu kapitolu. Originál z druhej polovice 20. storočia sa pritom stáva sympatickým ambasádorom ekologickej uvedomelosti a formou trvalo udržateľnej mobility, ktorej budúcnosť sa práve začína.

To, ako bude v budúcnosti vyzerať mestská elektrická mobilita s individuálnym štýlom v modernom podaní značky MINI, sa svet dozvedel už pred pár mesiacmi na medzinárodnom autosalóne IAA Frankfurt 2017. Vtedy sa ukázala štúdia MINI Electric Concept ako predobraz prvého veľkosériovo vyrábaného vozidla značky s čisto elektrickým pohonom. Už v roku 2019, presne na 60. narodeniny klasického Mini, začne brány fabriky MINI v Oxforde opúšťať elektromobil vyvinutý na základe aktuálneho 3-dverového MINI. Značka MINI tak opäť preberie priekopnícku úlohu v oblasti trvalo udržateľnej mobility. Ako jedna z kľúčových značiek spoločnosti BMW Group rozšíri MINI svoju modelovú ponuku o čisto elektrický automobil. MINI malo svoju nespochybniteľnú a významnú úlohu aj pri vývoji úspešného modelu BMW i3 (kombinovaná spotreba elektrickej energie: 13,6 – 13,1 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km), ktorý sa predstavil v roku 2013. Značka MINI totiž v roku 2008 predstavila model MINI E. Vozidlo sa vyrobilo v malej sérii obmedzenej na 600 kusov a vychádzalo z vtedajšieho 3-dverového MINI. Jeho nasadenie do skúšobnej prevádzky pri plnení každodenných úloh a povinností poskytlo nevyhnutné poznatky potrebné pri vývoji prvých veľkosériovo vyrábaných čisto elektrických modelov spoločnosti BMW Group.

Značka MINI medzi tým spravila ďalší dôležitý krok na ceste do novej éry elektromobility. V nabíjateľnom Plug-in hybridnom modeli MINI Cooper S E Countryman ALL4 (kombinovaná spotreba paliva: 2,3 – 2,1 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 14,0 – 13,2 kWh/100 km; kombinované emisie COz paliva: 52 – 49 g/km) sa kombinácia spaľovacieho motora a elektrického pohonu stará o systémový výkon 165 kW (224 k) ako aj o špecifický pohon všetkých kolies typický pre hybridné vozidlá. Robustné päťdverové vozidlo z prémiového kompaktného segmentu tak vo viacerých ohľadoch potvrdzuje svoje všestranné schopnosti. Garantuje zábavu z jazdy na každom teréne, na výrazné zrýchľovanie využíva silu oboch motorov a do rýchlosti 125 km/h dokáže jazdiť čisto na elektrický pohon. Vďaka týmto vlastnostiam predstavuje model MINI Cooper S E Countryman ALL4 výrazný prínos k celosvetovému úspechu elektrifikovanej flotily vozidiel spoločnosti BMW Group.

V New Yorku predstavené klasické Mini Electric zostane jednokusovým solitérom. Ako základ poslúžil dôsledne a detailne zrekonštruovaný model Mini Cooper. Počas svojej druhej mladosti v podobe elektromobilu dostalo červeno lakované malé vozidlo striebornú strechu, charakteristické pásy na kapote a nový žltý znak MINI Electric na kapote aj na nábojoch kolies. Vzhľad nie je jediným, čím zostáva elektrický klasik verný odkazu značky. Spontánny nástup výkonu jeho elektromotorov sa stará o nový rozmer nezameniteľných jazdných vlastností porovnateľných s motokárou, ktoré už v pôvodnej forme priniesli malému britskému vozidlu svetovú popularitu.

Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva a elektrickej energie a o oficiálnych špecifických emisiách CO2 pre nové osobné automobily získate z predpisu „Manuál o spotrebe paliva, elektrickej energie a emisiách CO2 nových automobilov”, dostupného bezplatne na všetkých predajných miestach a na adrese DAT Deutschland Automobil Treuhand GmbH, Helmut-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen, Deutschland a na dat.de

Zobrazit Galériu

BMW Group

Všetky autorove články
BMW Mini elektromobil

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať