SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Starajte sa o svoje slúchadlá, inak si privoláte infekciu uší či zápaly

Tlačové správy
1

Ťažko dnes stretnete človeka, ktorý aspoň občas nepoužíva nejaký typ slúchadiel. Málokto si už ale uvedomuje, aké dôležité je slúchadlá čistiť. Aj keď sa na prvý pohľad môžu zdať čisté, opak je pravdou. Nečistoty vonkajšieho aj vnútorného prostredia vo vašich ušiach slúchadlá zanášajú a okrem kvality zvuku môžu ovplyvniť aj vaše zdravie. Preto starostlivosť o svojich častokrát každodenných spoločníkov nepodceňujte.

Trh ponúka rôzne druhy slúchadiel, pre zjednodušenie môžeme hovoriť o štupľových (napr. LAMAX Duals1), ktoré sa umiestňujú do uší či náhlavných (napr. LAMAX NoiseComfort ANC), ktoré uši prekrývajú. V oboch prípadoch budete na ich údržbu potrebovať len pár vecí bežne sa vyskytujúcich v domácnosti. Aj keď je možné použiť vlhkú handričku, predsa len je lepšie sa kontaktu s vodou vyhnúť, aby sa do otvorov nedostala tekutina. Radšej použite napríklad obrúsky napustené dezinfekčným roztokom, ideálne sú tie na čistenie okuliarov. Ďalej si pripravte vatovú tyčinku, mäkkú handričku alebo papierové vreckovky a mäkkú zubnú kefku alebo štetec.

Ideme čistiť

Základným pravidlom, než vôbec začnete slúchadlá čistiť, je ich odpojenie, v prípade bezdrôtových vypnutie. U štupľových slúchadiel do uší by údržba mala prebiehať ideálne na dennej báze, keďže sú obalené ušným mazom, ktorého zhromaždenie môže spôsobiť aj infekciu či zápaly uší. Najprv teda zložíme silikónové nástavce, ktoré jediné môžeme opláchnuť mydlovou vodou na zbavenie mazu, ľahko osušíme a necháme vyschnúť. Radšej ich takto nechajte dlhšie, aby boli naozaj suché. Ideálne je čistiť večer a sušiť cez noc. Mriežky najlepšie vyčistíme jemnou kefkou na zuby či štetcom, rozhodne nepoužívajte ostré predmety. Tie by slúchadlá mohli poškodiť, a naviac nečistoty zatlačiť dovnútra. Mriežky pri čistení smerujú vždy dole, aby všetko, čo chceme odstrániť, padalo preč, a nie do slúchadiel. Ak sa špina nechce pustiť, je možné použiť hmotu na lepenie poznámok, ktorá na seba všetok prach nabalí. Na dočistenie slúchadiel, pri mriežke veľmi opatrne, využite vlhčený dezinfekčný obrúsok.

Veľmi podobne prebieha čistenie aj pri náhlavných slúchadlách. Aj keď sa na nich nevyskytuje ušný maz, nečistoty sa im nevyhýbajú. Najväčší rozdiel v ich údržbe spočíva v tom, že na sebe mávajú rôzne materiály. Najprv sa teda pozrite do návodu, ktorý poradí, čo znesú. Náušníky bývajú nezriedka kožené, a práve koža potrebuje zvláštnu starostlivosť, aby nepopraskala. V tomto prípade tak nielen čistíme, ale aj ošetrujeme špeciálnym prípravkom, čo však postačí len raz za približne pol roka. Celé slúchadlá opäť otrieme, dáme si záležať hlavne v záhyboch, a vyčistíme mriežky.

Nezabúdajte na príslušenstvo

Súčasťou bezdrôtových slúchadiel do uší, tzv. štupľov je aj puzdro, a práve na jeho údržbu by sme tiež nemali zabúdať. Niektoré puzdrá sú nabíjacie, preto aj v tomto prípade sa držte ďalej od vody. Na vonkajšiu časť sa hodí opäť použiť vlhčený obrúsok či handričku. Pri vnútornej časti máme dve možnosti, buď obsahuje vyberateľnú látkovú časť, ktorú je možné preprať vo vode, alebo vnútornú časť očistíme vatovou tyčinkou či jemnou kefkou.

Náhlavné slúchadlá mávajú často herný charakter, preto ich súčasťou býva mikrofón. I ten vyžaduje starostlivosť, ktorá nezaberie príliš veľa času, avšak prispieva k dobrej kvalite zvuku. Mikrofón, podobne ako slúchadlá utierame dezinfekčným obrúskom či handričkou a štetcom alebo jemnou kefkou na zuby odstránime nečistoty. Ak je mikrofón zakrytý tzv. hubou, zložíme ju a preperieme. Tento typ slúchadiel býva pripojený cez drôt, z času na čas teda vyčistite aj konektor. Najľahšie to pôjde ohnutou kancelárskou sponkou podlepenou obojstrannou lepiacou páskou, ktorou opatrne zasunieme do konektoru a jemne zatočíme.

Starostlivosť nie je len o čistení

K základným pravidlám patrí pri slúchadlách to, že ich nikomu nepožičiavame. Dôvod je jasný – hygiena. Ušný maz, baktérie a vírusy z vonkajšieho aj vnútorného prostredia môžu ľahko spôsobiť ušnú infekciu, zápal kože či mykotické zápaly. Nič z toho iste nechcete, preto si svoje slúchadlá dobre strážte. A samozrejme dbajte aj na dobrú hygienu svojich uší.

Slúchadlá nenoste vo vreckách, tlak im neprospieva. Rozhodne neocenia ani to, keď ich necháte niekde pohodené. Pri nepoužívaní ich skladujte v obale, ktorý ich chráni pred nečistotami a vlhkosťou. Ak majú slúchadlá kábel, dbajte na to, aby nebýval príliš zauzľovaný. Pri transportoch ho veľmi opatrne zatočíme, ale nijak neuťahujeme. Inak je najlepšie ponechať kábel voľne a čo najprirodzenejšie ležať napríklad na stole.

Na záver ešte malá rada pre prípad, že by sa vám slúchadlá nedopatrením namočili. Najprv ich osušte savou handričkou, chvíľu nechajte a potom umiestite do balenia s ryžou či iným materiálom pohlcujúcim vlhkosť. Tam ich nechajte pokojne celý deň.

Zobrazit Galériu

1 komentár

Ako zabrániť rozpadu vášho manželstva? reakcia na: Starajte sa o svoje slúchadlá, inak si privoláte infekciu uší či zápaly

29.6.2023 05:06
Chcem poďakovať doktorovi WAVA, mužovi, ktorý mi pomohol napraviť moje manželstvo a aby ma môj manžel viac miloval, ak máte nejaký manželský problém, môžete ho kontaktovať priamo na -E-mail- drwava3@gmail.com, Môžete tiež poslať Whatsapp/ viber ho s týmto číslom (+22960784513), je to správna osoba, ktorá vám pomôže s vaším manželským problémom, prajem vám všetko najlepšie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať