CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Startup dokáže ukladať uhlík do tehál na báze rastlín s výdržou 1000 rokov

0

Graphyte, startup s podporou Breakthrough Energy Ventures pod vedením Billa Gatesa, oznámil, že vyvinul cenovo dostupnú, dlhodobú stratégiu na ukladanie uhlíka, ktorá ho udrží mimo atmosféry, kde spôsobuje otepľovanie planéty. Spoločnosť so sídlom v Memphise v štáte Tennessee uviedla, že dokáže zabezpečiť ukladanie uhlíka za menej ako 100 dolárov za tonu. Využíva pri tom schopnosť stromov a rastlín prirodzene zachytávať uhlík prostredníctvom fotosyntézy.

Startup odoberá nežiaducu biomasu vrátane odpadu z ťažby dreva a poľnohospodárstva a pomocou procesu nazývaného „odlievanie uhlíka“ vysuší a stlačí materiál do blokov. Bloky sú stabilné a nerozkladajú sa, čím by sa uhlík uvoľnil späť do atmosféry. Graphyte tvrdí, že môže ukladať tehly na monitorovaných podzemných miestach. Okrem toho, že táto technológia umožňuje nízkonákladové odstraňovanie a ukladanie uhlíka, môže sa podľa spoločnosti rýchlo rozšíriť.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Ďalšia stratégia na ukladanie uhlíka na báze rastlín využíva látku podobnú drevenému uhliu, ktorá sa nazýva biouhlie na zadržiavanie uhlíka. Spoločnosť Myno Carbon zo Seattlu patrí medzi spoločnosti, ktoré zavádzajú biouhlie ako klimatické riešenie, a buduje svoje prvé zariadenie v severovýchodnej časti štátu Washington, kde bude ako surovinu používať drevný odpad. Iné začínajúce podniky budujú stroje, ktoré dokážu vysávať uhlík zo vzduchu a buď ho použiť, alebo uložiť, ale odstránenie tony CO2 v rámci tohto úsilia stojí zatiaľ stovky dolárov.

Zdroj: geekwire.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať