
Iba jedna dávka inovatívneho lieku zníži zlý cholesterol o 94 % takmer na rok
Výskumníci vykonali prvé testy nového liečiva lepodisiran na ľuďoch a zistili, že jediná injekcia znížila na nedetegovateľné hladiny lipoproteín (a) – „zlý“ cholesterol s genetickým základom – na takmer rok tým, že narušila mechanizmus jeho produkcie. Typ cholesterolu lipoproteín (a) alebo Lp(a) má niektoré vlastnosti rovnaké s lipoproteínom s nízkou hustotou (LDL), takzvaným „zlým“ cholesterolom. Podobne ako LDL cholesterol aj Lp(a) spôsobuje hromadenie povlaku v tepnách, čím znižuje prietok krvi do srdca, mozgu a iných častí tela, čím sa stáva rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.
No vysoké hladiny Lp(a) sú zdedené, a tak ich nemožno veľmi ovplyvniť cvičením, diétou alebo liekmi. V súčasnosti neexistujú žiadne spôsoby liečby vysokej hladiny Lp(a). Lepodisiran je malá interferujúca RNA (siRNA), ktorá deaktivuje messenger RNA zapojenú do produkcie apolipoproteínu (a), zložky nevyhnutnej na zostavenie častíc Lp(a), ktoré sa syntetizujú v pečeni. Liečivo je naviazané na cukor N-acetylgalaktozamín (GalNAc), čo umožňuje jeho prenos do pečeňových buniek s receptormi GalNAc.
Zo 48 účastníkov s abnormálnymi hladinami Lp(a) prijatých do štúdie bolo 12 náhodne pridelených na podanie placeba a 36 dostalo jednu subkutánnu injekciu lepodisiranu. V skupine s lepodisiranom po šesť účastníkov náhodne dostalo rôzne dávky: 4, 12, 32, 96, 304 alebo 608 mg. Po troch dňoch hospitalizácie boli účastníci prepustení domov. Následné krvné testy sa robili 48 týždňov po liečbe. Žiadny z účastníkov nemal už existujúce srdcové ochorenie.
Vedci zistili, že hladiny lieku v krvi rýchlo stúpli – s vrcholom za 10,5 hodiny – a vrátili sa na základnú hodnotu do 48 hodín, pravdepodobne preto, že sa rýchlo transportoval z krvného obehu do pečene. Pri najvyššej dávke lepodisiranu (608 mg) hladiny Lp(a) v krvi rýchlo klesli a na 29. deň boli nedetegovateľné. Hladiny zostali nemerateľné medzi 29. a 281. dňom a potom mierne stúpli, pričom medián zníženia hladín Lp(a) bol 94 % pod východiskovou hodnotou v 48. týždni.
Menšie dávky lepodisiranu vyvolali krátkodobé účinky, hoci hladiny Lp(a) zostali po 48 týždňoch nižšie o 75 % u tých, ktorí dostali dávku 304 mg. Liečivo bolo dobre tolerované. Súčasná 2. fáza klinickej štúdie testuje liek u ľudí s vysokými hladinami Lp(a) a vysokým rizikom skorého srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Ak ďalšie štúdie ukážu, že lepodisiran je bezpečný a môže znížiť výskyt srdcového infarktu a mozgovej príhody, mohol by byť výborným riešením pre ľudí s vysokými hladinami Lp(a) podobnou vakcíne, podávanou raz ročne. Štúdia bola publikovaná v časopise JAMA.
Zdroj: newatlas.com.