SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Strava s doplnkom AKG zlepšila zdravie a predĺžila život myší. Na rade sú ľudia

0

Myši v strednom veku, ktorým do bežnej stravy pridali prirodzene sa vyskytujúci metabolit alfa-ketoglutarát (AKG) vo forme vápenatej soli, boli počas starnutia zdravšie a pred smrťou boli choré výrazne kratší  čas v porovnaní s kontrolnými zvieratami. K tomuto výsledku dospela štúdia uskutočnená tímom z Buckovho inštitútu pre výskum starnutia, uverejnená v časopise Cell Metabolism. AKG je zlúčenina, ktorá je prirodzene produkovaná telom, a prvý dôkaz o tom, že môže predĺžiť život, priniesol výskum uskutočnený s mikroskopickým červom Caeanorhabditis elegans v roku 2014. Teraz sa pripravuje dôkladné klinické testovanie na ľuďoch vo veku 45 – 65 rokov. 

Predchádzajúce štúdie ukázali, že hladiny AKG v krvnej plazme môžu s pribúdajúcim vekom klesnúť až 10-násobne. Pôst a cvičenie, ktoré už preukázateľne podporujú dlhovekosť, zvyšujú produkciu AKG. No AKG sa nenachádza v bežnej strave, preto jediný spôsobom, ako obnoviť jeho hladinu, je suplementácia. AKG je kľúčový metabolit, zapojený do mnohých základných fyziologických procesov. Prispieva k metabolizmu a dodáva energiu pre bunkové procesy. Pomáha stimulovať syntézu kolagénu a bielkovín a ovplyvňuje procesy súvisiace s vekom vrátane proliferácie kmeňových buniek.

Keďže  inhibuje odbúravanie bielkovín vo svaloch, je to aj obľúbený doplnok medzi športovcami. Používa sa takisto na liečbu osteoporózy a chorôb obličiek. Výsledky novej štúdie ukázali, že myši kŕmené stravou doplnenou o AKG zaznamenali mierne predĺženie života (priemer bol okolo 12 %), obdobie zdravia sa zvýšilo o viac ako 40 %, pričom samiciam myší sa všeobecne darilo lepšie ako samcom. Zaznamenalo sa zlepšenie chôdze a zakrivenia chrbtice a znížil sa chronický zápal, ktorý je obrovskou hnacou silou starnutia. A čo je dôležité, neexistujú dôkazy o tom, že by AKG mala nepriaznivé účinky na myši.

Zdroj: genengnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať