PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Streamovanie hudby v najvyššej kvalite z NAS servera

0

Vzhľadom k téme sťahovania a ukladania hudby vo vysokom rozlíšení na domáci NAS server začnem vysvetlením ako takúto hudbu legálne získať. Môžete si ju napríklad priamo kúpiť z hudobných serverov, zoznam niektorých nájdete na stránke https://www.sony.cz/electronics/hudebni-sluzby-pro-zvuk-s-vysokym-rozlisenim . Ja osobne preferujem iný prístup a hudbu v Hi-res kvalite získavam hlavne z LP platní. Nie, nemám gramofón s USB portom a nepoužívam na tento účel ani zvukovú kartu, či externý zvukový modul. Je to oveľa jednoduchšie a hlavne legálne. Vo vnútri prakticky každého nového albumu, alebo albumu vydanom v reedícii na LP je kód, pomocou ktorého si môžete stiahnuť hudbu na albume v digitálnej podobe vo vami zvolenej kvalite, väčšinou vo formáte MP3 320 kbps, ktorú si môžete uložiť v mobile a taktiež v bezstratovom formáte FLAC. A práve hudbu v tomto formáte, kde jeden album zaberie približne 1 GB si milovníci kvalitnej reprodukcie ukladajú na domáce NAS servery. Pri takomto nákupe máte k dispozícii analógovú hudbu na LP a aj digitálnu verziu skladieb.   

Možnosti streamovania hudby z NAS serveru Synology na rôznych zariadeniach ukazuje videoKvalitu reprodukcie hudby vždy určuje najslabší prvok reťazca, ktorý v tomto prípade tvoria zaradenia obsahujúce digitálne analógový prevodník, ktorý mení digitálne dáta na analógový signál, zosilňovač a reproduktory, či slúchadlá. Akceptovateľnú kvalitu pre bežného poslucháča dosiahnete ak ku smartfónu, tabletu, či počítaču pripojíte kvalitné slúchadlá,

alebo aktívne reproduktory

Náročného poslucháča však takáto zostava neuspokojí. Konštruktéri smartfónov aj keď samozrejme vedia ako navrhnúť kvalitný digitálne – analógový (D/A) prevodník a zvukové obvody, sú limitovaní cenou komponentov a taktiež priestorom, ktorý majú k dispozícii, takže musia urobiť kompromisy. Navyše, čoraz menej smartfónov má 3.5 mm Jack konektor na pripojenie slúchadiel, či zosilňovača, takže D/A prevodník aj predzosilňovač pre slúchadlá sa musel presťahovať do miniatúrnej redukcie z USB-C na 3.5 mm Jack konektor. Napriek tomu, že smartfón, či tablet je ideálne zariadenie na výber skladieb, či už z lokálneho disku, NAS serveru, alebo streamovacích služieb typu Spotify, o kvalite zvuku z analógového výstupu smartfónu sa už ďalej ani nemusíme baviť.

Na kvalitnú reprodukciu hudby z digitálnych záznamov sa používajú zariadenia nazývané sieťové prehrávače, alebo aj streamery. Ceny týchto zariadení začínajú od 350 eur. Ich úlohou je čo najvernejšie rekonštruovať analógový zvuk z digitálnych navzorkovaných údajov. Majú spravidla šírku 43.5 cm aby sa dali zakomponovať do audio zostavy, takže vo vnútri je dostatok priestoru na realizáciu obvodov kvalitných D/A prevodníkov vrátane už spomínaných filtrov a taktiež na dôkladné odtienenie napájacieho zdroja a digitálnej časti od analógových obvodov, aby sa maximálne eliminovalo rušenie analógového signálu. Sieťový prehrávač prehráva nielen hudbu streamovanú z lokálnych zdrojov, čiže zo smartfónov, tabletov, počítačov, alebo sieťových úložných priestorov NAS, ale hudbu z internetových služieb typu Spotify, Tidal, Deezer, Napster...  či internetových rádií. Podporujú všetky rozšírené bezstratové formáty typu FLAC, AIFF do 192 kHz/24 bitov, formát DSD (Direct Stream Digital) do 5,6 MHz a samozrejme aj MP3. Sieťové prehrávače majú veľmi kvalitný D/A prevodník pre vysoké rozlíšenie. Prevodník sa snaží vyhladiť priebeh signálu tak aby sa odstránili jemné „schodíky“ digitalizovaných vzoriek. Kvalitnejšie sieťové prehrávače majú predzosilňovače s vyššími úrovňami prúdov v signálových obvodov aby sa dosiahol čo najlineárnejší priebeh a čo najvyšší odstup rušivých signálov. Majú analógový výstup s RCA konektormi a taktiež aj digitálny výstup koaxiálny a/alebo optický. 

Sieťový prehrávač strednej triedy v zostave s koncovým zosilňovačom

Na ovládanie prehrávania, predovšetkým na výber skladieb, či zostavovanie playlistov sa používa mobilná aplikácia dodávaná buď výrobcom sieťového prehrávača, alebo od výrobcu NAS servera, napríklad DS audio od Synology a prehrávanie ovládať z tejto aplikácie, pričom ako zariadenie, ktoré bude hudbu prehrávať vyberiete streamer.

Vtedy sa digitálne dáta prenášajú z NAS servera do sieťového prehrávača cez smartfón, alebo tablet. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS Synology HiFi Hi-Res Audio sieťový prehrávač Streamer

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať