SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Súd rozhodol, že pokutu firme Intel uloženú Európskou úniou treba preskúmať

Tlačové správy
0

EÚ pokutu 1,06 mld. eur americkej firme uložila ešte v roku 2009 s odôvodnením, že Intel použil nelegálnu taktiku, aby zabránil konkurencii zo strany menšej firmy AMD.

Európsky súdny dvor rozhodol, že uloženie pokuty firme Intel Corp. v sume 1,06 mld. eur Európskou úniou sa vráti na ďalšie právne preskúmanie. EÚ rekordnú pokutu americkej firme uložila ešte v roku 2009 s odôvodnením, že najväčší výrobca počítačových čipov na svete použil nedovolenú obchodnú taktiku, aby zabránil konkurencii zo strany menšej firmy AMD.

Európska komisia pri uložení pokuty uviedla, že Intel porušil legislatívu EÚ v oblasti ochrany hospodárskej súťaže tým, že využil svoje dominantné postavenie prostredníctvom úmyselnej stratégie zameranej na vylúčenie AMD z trhu, čím obmedzil výber pre milióny európskych zákazníkov. Európsky súdny dvor však v stredu poslal prípad naspäť nižšiemu všeobecnému súdu, aby mohol preskúmať viac argumentov firmy Intel.

Firma Intel osem rokov tvrdila, že uložením rekordnej pokuty pre zneužitie monopolného postavenia regulačný úrad EÚ urobil vážnu chybu. Pokutu americká firma označovala za "evidentne neprimeranú". Podľa EÚ Intel poskytoval niektorým výrobcom počítačov zľavy, aby nakupovali jeho procesory x86 a platil im, aby na trh neuvádzali, alebo odkladali uvedenie počítačov založených na čipoch AMD. Európsky súdny dvor teraz prípad vrátil na ďalšie preskúmanie toho, v akom rozsahu takéto zľavy obmedzili konkurenciu.

SITA

Všetky autorove články
Intel EU

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať