Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Surfovanie na internete si vyžaduje obozretnosť. Ako sa nestať obeťou podvodu?

Bezpečnosť
2

Podvody a krádeže sa nedejú len v offline svete. Čoraz častejšie sa prenášajú do virtuálneho priestoru, kde mávajú neraz ešte hrošie dôsledky. Niektorí ľudia si totiž vôbec neuvedomujú, že na internete číhajú viaceré hrozby. Pozrime sa na najbežnejšie z nich.

Začnime asi najčastejšou činnosťou na internete.

Prehliadanie webových stránok

Internetové stránky ponúkajú široké možnosti využitia voľného času. Od komunikácie s priateľmi a rodinou, cez vzdelávanie až po zábavu. Nie všetky webstránky však majú cnostné úmysly. Viaceré z nich sú dokonca nebezpečné. Preto by ste si mali dať pozor napríklad na neznáme odkazy, ktoré dostanete cez e-mail alebo cez sociálne siete od anonymnej osoby.

Po kliknutí na ne môžete nechtiac stiahnuť do počítača škodlivý softvér. Počítačový vírus potom dokáže ukradúť heslá z počítača, osobné údaje či poškodiť samotný počítač. Podobne si treba dávať pozor aj na rôzne lákavé reklamy sľubujúce nesplniteľné - vyhrajte dom za jednu SMS, superlacné dovolenky a podobne. Ide o tzv. clickbait a môže vás opäť presmerovať na škodlivé webstránky.

Pozor na scam

Scam môžeme voľne preložiť ako podvod. Existujú rôzne scamové spôsoby, ktoré sa snažia od ľudí primárne získať údaje k bankovým účtom, prípadne k platobným kartám. Tejto téme sa venovali aj na stránkach NBS. Niekedy sa k zvýšeniu dôveryhodnosti zneužívajú známe osobnosti, ich falošné výroky alebo webstránky osvedčených značiek a firiem.

Aby ste sa nestali obeťou scamu, je potrebné držať sa niekoľkých základných zásad. Nikdy nikomu nedávať prístupové údaje k internet bankingu resp. ani k iným účtom. Vaša banka by si od vás tieto údaje cez e-mail, sms alebo telefonát nikdy nepýtala.

Podvodné e-maily navyše bývajú písané so všeobecným oslovením (rovnaký e-mail sa posiela na tisícky e-mailových adries), je písaný s gramatickými chybami a komplikovaným jazykom. Navyše zvyčajne vytvára pocit naliehavosti a je potrebné reagovať v čo najkratšom čase. Pokiaľ teda dostanete e-mail obsahujúci podobné prvky, radšej na neho nereagujte. Ak si nie ste istý, zavolajte do svojej banky alebo sa poraďte s niekým, kto je viac zbehlý v internetovom svete.

Medzi časté formy scamu patria aj falošné internetové obchody. Tie sa tvária ako seriózne e-shopy, no po zaplatení objednávky tovar nedoručia. Preto vždy keď nájdete na internete skvelú akciu na tovar, ktorý je oveľa lacnejší než v ostatných obchodoch, je potrebné si najskôr takýto e-shop overiť. Skontrolovať si na internete recenzie. Nájsť na stránke kontaktné údaje a pokúsiť sa s majiteľmi spojiť. V prípade že sa s prevádzkovateľom e-shopu nedá spojiť, alebo nemá kontaktné údaje na stránke k dispozícii, je lepšie z daného eshopu tovar neobjednávať.

Zábava na internete

Aj zábava na internete môže neraz vyjsť na peknú kopu peňazí. Napríklad rôzne zahraničné stránky ponúkajúce hazardné hry, alebo stávkovanie za peniaze môžu predstavovať istú formu scamu. Platí to hlavne v prípade, že sú registrované na nejakom exotickom ostrove, o ktorom ste možno nikdy nepočuli. Takéto spoločnosti podliehajú minimálnej regulácii a môže sa stať, že vložené peniaze už nikdy nevyberiete a to ani v prípade legitímnej výhry. Na ochranu pred podobnými podvodnými stránkami vznikajú na internete zoznamy podvodných webov, tzv. blacklisty.

Najlepším riešením, ako sa podobným problémom vyhnúť, je však hazardné hry na zahraničných stránkach nehrať. Je to nielen nebezpečné, ale aj zbytočné. Od januára 2020 boli spustené online casina s oficiálnou licenciou aj na Slovensku. Dovtedy existovalo u nás iba jedno online casino prevádzkované štátnym Tiposom.

Okrem športového stávkovania je tak možné si na našom území zahrať na internete legálne aj hracie automaty či ruletu. Svoje online casina spustili známe firmy ako Niké, Tipsport, Fortuna či Doxxbet. Čo je však dôležité, sú kontrolované Úradom pre reguláciu hazardných hier. V prípade problémov sa tak užívatelia majú kam obrátiť.

Ukladanie hesiel

Podstatný prvok dôležitý pre bezpečné používanie internetu predstavujú heslá. Tie by mali byť dostatočne dlhé a kombinovať písemná (malé a veľké), čísla a prípadne aj špeciálne znaky (zavináč a pod.). Neodporúča sa používať automatické ukladanie hesiel v prehliadači, nakoľko takéto riešenie nie je dostatočne bezpečné. Určite by ste takéto riešenie nemali používať pri heslách do internet bankingu alebo k iným citlivým údajom.

Riešením môže byť použitie správcu hesiel, napríklad služby LastPass alebo KeePass. Do nich si môžete uložiť všetky potrebné heslá. Tie máte potom rýchlo dostupné a chránené zároveň.

Všade, kde je to možné, sa odporúča využívať dvojstupňovú autentifikáciu. Tá chráni prístup do účtu nie len heslom, ale aj poslaním SMS alebo vygenerovaním špeciálneho kódu v rámci mobilnej aplikácie.

Bezpečnosť na sociálnych sieťach

Bežný človek strávi na sociálnych sieťach niekoľko hodín denne a za rok sa toto číslo môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek hodín. Opäť ide o miesto, kde sa môžu koncentrovať rôzni podvodníci snažiaci sa zneužiť zníženú obozretnosť ľudí. Medzi hlavné zásady spojené s užívaním sociálnych sietí patrí ignorovanie neznámych a neidentifikovateľných odkazov v správach aj od vlastných priateľov. Pokiaľ si nie ste istý, radšej sa ich predom spýtajte, o čo ide, než na odkaz kliknete.

 

O to viac opatrný treba byť pri správach od neznámych osôb. Rovnako tak aj tu platí, že nikdy s nikým nezdieľajte prihlasovacie údaje, PIN kódy, heslá a iné citlivé údaje (napríklad intímne fotky). Taktiež zábery z dovolenky radšej pridávajte až keď sa vrátite domov.

 

Online priestor ponúka ľuďom obrovské možnosti ako tráviť pracovný aj voľný čas. Netreba však zabúdať, že existujú rôzni podvodníci, ktorí využívajú neznalosť a dôverčivosť ľudí. Dávajte si preto na internete pozor.

2 komentáre

what is hcq reakcia na: Surfovanie na internete si vyžaduje obozretnosť. Ako sa nestať obeťou podvodu?

17.2.2021 13:02
quinine vs hydroxychloroquine <a href="https://hydroxychloroquinex.com/#">hydroxy</a> what does hydroxychloroquine do
Reagovať

when erectile dysfunction meds quite working reakcia na: Surfovanie na internete si vyžaduje obozretnosť. Ako sa nestať obeťou podvodu?

15.2.2021 14:02
erectile prosthetic <a href="https://plaquenilx.com/#">hydroxychloroquine sulfate plaquenil</a> erectile dysfunction icd
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať