CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Synology BeeDrive / Kompaktné riešenie na inteligentné zálohovanie PC a smartfónu

0

Zariadenie BeeDrive na prvý pohľad vyzerá ako USB disk a v podstate môže tak aj fungovať. Jeho možnosti sú však oveľa širšie. Hlavnou devízou zariadení od Synology je nielen spoľahlivý hardvér, ale hlavne softvér.

SAMSUNG 09 Advertisement

Na disku nájdete súbor na online inštaláciu softvéru BeeDrive. Aplikácia umožňuje nastaviť zálohovanie vybraných priečinkov vášho počítača, synchronizovať súbory v adresároch na dvoch počítačoch prostredníctvom BeeDrive a takisto ukladať súbory zo smartfónu. Počas konfigurácie vás aplikácia požiada, aby ste sa prihlásili do svojho účtu Synology alebo si vytvorili nový. Vyžaduje sa to pre funkcie disku pripojeného naprieč zariadeniami. Údaje sa však prenášajú len po lokálnej sieti Wi-Fi.

Po nainštalovaní a nakonfigurovaní sa aplikácia BeeDrive automaticky spustí vždy, keď sa prihlásite do počítača. Súbory sa prenášajú maximálnou rýchlosťou 1050 MB/s, samozrejme, iba v prípade, ak počítač podporuje rozhranie USB 3.2 Gen. 2. Väčšina z nás internetovým pripojením s takouto prenosovou rýchlosťou nedisponuje, takže BeeDrive je jedno z riešení, ako držať krok s explozívnym nárastom objemu údajov, hlavne multime­diálnych súborov. Ukladanie do cloudu je nákladnejšie a pomalšie, hlavne ak chceme zálohovať alebo archivovať veľké súbory, prípadne vymieňať súbory medzi svojimi zariadeniami, či v rámci rodiny. Veľká pridaná hodnota v porovnaní s bežnými diskami SSD je softvér, v ktorom sú zúročené skúsenosti spoločnosti Synology v oblasti technológií zálohovania. Zálohovanie aj synchronizácia obsahu priečinkov sú transparentné, takže máte prehľad o aktuálnom stave. Zazálohujú sa aj súbory, ktoré sa momentálne napríklad pre nedostatok miesta alebo preto, že dlhšie neboli používané, nachádzajú na cloude OneDrive a do notebooku sa stiahnu len vtedy, ak ich chcete otvoriť.

Úvodná konfigurácia je veľmi jednoduchá, stačí zvoliť, ktoré zložky chcete zálohovať. BeeDrive automaticky zálohuje všetky zmeny v týchto zložkách v reálnom čase, takže poskytuje kratší čas medzi okamihom havárie a poslednou zálohou dát v porovnaní so zálohovaním realizovaným podľa plánu, napríklad každú hodinu alebo raz denne. Súbory záloh sa ukladajú v zariadení BeeDrive v rovnakom formáte, ako sú uložené v počítači. Keďže sa súbory prenášajú na lokálnej sieti, je zálohovanie na BeeDrive jedenásťkrát rýchlejšie ako zálohovanie veľkých súborov z počítača do cloudu. Všetky zmeny sa budú okamžite replikovať do BeeDrive, ale súčasne zostane zachovaných až päť predchádzajúcich verzií pre prípad neúmyselného prepísania. Staršie verzie súborov sú skryté, aby sa predišlo náhodným zmenám. Proces obnovenia je jednoduchý: Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte možnosť Prehľadávať predchádzajúce verzie, aby ste mali možnosť skopírovať vybranú verziu súboru na nové miesto.

Zálohované súbory nie sú šifrované. Na jednej strane je to výhoda, pretože v prípade poruchy počítača môžete BeeDrive jednoducho pripojiť k inému počítaču a začať so svojimi súbormi ihneď pracovať. Nemusíte inštalovať nijaký softvér na obnovenie súborov zo zálohy ani prechádzať časovo náročným procesom obnovenia súborov. Ak však BeeDrive stratíte, lebo vám ho ukradnú, môžu byť vaše údaje zneužité. 

BeeDrive takisto prostredníctvom siete Wi-Fi zálohuje fotografie a videá zo smartfónov a tabletov so systémom iOS a Android. Na zálohovanie je potrebné, aby počítač s pripojeným BeeDrive a mobilné zariadenie boli pripojené v rovnakej sieti. Na spárovanie stačí naskenovať QR kód a BeeDrive spustí zálohovanie. Veľmi praktická je možnosť preniesť fotografie, videá či iné súbory zo smartfónu priamo do PC prostredníctvom funkcie Bee­Drop. Tieto súbory sú v počítači ihneď k dispozícii – netreba ich nahrávať do cloudu alebo ich následne z cloudu sťahovať, prípadne káblom prepájať smartfón s PC. Vyskúšal som pripojiť BeeDrive aj priamo k smartfónu cez kábel USB-C a prístup k zložkám a súborom bol zo súborového manažéra v Androide bezproblémový.

V porovnaní s NAS je BeeDrive podstatne energeticky úspornejší, keď je odpojený, má nulovú spotrebu, preto sa hodí aj pre používateľov týchto zariadení.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prehľadný softvér na zálohovanie a synchronizáciu, bezdrôtové zálohovanie multimédií z telefónu
- Potešilo by šifrovanie súborov, aplikácia pre Mac OS sa pripravuje

PARAMETRE:

Kapacita: 1 TB; konektivita USB 3.2 Gen. 2 (10 Gb/s), prenosová rýchlosť 1050 MB/s; rozmery: 65 × 65 × 15 mm, hmotnosť 43 g
Cena: 150 EUR (1 TB), 255 EUR (2 TB)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať