PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Syntetické eko palivá sa časom cenovo vyrovnajú benzínu

0

Európska pobočka automobilky Mazda verí, že e-palivá by čoskoro mohli byť rovnako lacné ako fosílne palivá. Japonský výrobca bol pri svojich výrobných cieľoch pre elektrické vozidlá (EV) konzervatívny a už predtým oznámil, že len štvrtina jeho modelov bude do roku 2030 čisto elektrická, čo je oveľa menej, ako očakáva väčšina európskych výrobcov. V rozhovore pre magazín Autocar sa európsky riaditeľ výskumu Mazdy Christian Schultze vyjadril, že e-palivá tu nie sú na to, aby konkurovali EV, ale skôr na uľahčenie prechodu na ne.

„Veríme, že e-palivá nie sú konkurenciou pre elektrifikáciu, ale ju dopĺňajú,“ povedal Schultze. „E-palivá sa dajú použiť v už existujúcich aj budúcich autách. Ak budeme mať dve cesty, po ktorých sa vyberieme, môžeme sa rýchlejšie a lepšie dostať ku klimatickej neutralite.“ Obe cesty však podľa neho majú klady aj zápory. Spaľovacie motory je ťažké urobiť takými tichými ako EV, zatiaľ čo cestovanie na dlhé vzdialenosti elektromobilom je problematickejšie. Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality treba využiť dobré stránky oboch technológií.

Počas posledných rokov Mazda intenzívne investovala do svojho úsporného radu motorov SkyActiv a pokúšala sa aj o oživenie rotačných motorov s využívaním vodíka ako zdroja paliva. Jej model RX-8 z roku 2003 mohol jazdiť na vodík alebo benzín. Začiatkom novembra niekoľko japonských výrobcov vrátane Mazdy oznámilo, že budú vyvíjať uhlíkovo neutrálne palivá pre spaľovacie motory. Toyota už predstavila pretekárske vozidlo Corolla poháňané vodíkom, využívajúce trojvalcový turbomotor z modelu GR Yaris.

Porsche vyvíja vlastné --palivá, a hoci sú výrazne drahšie ako fosílne palivá (výroba jedného litra stojí približne 13,24 USD), Schultze verí, že cena bude postupne klesať, a to až na úroveň súčasných cien pohonných hmôt. „Do roku 2030 to môže byť približne jedno euro za liter. Keď zohľadníte zdanenie CO2 z fosílnych palív, myslím si, že ceny benzínu budú ešte vyššie. E-palivá sú veľmi veľmi blízko k tomu, aby sa vyrovnali cenám benzínu.“

Zdroj: whichcar.com.au.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať