SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

TCL 20 Pro 5G - vlajkový model s vydareným dizajnom a príjemnou cenou

1

Najvyšší model smartfónu od TCL sa podľa cenovky zaraďuje na hornú hranicu segmentu vyššej strednej triedy, ale podporou 5G a hlavne elegantným dizajnom atakuje aj špičkové modely. Objektívy zadného fotoaparátu sú v rovine povrchu sklenenej zadnej steny, takže ak nepočítame nepatrné vyčnievanie diód LED blesku asi na desatinu milimetra, nič nenarušuje jej optickú ani hmatovú kontinuitu. Harmonické spojenie matného povrchu a lesklého pása vytvára zaujímavý kontrast, umocnený ešte rôznym odrazom a rozptýlením dopadajúceho svetla. Štvorica objektívov usporiadaných do roviny aj logo TCL sú v lesklej časti.

Zdoj: TCL

Smartfón nemá certifikáciu odolnosti proti prachu ani vode. V balení nájdete priesvitné silikónové ochranné puzdro, ktoré môže ochrániť telefón v prípade nechceného pádu na niektorý z rohov, prípadne na zadnú sklenenú stenu, ale hlavne zlepšuje spoľahlivosť držania.

Horná aj spodná stena sú elegantne zabrúsené a pri troche trpezlivosti sa dá smartfón aj postaviť na spodnú stranu, čo môžete využiť ako núdzové riešenie pri fotení. Na hornej strane je 3,5 mm audiokonektor jack a aj infračervená dióda na diaľkové ovládanie spotrebnej elektroniky, na spodnej strane je slot na dve SIM, prípadne jednu SIM a jednu pamäťovú kartu microSD, konektor USB-C a mriežky reproduktora. Reprodukcia je však iba monofónna. K smartfónu však možno vďaka technológii Super Bluetooth pripojiť až štyri zariadenia, takže môžete zdieľať hudbu s priateľmi alebo na párty streamovať do viacerých reproduktorov.  

Zdoj: TCL

Keďže smartfón má 256 GB úložného priestoru, čo je, mimochodom, rovnaká kapacita, akú má môj MacBook Pro, bez pamäťovej karty sa určite zaobídete, a to aj v prípade, ak občas budete nakrúcať videá v 4K rozlíšení. Dvojicu hardvérových tlačidiel na pravej strane, slúžiacich na ovládanie hlasitosti a aktivovanie/uspatie, dopĺňa tretie smart tlačidlo na pravej strane. Stlačeniu, dvojitému stlačeniu aj pridržaniu tohto tlačidla môžete priradiť rôzne funkcie a zjednodušiť si tak ovládanie smartfónu.

Displej má dlhšie hrany zaoblené, vďaka čomu sa telefón dobre drží aj ovláda. Prirodzeným dôsledkom je, samozrejme, nepatrné skreslenie obrazu v zaoblenej časti, s čím však vývojári aplikácií počítajú a snažia sa neumiestňovať texty tesne k dlhým okrajom. Rozlíšenie displeja AMOLED s uhlopriečkou 6,67 palca je 1080 × 2400 pixelov, čiže smartfón má pomer strán displeja 20:1. Obnovovacia frekvencia je len štandardných 60 Hz. Spoločnosť TCL je jeden z najväčších svetových výrobcov televízorov, displeje si vyvíja a vyrába sama a na kvalite displeja TCL 20 Pro to poznať. Technológia NXTVISION 2.0 poskytuje vysoký kontrast, presnosť farieb a zlepšenie obrazu pomocou umelej inteligencie. Tá rozpozná obsah, resp. scénu na obrazovke a automaticky podľa toho upravuje farbu, kontrast a ostrosť. TCL 20 Pro 5G podporuje aj prehrávanie v štandarde HDR10 na streamovanie televíznych seriálov, dokumentov a filmov na Netflixe. Displej má maximálny jas 700 nitov a minimálny 2 nity, takže z hľadiska čitateľnosti obstojí na priamom slnku a z hľadiska ergonómie aj v úplnej tme. V dolnej časti displeja je optický snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje pomerne spoľahlivo.

Procesor Qualcomm Snapdragon 750G v tandeme so 6 GB RAM poskytuje dostatok výkonu aj na hranie, ale nároční hráči siahnu po inom smartfóne, ktorý však bude mať aj inú, minimálne dvojnásobnú cenu. Batéria s kapacitou 4500 mAh poskytne dostatok energie na jeden deň intenzívnejšieho alebo dva dni konzervatívnejšieho používania. Pribalená nabíjačka dodá príkon 18 W. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie.

Zadný fotoaparát má štyri objektívy. Najkvalitnejšie zábery produkuje hlavný fotoaparát, ktorý má senzor Sony IMX s rozlíšením 48 Mpx. Farebné podanie je prirodzené, zábery v horších svetelných podmienkach majú nižšiu jasovú aj farebnú dynamiku, čo síce verne zodpovedá realite, ale v porovnaní s viac či menej presaturovanými zábermi väčšiny konkurenčných modelov vyzerajú trochu všedne. Pri nakrúcaní videí oceníte optickú stabilizáciu obrazu. Druhý, ultraširokouhlý objektív má zorný uhol 123° a pri dobrom svetle získate kvalitné zábery aj s trochou výraznejšej farebnej saturácie, ktorá hlavnému fotoaparátu chýba.

Zľava doprava: záber ultraširokouhlým objektívom, širokouhlým objektívom a pri nastavení 2x Zoom (Foto: autor)

Výborné zábery aj v pochmúrnom upršanom počasí (Foto: autor)

Prirodzené rozostrenie pozadia a veľa detailov v zóne zaostrenia (Foto: autor)

Tretí 5 Mpx makro fotoaparát je určený na fotenie zblízka, potrebujete však na to veľmi dobré svetlo a musíte počítať s malou hĺbkou ostrosti, ktorá je prirodzeným sprievodným javom makrofotografie.

Makro záber (Foto: autor)

Záber v pomerne tmavej maštali (Foto: autor)

Zábery v nočnom režime sú výborne prekreslené a verne zobrazujú atmosféru. Jazierko vľavo je osvetlené len malým solárnym LED sbvetlom (Foto: autor)

Štvrtý objektív je určený len na určenie vzdialenosti objektov v zábere na účely umelého rozostrenia pozadia. Väčšinu používateľov by zrejme viac potešil teleobjektív, ale vďaka vysokému rozlíšeniu snímača hlavného fotoaparátu je k dispozícii 2× zoom bez straty kvality ako výrez zo 48 Mpx snímača. Drobná chybička krásy je menej plynulé používateľské rozhranie aplikácie Fotoaparát, čo možno výrobca v niektorej aktualizácii zlepší.

Používateľská nadstavba Androidu 11 s názvom TCL UI poskytuje optimalizované a vyladené používateľské rozhranie bez zbytočného balastu. Výrobca garantuje minimálne dve „veľké“ aktualizácie, takže používatelia by neskôr mali mať k dispozícii aj verziu Android 13.

Verdikt: Hlavné lákadlo TCL 20 Pro 5G je kvalitný displej s vysokým kontrastom, verným zobrazením farieb, vyhovujúci štandardu HDR10.


                                         

Technické údaje: Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 750G s frekvenciou jadier (2× 2 GHz Kryo 570 + 6× 1,7 GHz Kryo 570), 8 nm technológia; GPU Adreno 619, pamäť: 6 GB RAM, 256 GB úložný priestor + slot na kartu microSD; displej: 6,67-palcový AMOLED, rozlíšenie 1080 × 2400 px, 395 PPI, 420 nitov; fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý (26 mm): 48 Mpx, 0,8 µm, f/1,8, OIS; ultraširokouhlý (16 mm, 123˚) 16 Mpx 1,12 µm, f/2,4; makroobjektív 2 Mpx, f/2,2; DOF: 2 Mpx, f/2,4; predný fotoaparát: 32 Mpx, 0,8 µm, f/2,5; konektivita: Wi-Fi 802-11 ac, bluetooth 5.1, A2DP, LE; NFC; operačný systém Android 11 s nadstavbou TCL UI; batéria: 4500 mAh; rozmery: 164,2 × 73 × 8,8 mm, hmotnosť 190 g, Cena: 549 EUR

+ Excelentný displej, elegantný dizajn, tlačidlo smart key s možnosťou prispôsobenia

- Nie je vodovzodorný, reprodukcia je len mono

Hodnotenie: 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

nemohli by ste tu niekedy zrecenzovať aj jnejaký linux telefón? ako pinefón? reakcia na: TCL 20 Pro 5G - vlajkový model s vydareným dizajnom a príjemnou cenou

13.6.2021 17:06
čo tak recenzia nejakého linux telefónu ako pinefón za 130€? ako sa to používa, kde to má limity, aký je linux ekosystém aplikácií a ták? prípadne, ako nainštalovať linux na starší android telefón? vďaka za recenziu, ak sa bude dať spraviť..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať