SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Slovensko by mohlo mať najrýchlejší superpočítač s AI na svete

Technológie
1

Spoločnosť Tachyumdnes oznámila dva rackové referenčné dizajny, ktoré poskytujú výrazne vyšší výkon pri oveľa nižšej spotrebe energie ako najvýkonnejšie superpočítače súčasnosti. Majú pomôcť dosiahnuť bezprecedentné úspory celkových nákladov na vlastníctvo (TCO) pri aplikáciách v oblasti cloudu, umelej inteligencie (AI) a superpočítačov.

Vzduchom chladený rack Prodigy obsahuje 24 4P (štvorprocesorových) 2U serverov (1 Unit je 4,445 cm; 2U je 8,49 cm; ide o špecifikáciu založenú asociáciou Electronic Industries Association, EIA) a 96 čipov Prodigy strednej triedy, ktoré poskytujú až 6,5-krát vyšší výkon pre aplikácie HPC a až 12,6-krát vyšší výkon pre aplikácie AI s až 16-krát vyšším výkonom/TCO než referenčná architektúra NVIDIA H100 DGX POD zahŕňajúca 4x H100 DGX a 32x H100 SMX blokov.

Kvapalinou chladený rack Prodigy pozostáva z 36 4P (štvorprocesorových) 1U serverov a 144 čipov Prodigy najvyššej triedy na rozšírenie výkonu pre HPC aplikácie až na 13,5x a 27x pre AI aplikácie v porovnaní so systémom od spoločnosti NVIDIA. Poskytuje tiež až 13x vyšší výkon pri viac ako 10x nižších TCO v porovnaní s H100 SMX.

Výkon Tachyum Prodigy prevyšuje svoje predošlé konzervatívne ciele. Ako sa dizajn čipu vyvíjal a „dozrieval“, pri overovacích testoch sme namerali oveľa vyšší výkon čipu Prodigy; výrazne presahujúci to, čo sme pôvodne projektovali. S vyšším výkonom, ako aj výkonom v prepočte na dolár a watt, dáva procesor Prodigy možnosť Slovensku obstarať najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete. Aktualizovaný systém so 128 exaflopmi výpočtového výkonu pre umelú inteligenciu poskytne dvojnásobný AI výkon za rovnakú sumu (70 miliónov eur), čo umožní zdvojnásobiť AI tréning a inferenciu bez dodatočných nákladov. Slovensko okrem toho bude mať v priebehu nasledujúceho roka možnosť upgradu na výkon jedného DP (Double Precision) exaflopu a 256 AI exaflopov len za 55 miliónov eur, čím získa superpočítač s výkonom jedného DP exaflopu a 256 AI exaflopov za 125 miliónov eur. To je zlomok ceny akéhokoľvek iného riešenia.

Ďalšie podrobnosti návrhu slovenského superpočítača obsahujú:

• 128 exaflopov AI výkonu,

• 500 petaflopov HPC double-precision výkonu,

• spotrebu energie 9 megawattov,

• viac ako 1,6 petabajtov pamäte DRAM,

• 100 petabajtov diskového priestoru.

Dátové centrum vzduchom chladeného superpočítača s procesormi Prodigy predstavuje 107 rackov počítačových uzlov a 10 rackov pre úložisko. Superpočítač založený na procesoroch Prodigy s kvapalinovým chladením počíta so 48 rackmi s počítačovými uzlami a 10 rackmi úložiska. Budúce nasadenie modulárneho superpočítača na platforme Tachyum Prodigy prvej generácie je škálovateľné až do štyroch DP exaflopov a jedného AI zetaflopu. To všetko pri spotrebe menej ako 70 megawattov a za cenu 500 miliónov eur.

Slovenský superpočítač s procesormi Prodigy by bol v oblasti umelej inteligencie 7x výkonnejší ako NVIDIA Eos, ktorý má mať 18,4 exaflopov, a viac ako 25x výkonnejší ako superpočítač Fugaku, ktorý je momentálne najrýchlejší na svete. Rackové riešenia Tachyum ponúkajú porovnateľne vyšší výkon ako Tesla Dojo aj ako výpočtové systémy Cineca MARCONI100, ktoré dnes patria medzi najväčšie a najvýkonnejšie superpočítače.

„Tachyum umožňuje robiť viac za menej zdrojov. S našimi vzduchom či kvapalinou chladenými rackovými riešeniami dokážeme dosiahnuť exponenciálne viac pri ešte lepších úsporách celkových nákladov na vlastníctvo (TCO),“ povedal Dr. Radoslav Danilák, zakladateľ a CEO spoločnosti Tachyum. „Prodigy rieši problém udržateľného rastu dátových centier. Spĺňa požiadavky vyššieho výkonu pri menšej spotrebe. Za rovnakú cenu sme schopní zdvojnásobiť výkon pre AI tréning a inferenciu. S Prodigy navyše môže svet ušetriť tony oxidu uhličitého.“

Tachyum Prodigy® môže pomocou štandardných programovacích modelov spúšťať aplikácie HPC, konvolučnú AI, vysvetliteľnú AI, všeobecnú AI, bio-AI a neurónové siete, plus bežné zaťaženie dátových centier na jedinej homogénnej procesorovej platforme. Bez Prodigy musia hyperškálové dátové centrá používať pre rôzne záťaže heterogénnu hardvérovú štruktúru pozostávajúcu z procesorov CPU, GPU a TPU, čo je neefektívne, nákladné a zložité z hľadiska dodávok a údržby. Používanie špecifického hardvéru pre každý typ záťaže (napr. dátové centrum, AI, HPC) vedie k nedostatočnému využitiu hardvérových prostriedkov, náročnejšiemu programovaniu, integrácii a údržbe softvéru, ako aj k väčším problémom s údržbou hardvéru. Schopnosť Prodigy plynulo prepínať medzi rôznymi pracovnými záťažami dramaticky mení konkurenčné prostredie a ekonomiku dátových centier.

 

Tachyum

Všetky autorove články

1 komentár

technika v.s. človek reakcia na: Tachyum Prodigy dáva možnosť Slovensku mať najrýchlejší superpočítač s AI na svete

28.5.2022 23:05
Vyzerá to ohromujúco, neskutočný posun vpred.
Otázka znie: má SK ľudí na programovanie toho stroja? A má kapacity na využitie jeho možností? Alebo bude SK výkon predávať záujemcom zvonku?
Odpoveď by chcela samostatný článok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať