
Koniec zubným kefkám? Už čoskoro nám zuby budú čistiť nanoboty
Hromadenie baktérií hlboko v našich zuboch môže spôsobiť infekcie v ťažko dostupných oblastiach. Vedci z Indického inštitútu vedy vyvinuli súpravu malých čistiacich robotov, ktoré možno nasmerovať pomocou magnetického poľa do mikroskopických kanálikov v zuboch, kde budú zabíjať baktérie teplom. Tieto nanoroboty vznikli vďaka snahe tímu o nové a zlepšené spôsoby boja proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v takzvaných dentínových tubuloch. Ide o mikroskopické kanály, ktoré sa začínajú pri dreni vnútri zuba a pokračujú smerom von, pričom sa končia tesne pred sklovinou na vonkajšej strane.
Baktérie hromadiace v týchto kanáloch môžu spôsobiť infekcie vyžadujúce ošetrenie koreňového kanálika, ale niektoré z nich sa tejto liečbe dokážu vyhnúť. Ošetrenie koreňových kanálikov zahŕňa vyplachovanie zuba chemikáliami, ktoré ničia baktérie, ale druhy odolné proti antibiotikám môžu útokom odolať. Nové nanoboty tímu majú špirálovitý tvar a sú vyrobené z oxidu kremičitého so železným povlakom. Vďaka tomu ich možno ovládať magnetickým poľom a zaviesť do hĺbky až 2000 mikrometrov, kde sa dá pole upraviť tak, aby roboty generovali teplo a ničili baktérie.
Vedci to demonštrovali vstreknutím robotov do vzoriek extrahovaných zubov, pričom nimi úspešne pohybovali, aby prenikli hlboko do dentínových tubulov a odstránili baktérie. Takisto ukázali, že môžu roboty vytiahnuť zo vzorky zubov, keď tie vykonali svoju prácu. Po testovaní robotov na modeloch myší a preukázaní ich bezpečnosti a účinnosti sa autori štúdie snažia túto technológiu komercializovať prostredníctvom spoločnosti Theranautilus. Pracujú aj na účelovom medicínskom zariadení, ktoré by mohli zubári používať na nasadenie a ovládanie robotov v ústach počas liečby koreňových kanálikov. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Healthcare Materials.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu