SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Koniec zubným kefkám? Už čoskoro nám zuby budú čistiť nanoboty

4

Hromadenie baktérií hlboko v našich zuboch môže spôsobiť infekcie v ťažko dostupných oblastiach. Vedci z Indického inštitútu vedy vyvinuli súpravu malých čistiacich robotov, ktoré možno nasmerovať pomocou magnetického poľa do mikroskopických kanálikov v zuboch, kde budú zabíjať baktérie teplom. Tieto nanoroboty vznikli vďaka snahe tímu o nové a zlepšené spôsoby boja proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v takzvaných dentínových tubuloch. Ide o mikroskopické kanály, ktoré sa začínajú pri dreni vnútri zuba a pokračujú smerom von, pričom sa končia tesne pred sklovinou na vonkajšej strane.

Baktérie hromadiace v týchto kanáloch môžu spôsobiť infekcie vyžadujúce ošetrenie koreňového kanálika, ale niektoré z nich sa tejto liečbe dokážu vyhnúť. Ošetrenie koreňových kanálikov zahŕňa vyplachovanie zuba chemikáliami, ktoré ničia baktérie, ale druhy odolné proti antibiotikám môžu útokom odolať. Nové nanoboty tímu majú špirálovitý tvar a sú vyrobené z oxidu kremičitého so železným povlakom. Vďaka tomu ich možno ovládať magnetickým poľom a zaviesť do hĺbky až 2000 mikrometrov, kde sa dá pole upraviť tak, aby roboty generovali teplo a ničili baktérie.

Vedci to demonštrovali vstreknutím robotov do vzoriek extrahovaných zubov, pričom nimi úspešne pohybovali, aby prenikli hlboko do dentínových tubulov a odstránili baktérie. Takisto ukázali, že môžu roboty vytiahnuť zo vzorky zubov, keď tie vykonali svoju prácu. Po testovaní robotov na modeloch myší a preukázaní ich bezpečnosti a účinnosti sa autori štúdie snažia túto technológiu komercializovať prostredníctvom spoločnosti Theranautilus. Pracujú aj na účelovom medicínskom zariadení, ktoré by mohli zubári používať na nasadenie a ovládanie robotov v ústach počas liečby koreňových kanálikov. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Healthcare Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

vam uz nakompletku v nextechu reakcia na: Koniec zubným kefkám? Už čoskoro nám zuby budú čistiť nanoboty

19.5.2022 15:05
pripeka a to este ani leto neprislo
Reagovať

Už teraz ľudia majú v sebe nano drony a lekári to museli liečiť emulziou magnézia, aby ich zastavili reakcia na: Koniec zubným kefkám? Už čoskoro nám zuby budú čistiť nanoboty

19.5.2022 11:05
Už teraz ľudia majú v sebe nano drony a lekári to museli liečiť emulziou magnézia, aby ich zastavili. Plus ľudia pre ne po sebe kričia zdochni. Lebo sa nimi dá odpočúvať, čo celý deň jedinec robí. A keď ho pýta, tak si vyhoní pri pornhube a odpustí ten hnus preč. A pre toto sa nenávidia ľudia. Hoci sa jedinec modlí celé dni ružence, stále ho to pýta a musí odpustiť. Takže dosť to aj zneužívajú tieto nano drony. Sviňa, čo to urobila toto ľuďom, aby sa iba žrali. A na Slovensku ojojój, tu by sa len žrali, nič iné. Nájdu najmenšou chybičku a už je oheň na streche. Len by ťa ničili.
Reagovať

RE: Neboj sa, len stále opakuj ruženec, Svätá Panna pomôže reakcia na: Už teraz ľudia majú v sebe nano drony a lekári to museli liečiť emulziou magnézia, aby ich zastavili

19.5.2022 14:05
Neboj, Panna Mária pomôže, prejde to, že ti bude treba, Ona dá sily. To nie je tvoja vina, že to musíš dať na wc preč z vtáka. Modli sa neustále, bude lepšie.
Reagovať

RE: RE: To nííč, nasrali ste tu kopec ľudí, že vám treba chlapi. Avšak je to lepšie ako vyhľadávať ženy a robiť zlo telesne. reakcia na: RE: Neboj sa, len stále opakuj ruženec, Svätá Panna pomôže

19.5.2022 15:05
Len vyhoňte na WC, keď pýta, to vás Boh skúša, či budete hľadať kurvy. Nehľadajte, máte ich na obrázku na pornhube. Dobre, že ste to takto vyriešili chlapi. A stále sa modlite ruženec, ten pomôže. Takto vraj komunisti zadlžovali ľudí: Že ich pýtalo a oni robili deti. Dobre, že vyhoníte, keď vás mučia chlapi. A možno je to vaše telo, potrebuje svoje. To níč, nám všetkým treba, nič si z toho nerobte chlapi - len odísť na wc s pornhubom v mobile a vyhoniť to preč a bude dobre a potom umyť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať