SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Ťažba bitcoinov spotrebuje 8-krát viac elektriny ako Google a Facebook dohromady

5

Popularita a hodnota bitcoinu rastie, no stále pretrvávajú problémy súvisiace so spotrebou elektriny na jeho ťažbu. Údaje spoločnosti Finbold naznačujú, že odhadovaná ročná spotreba bitcoinu 143 TWh je najmenej osemkrát vyššia ako kombinovaná spotreba Facebooku a Googlu (17 TWh). Spotreba sociálnej siete je na úrovni 12 TWh, zatiaľ čo ročná spotreba energie spoločnosti Google je na úrovni 5 TWh.

Spotreba tejto kryptomeny predstavuje asi 69 % všetkej energie spotrebovanej svetovými dátovými centrami. Diskusia o spotrebe energie na bitcoiny trvá už roky, no aktuálna je najmä teraz, keď trhová kapitalizácia presahuje hranicu 1 bilióna dolárov. Nárast hodnoty bitcoinu znovu oživil debatu o jeho udržateľnosti. Táto diskusia je vždy sprevádzaná ďalšou kritikou kryptomeny, hlavne pre volatilitu jeho ceny a schopnosť napomáhať kriminálnym činnostiam.

Spotreba energie na ťažbu zvyčajne koreluje s nárastom hodnoty bitcoinu. Ťažba sa stáva výnosnejšou, pretože viac ľudí predáva a kupuje kryptomenu, aby využili vysoké ceny. A to si vyžaduje viac ťažbárov. Na druhej strane spotreba energie Googlu a Facebooku je relatívne nízka. Veľká časť ich spotreby smeruje do dátových centier. Obe spoločnosti sa pokúšajú zabezpečiť energetickú účinnosť dátových operácií pomocou obnoviteľných zdrojov energie.

 

Napríklad Facebook sa v roku 2019 zaviazal na postupný 100-percentný prechod na obnoviteľnú energiu. V súčasnosti je činnosť spoločnosti na 86 % poháňaná obnoviteľnými zdrojmi energie. Technologické spoločnosti sa bránia zvýšenej spotrebe energie aj prechodom na efektívne prostriedky.

Odstavujú staršie zariadenia a uprednostňujú ultraefektívne centrá. Sektor kryptomien sa tiež hlási k obnoviteľným zdrojom energie. Existuje zhoda v tom, že bitcoin a všetky kryptomeny sa musia usilovať znížiť svoju uhlíkovú stopu. Pokrok sa dosiahol aj vytvorením účelových ASIC čipov, určených na ťažbu a zameraných na menšiu spotrebu energie.

Sektor vidí riešenie aj v zakladaní ťažobných zariadení v blízkosti s obnoviteľných zdrojov energie. Na ťažbu by tak mohli využívať prebytočnú časť energiu. Zdá sa, že tento model funguje najmä v Číne, kde boli zriadené veľké ťažobné zariadenia v regiónoch s lacnou a prebytočnou energiou.

Zdroj: finbold.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

. reakcia na: Ťažba bitcoinov spotrebuje 8-krát viac elektriny ako Google a Facebook dohromady

13.5.2021 20:05
Tazba alebo potvrdzovanie tranzakcii alebo oboje?
Reagovať

RE: nemáme na výber reakcia na: .

15.5.2021 14:05
Však to je to isté.

Ak dobre počítam, je to okamžitá spotreba 17 000 000 000 / 365 / 24 = 1 940 639.27kW = 2GW a to sú 2 bloky jadrovej elektrárne po 1000MW. To nie je veľa. Ale viac zožerú tie pripojené zariadenia a to najmä pri facebooku. :D

PS redakcii: nebudú tu notifikácie na komentáre?
Reagovať

RE: RE: nemáme na výber reakcia na: RE: nemáme na výber

15.5.2021 21:05
Neviem nevyznam sa, ale keby to bolo to iste, tak znamena, ze ak rychlost serverov na tazenie sa nebude stale zrychlovat, tak tranzakcie nebudu potvrdene nacas. Nejaky rozdiel tam musi byt nie?
Reagovať

.......................... reakcia na: Ťažba bitcoinov spotrebuje 8-krát viac elektriny ako Google a Facebook dohromady

13.5.2021 18:05
no a?
Reagovať

ked sa dotazia aku spotrube bude mat reakcia na: Ťažba bitcoinov spotrebuje 8-krát viac elektriny ako Google a Facebook dohromady

13.5.2021 11:05
jfnf
Reagovať

Pridať komentár