TCL: Technológie QLED a Mini LED sú pre naše televízory kľúčové.

Technológie
0

Špeciálny projekt

Technológie QLED a Mini LED sú pre naše televízory kľúčové. Aj naďalej budeme spolupracovať so značkou Onkyo 

hovorí Easton Kim, marketingový riaditeľ TCL pre Európu.

Spoločnosť TCL sa udomácnila aj na našom trhu a patrí tu k významným značkám najmä v predaji televízorov. My sme sa preto porozprávali s marketingovým riaditeľom TCL pre Európu, pánom Eastonom Kimom o ich technológiách aj plánoch do budúcnosti.

NXTTCL sa doposiaľ významne darilo v segmente televízorov nižších cien. Teraz nejde prehliadnuť, a to aj na základe našich testov, že značka TCL postúpila výrazne do segmentu prémiových televízorov. Ktorú technológiu značka TCL uprednostňuje a prečo?

Plne sa sústredíme na technológiu Mini LED. Boli sme vlastne prvou značkou, ktorá túto technológiu uviedla na trh, a to v roku 2019. Ako môžete vidieť, ďalšie značky televízorov nás nasledovali. Mini LED je najpokročilejším typom LCD podsvietenia. Tento typ podsvietenia je vytvorený z drobných LED diód, ktoré vytvárajú podsvietenie s veľkým efektom a výkonom, čo je pre rozlíšenie HDR kľúčové. Tieto LED diódy sú na pozadí LCD panelu a celá obrazovka je rozdelená do takzvaných zón. Pri technológii Mini LED sa každá zóna skladá z násobného počtu Mini LED diód, čo v dôsledku prináša fantastický jas. Navyše je každá zóna nezávislá, a zónové ovládanie podsvietenia je tak veľmi presné. Správna kombinácia tejto technológie s VA panelom a technológiou QLED prináša nielen skvelý jas, ale taktiež temnú čiernu, vysoký natívny kontrast a súčasne v spojení so zmieňovanou technológiou Quantum Dot taktiež skvelé farby. Kladieme veľký dôraz na kombináciu týchto technológií s panelmi typu VA. Niektorí výrobcovia používajú lacnejšie IPS panely a kombinujú ich s technológiou podsvietenia Mini LED, čo síce prináša vyšší jas, ale kontrast je nízky a čierna farba dosahuje len šedé odtiene. Kombinácia IPS panelov a technológie Mini LED tak vôbec z pohľadu kvality obrazu nedáva zmysel.

NXTTechnológia podsvietenia Mini LED pre vás teda znamená budúcnosť televízorov? Budete ju využívať aj pri lacnejších modeloch?

Áno, technológia Mini LED bude, aspoň na niekoľko nadchádzajúcich rokov, kľúčová. Súčasne sa samozrejme sústredíme taktiež na vývoj nových technológií, ale aktuálne technológii Mini LED plne veríme. Mini LED predstavuje nielen perfektnú univerzálnu technológiu pre všetkých milovníkov filmov, ktorí sledujú televízor večer, ale aj pre tých, ktorí sledujú televízor počas denného svetla, v svetlých priestoroch. Navyše pri televízoroch TCL Mini LED využívame našu pokročilú technológiu úpravy obrazovky pomocou antireflexnej vrstvy. Pri aktuálnych modeloch je technológia Mini LED využitá pri našej vlajkovej lodi, teda pri rade C935, ale taktiež pri rade C835, ktorý je cenovo veľmi dostupný a súčasne ponúka perfektnú kvalitu zvuku aj obrazu.

NXTNa veľtrhu IFA 2022 ste predstavili aj technológiu Micro LED. Plánujete ďalšie využitie tejto technológie?

Áno, predstavili sme už prototypy produktov s touto technológiou, avšak táto technológia, je zatiaľ príliš vzdialená od bežného predaja pre užívateľov za bežné ceny.

NXTTCL vsádza na platformu Google TV. Aké sú jej najväčšie výhody a ako je táto platforma prijímaná užívateľmi a zákazníkmi? Máte nejakú spätnú väzbu?

Výhodou je rozhodne množstvo dostupných aplikácií a ponuka funkcií. Obdobne ako pri smartfóne, užívateľ môže získať nespočetné množstvo aplikácií v obchode Google Play. Je ich tam doslova na tisíce. To je taktiež hlavný predajný argument. Ľudia si vyberajú Google TV pre dostupnosť aplikácií. Vývojári aplikácií sa orientujú predovšetkým na platformu Android TV / Google TV. Akonáhle sa nová aplikácia objaví, je to práve platforma Google TV / Android TV, pre ktorú je hneď k dispozícii. Ďalšou funkciou, ktorú je Chromecast. Vďaka funkcii Chromecast je možné bezdrôtovo zdieľať obsah smartfónu prípadne iného mobilného zariadenia priamo na veľkú obrazovku televízora.

NXTVybrané modely televízorov TCL majú skvelé funkcie na hranie hier. Sú takto vybavené typy televízorov na trhu žiadané častejšie?

Áno, zákazníci stále viac vyžadajú funkcie, výbavu a technické parametre, ktoré vylepšujú hranie hier, ako sú HDMI 2.1, VRR a 4K@120. Tieto funkcie a parametre idú ruka v ruke s hernými konzolami novej generácie Xbox Series X a Playstation 5. Hráči neváhajú utratiť peniaze za nové herné konzoly s najlepším výkonom a prepracované hry a chcú si taktiež vychutnať obraz. Preto sa orientujeme nielen na kvalitu zvuku a obrazu pri sledovaní filmov, ale taktiež na dostupnosť technológií a funkcií podporujúcich to najlepšie pre hranie hier.

NXTVaše televízory sú známe aj vďaka kvalite zvuku značky Onkyo. Bude spolupracovať s touto značkou aj v budúcnosti? Plánujete aj vyššie konfigurácie kanálov pre Dolby Atmos?

Áno, so značkou Onkyo budeme aj naďalej spolupracovať a prinášať prémiovú úroveň zvuku. Pri našom modeli C935 už využívame konfiguráciu kanálov 2.1.2. Tento rad má integrovaný soundbar v spodnej časti televízora. Na zadnej strane televízora je umiestnený subwoofer. Zvukový systém má ďalej pár dohora vyžarujúcich reproduktorov na zabezpečenie priestorového pohlcujúceho zvuku. Na druhej strane sme ale taktiež výrobcovia soundbarov našej vlastnej značky. So značkou Onkyo spolupracuje len v segmente televízorov. Náš nový soundbar X937U je skvelou voľbou pre technológie Dolby Atmos a DTS:X. Tento soundbar je v konfigurácii 7.1.4. Pre výrobu a vývoj soundbarov máme vlastné oddelenie.

Zhováral sa René Hubinský

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať