PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Technológie na odsávanie uhlíka z atmosféry

0

Kanadská firma Carbon Engineering navrhuje v Texase zariadenie na priame zachytávanie atmosférického uhlíka zo vzduchu. Ide o najväčší projekt svojho druhu na svete a jeho vývoj bude pravdepodobne stáť stovky miliónov dolárov. Na podobnej technológii pracuje aj zürišská spoločnosť Climeworks, ktorá expanduje po celej Európe, zatiaľ čo dublinská spoločnosť Silicon Kingdom Holdings plánuje v Arizone nainštalovať prvý „mechanický strom“, ktorý vdychuje CO2.

Newyorská firma Global Thermostat má v pláne tri nové projekty. Všetky spoločnosti tvrdia, že chcú redukovať vysoké náklady na zachytávanie uhlíka optimalizáciou technológie, znížením spotreby energie a rozšírením operácií. Klimatológovia varujú, že súčasné opatrenia na zníženie emisií, napríklad adopcia obnoviteľnej energie a elektrifikácia dopravy, už nie sú dostatočné na odvrátenie katastrofy. Podľa správy Medzivládneho panela OSN pre zmenu podnebia z roku 2018 musí svet na obmedzenie globálneho otepľovania na 1,5 °C použiť aj „technológie s negatívnymi emisiami“.

Globálne emisie CO2 z fosílnych palív v roku 2019 dosiahli 33 miliárd metrických ton. Existujúce projekty priameho zachytávania zo vzduchu by eliminovali len malý zlomok z tohto množstva a neočakáva sa, že všetok zachytený CO2 bude natrvalo izolovaný. Časť z neho sa pravdepodobne vráti do atmosféry, ak sa použije v syntetických palivách alebo iných výrobkoch. Spoločnosti tvrdia, že ich cieľom je neustále zachytávať a „recyklovať“ skleníkové plyny, aby sa zabránilo vytváraniu nových emisií.

Závod spoločnosti Carbon Engineering v Texase bude používať množstvo ventilátorov, každý s priemerom asi 8,5 metra, na nasávanie vzduchu do veľkej štruktúry nazývanej kontaktor (stýkač). Vzduch sa pretláča cez plastovú sieťku potiahnutú roztokom hydroxidu draselného, ​​ktorý sa viaže s oxidom uhličitým. Séria chemických procesov koncentruje CO2, ktorý sa potom lisuje na malé biele pelety. Tie sa zahrejú na 900 °C, aby sa uvoľnil oxid uhličitý ako plyn.

Pilotný závod Carbon Engineering v Britskej Kolumbii kombinuje čistý CO2 s vodíkom a vytvára syntetickú ropu. Zariadenie môže zachytiť 1 metrickú tonu oxidu uhličitého denne. Na porovnanie, očakáva sa, že zariadenie v Texase zachytí viac ako 2700 metrických ton denne. Ostatné firmy zaoberajúce sa priamym zachytávaním uhlíka zo vzduchu sa rozhodli pre modulárny prístup. Zberače uhlíka spoločnosti Climeworks môžu byť naskladané na seba, aby sa mohli stavať zariadenia akejkoľvek veľkosti.

Systém tiež využíva ventilátory, ale vzduch prúdi cez pevný filtračný materiál. Po nasýtení CO2 sa filter zahreje na 80 až 100 °C, čím sa uvoľní vysoko koncentrovaný plynný CO2, ktorý sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Globálne energetické giganty tiež podporujú priame zachytávanie uhlíka zo vzduchu, aby kompenzovali škody spôsobené ich výrobkami a prevádzkami. Napríklad ExxonMobil rozšíril dohodu s Global Thermostat, aby pomohol šíriť technológiu startupu.

Stroje spoločnosti Global Thermostat majú veľkosť prepravného kontajnera a zachytávajú CO2 pomocou adsorbentov na báze amínu na keramických kockách s voštinovou štruktúrou, podobne ako katalyzátor v automobile. Cieľom Global Thermostat je každoročne odstraňovať miliardy ton oxidu uhličitého z atmosféry poskytovaním licencie na jej technológiu iným firmám. Pasívny systém na nasávanie uhlíka zo vzduchu používa spoločnosť Silicon Kingdom Holdings. Klaus Lackner, profesor na Arizonskej štátnej univerzite (ASU), vyvinul technológiu mechanických stromov spoločnosti.

Každý strom bude mať nastohovaných 150 diskov pokrytých materiálom adsorbujúcim uhlík. Ako vietor fúka cez disky, tie zachytávajú uhlík na svojom povrchu. Disky sa potom spustia do spodnej komory, kde „energeticky efektívny proces“ uvoľní CO2. Vysoko čistý plyn sa dá izolovať alebo opätovne použiť v nápojoch, cemente, hnojivách alebo iných priemyselných výrobkoch. Startup plánuje postaviť a sprevádzkovať prvý komerčný strom vysoký 2,5 metra v blízkosti kampusu ASU v Tempe.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať