Herné headsety Sony INZONE H3, H7 a H9

0

V spoločnej recenzii predstavíme tri náhlavné súpravy novej produktovej rodiny INZONE, ktorú Sony smeruje na hráčov, tak pokročilých ako aj príležitostných. Pri ich vývoji Sony zúročil bohaté skúsenosti, ktoré má ako výrobca kvalitných slúchadiel pre najnáročnejších audiofilov.

INZONE H9

Všetky tri modely majú podobný dizajn aby čo najviac ladili s hernou konzolou PS5, sú typu over ear, alebo podľa inej terminológie Circum aural, čiže majú mušle obklopujúce uši. Líšia sa spôsobom pripojenia, funkciami, parametrami a samozrejme aj cenou. Najlacnejší model INZONE H3 využíva káblové pripojenie, H7 a H9 sa pripájajú bezdrôtovo. Pri hrách, ale aj sledovaní videí je dôležitá presná synchronizácia zvuku s obrazom. Preto modely H7 a H9 okrem „pomocného“ bluetooth pripojenia využívajú propertiárne rádiové pripojenie v pásme 2,4 GHz pomocou pribaleného USB dongle. Na ňom je prepínač PC / PS5.

Dosah rádiovej komunikácie je 10 – 15 m.   Obidva modely podporujú duálne pripojenie, kedy sa pomocou rádiového pripojenia s USB dongle pripojíte k PC, alebo k hernej konzole a zároveň sa cez bluetooth pripojíte k smartfónu. Počas hry tak môžete uskutočňovať hovory zo smartfónu. Spôsob pripojenia je indikovaný farebným svetelným prúškom okolo kĺbu mušle. Bluetooth pripojenie je indikované modrou a rádiové pripojenie bielo farbou

INZONE H3 má káblové pripojenie, iný systém uchytenia mušlí a čierny mikrofón

Uchytenie mušlí u modelov H7 a H9

Model H3 má káblik s 4-pinovým 3,5 mm konektorom Jack. V balení je aj adaptér z jack vstupu na USB, takže slúchadlá môžete k počítaču pripojiť aj cez USB. Hráči na Playstation 5 ich pripoja cez Jack do konektorov v ovládačoch.

Najvyšší model INZONE H9 umožňuje potlačiť hluk okolia a má aj Ambient Sound Mode. Náhlavné súpravy sú vybavené flexibilným výklopným mikrofónom s mikrofónovým ramienkom a funkciou stlmenia zvuku, čo používateľom umožňuje bezproblémovú komunikáciu s členmi tímu počas hry. Stačí mikrofón pootočiť aby smeroval nahor.

Mäkká výplň v strednej časti hlavového mostu a čalúnenie mušlí z hladkej nylonovej kože umožňujú pohodlné nosenie. Náušníky sú tvarované tak, aby optimálne priliehali k bočným partiám hlavy a minimalizovali tlak na uši hráča. Na ľavej strane je otočný ovládací prvok na regulovanie hlasitosti. Modely H7 a H9 majú odlišné uchytenie mušlí k hlavovému mostu.

Akustické meniče s neodymovými magnetmi a kupolovitými membránami s priemerom 40 mm umožňujú u modelu H3 obsiahnuť frekvenčný rozsah 10 Hz – 20 000 Hz. Modely H7 a H9 majú spodnú hranicu posunutú na 5 Hz.  Slúchadlá H3 majú impedanciu 35 ohmov a citlivosť 92 dB/mW. Frekvenčný rozsah je udávaný podľa metodiky štandardizačnej asociácie JEITA (Japan Electronics and Information Technology).

Frekvenčný rozsah je dôležitý, avšak oveľa dôležitejší je celkový zvukový prejav a ten je v prípade H3 optimalizovaný na zvuky v hrách, či filmoch. Hudbu si príliš nevychutnáte, možno ak sa trpezlivo pohráte s ekvalizérom. Inak povedané H3 je herný headset a nie slúchadlá pre audiofilov. Frekvenčný rozsah mikrofónu je 100 Hz – 8 000 Hz, čiže frekvenčné pásmo ľudského hlasu v pohode pokrýva. Mohol by však byť trochu smerový aby nechytal zvuky z okolia. Možno to tak výrobca chcel, aby mikrofón čiastočne zachytil aj zvuky, keď sa v zápale hry poriadne rozšantíte na klávesnici a členovia vášho tímu to počuli. Ja by som však ocenil, keby mikrofón snímal len hlas.  

Drahšie slúchadlá H7 majú viac vyvážený zvukový prejav, takže sa hodia na tvrdšie hudobné žánre, ako je rock, či pop, pre džez, alebo klasiku zrejme na ekvalizéri trochu uberiete basy. Mikrofón rovnako ako u H3 čiastočne sníma aj silnejšie zvuky okolia. Napriek prakticky rovnakým technickým špecifikáciám znie najvyšší model H9 lepšia ako H7. Pravdepodobne je to spôsobené akustickým vyladením mušlí, meničov a možno aj signálovým procesorom, ktorý optimalizuje zvuk vzhľadom k vlastnostiam mušlí. Vďaka iným materiálom čalúnenia okrajov mušlí je táto náhlavná súprava aj najpohodlnejšia aj pri dlhšom používaní.

Slúchadlá podporujú 360-stupňový priestorový zvuk marketingovo označovaný ako 360 Spatial Sound for Gaming, ktorý vám umožní presnejšie lokalizovať objekty v hre, napríklad zakrádajúceho sa nepriateľa mimo zorného poľa hráča. Aplikácia pre smartfóny „360 Spatial Sound Personalizer“ umožňuje vytvoriť profil personalizovaného priestorového zvuku optimalizovaný podľa tvaru uší. Príjemne ma prekvapili brilantné výšky a tiež dunivé basy. Tie sú dosiahnuté aj pomocou kanálikov na náušníkoch.

Model INZONE H9 má niekoľko mikrofónov na potlačenie hluku, ktoré eliminujú akýkoľvek zvuk rušiaci výkon, od ventilátorov počítača až po hlasné hluky ulice. Pre ešte lepší zážitok z hrania použila spoločnosť Sony rovnakú technológii Dual Noise Sensor Technology, ktorú využíva pri špičkových slúchadlách radu 1000X. Potlačenie hluku funguje na princípe jeho primiešania do reprodukovaného signálu, avšak v protifáze. Tento princíp funguje len pre bod v priestore, a jeho veľmi blízke okolie. Preto aj mikrofóny na snímanie hluku sú v strede mušlí, čo najbližšie ucha.

Vďaka režimu Ambient Sound Mode vám pri hraní hier neuniknú dôležité okolité zvuky, ako je telefónny hovor, zvonenie zvončeka alebo keď na vás partner hovorí. Potláčanie hluku funguje veľmi dobre, takže ak keď v susednej miestnosti manželka klepe rezne, počujete to len ako slabý zvuk na pozadí.  Na ľavom slúchadle sa nachádzajú hlavné ovládacie prvky vrátane kruhového ovládača hlasitosti, tlačidla na potlačenie hluku/režimu okolitého zvuku a stlmenia mikrofónu. Je tu aj USB port s LED diódou nabíjania. Na pravom slúchadle sa nachádza tlačidlo vyváženia hry/četu, ako aj tlačidlo napájania a tlačidlo na bluetooth párovanie.

Batéria v slúchadlách H9 má výdrž až 32 hodín a 10-minutové rýchle nabíjanie umožní hodinu hrania. Batéria v H7 vydrží až 40 hodín, nakoľko tento model nemá potláčanie hluku, kde signálový procesor zabezpečujúci túto funkciu má tiež určitý odber. Batérie v slúchadlách môžete nabíjať aj počas hrania pomocou USB kábla

Hernú konzolu PlayStation 5 som nemal k dispozícii, takže všetky tri náhlavné súpravy som testoval na hernom notebooku. Modely H7 a H9 umožňujú ovládanie a zobrazenie nastavení v aplikácii INZONE HUB, kde sa dá nastaviť ekvalizér, či funkcia vyváženie hlasitosti zvukov hry a chatu. Nastaviť môžete aj úroveň príposluchu zvukov okolia.Slúchadlá podporujú aj technológiu Tempest 3D AudioTech, ktorá hráčom umožňuje vychutnať si pri hraní zvuky s intenzívnejším priestorovým vnemom.


                                         


                                         


                                         

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
headset herný headset sluchadla Sony INZONE

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať