Telekom Magenta SmartHome: Inteligentná domácnosť rýchlo a ľahko

0

Digitalizácia či IoT sú momentálne často disku­tované témy vo verejnom sektore. Telekom prináša službu, ktorá z vašej domácnosti urobí inteligentný domov. Magenta SmartHome umožní monitorovať a ovládať vašu domácnosť aj na diaľku. Jednoduchá inštalácia, návody a ovládanie v slovenčine či široké ­portfólio rôznych senzorov vás majú presvedčiť o zaujímavosti tohto riešenia. Oplatí sa doň ­investovať?

Základný balík a ceny

Základný balík SmartHome obsahuje centrálu SmartHome, dverový a pohybový senzor. Mesačný poplatok za takýto balíček je 10,99 eura, prípadne 299 eur jednorazovo. Ja som mal možnosť otestovať centrálu SmartHome a tri ďalšie produkty SmartHome - vodný senzor, radiátorovú hlavicu a ovládač radiátorových hlavíc. Prvý produkt stojí 1,99 eura mesačne alebo 44,99 eura jednorazovo. Druhé dva 2,99 eura mesačne alebo 49,99 eura jednorazovo. V ponuke produktov SmartHome nájdeme ešte rôzne druhy osvetlenia Philips Hue, inteligentné kamery, zásuvky či dymový senzor.

Centrála SmartHome

Centrála SmartHome riadi celé riešenie SmartHome. Ide o biele plastové vertikálne stojace zariadenie. Istým spôsobom pripomína Wi-Fi router. Na zadnej strane nájdeme port LAN, konektor na napájanie, tlačidlá WPS a Reset. Nachádzajú sa tu takisto dva porty USB, pričom jeden z nich slúži na pripojenie 3G modulu. Inštalácia riešenia SmartHome sa začína pripojením centrály do elektrickej siete a pripojením k internetu. To sa môže uskutočniť pomocou eternetového kábla, cez Wi-Fi alebo USB modem. Následne sa centrála aktualizuje, čo signalizuje červené svetlo.

Aplikácia SmartHome

Na ovládanie celého ekosystému SmartHome slúži aplikácia s rovnomenným názvom, ktorá je dostupná v Google Play aj App Store. Po pripojení centrály SmartHome k internetu a jej aktualizovaní treba spustiť aplikáciu Magenta SmartHome na vašom smartfóne a registrovať sa. V ďalšom kroku po prihlásení sa zadáva sériové číslo centrály a aktivačný kód, ktorý dostanete e-mailom po založení zmluvy.

Pripojenie senzorov

Prvý krok v aplikácii bude pripojenie jednotlivých senzorov SmartHome. V možnosti pridať zariadenie si vyberiete výrobcu, v našom prípade eQ-3 HomeMatic IP pre radiátorovú hlavicu a ovládač radiátorových hlavíc alebo Centralite pre vodný senzor. Následne uvidíte niekoľko ilustrovaných obrázkov, ktoré zobrazujú proces aktivácie jednotlivých senzorov a zariadení. V poslednom kroku sa senzor spojí s centrálou a pridá do zo­znamu zariadení. Žiaľ, takto to v mojom prípade nefungovalo. Ani po niekoľkých opakovaniach či resetovaní centrály sa mi nepodarilo pripojiť ani jediný senzor či zariadenie k centrále. Rie­šením bolo navštíviť stránku quivicon.com, ­pri­hlásiť sa rovnakým účtom ako v aplikácii SmartHome a jednotlivé zariadenia pripojiť tu.

Funkcie aplikácie

Po zdĺhavom a nie práve jednoduchom pripojení senzorov sa vraciame k aplikácii SmartHome. Tu si už môžeme jednotlivé zariadenia priradiť do miestností, vytvárať profily či ovládať nastavenia senzorov. Pri termostate si môžete nastaviť štandardnú, eko a protizámrazovú ­teplotu a ich aktiváciu na základe času. Takisto možno manuálne nastaviť okamžitú teplotu. Vodný senzor vám dokáže poslať poplach formou notifikácie na smartfón, ak sa dostane do styku s vodou, respektíve ak sa prepoja dva ­kovové senzory na spodnej strane zariadenia.

Automatizácia domácnosti

Testované zariadenia a senzory predstavujú len časť z toho, čo SmartHome dokáže. Medzi zaujímavé funkcie možno zaradiť automatizáciu procesov, napríklad spustenie hudby alebo nahrávania videa, ak pohybový senzor zaznamená pohyb. Vypnutie všetkých elektrických zariadení, ak sa zistí zatopenie vodného senzora. Vytiahnutie žalúzií pri svitaní či varovanie na prekročenie CO2 v miestnosti. Podobných funkcií a akcií je neúrekom a SmartHome tak dokáže splniť požiadavky aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Problémom však môže byť nutnosť nákupu alebo prenajímania veľkého počtu senzorov, aby bola takáto automatizácia realizovateľná.

Verdikt

Telekom prináša univerzálne riešenie pre inteligentnú domácnosť, ktoré združuje množstvo senzorov v jednej aplikácii. Magenta SmartHome má rozhodne potenciál, ktorý však môže zabrzdiť vysoká cena prenájmu, ak sa zákazník rozhodne celú domácnosť automatizovať. Bude na to potrebovať veľký počet senzorov, ktoré výrazne zvýšia zaujímavú cenu za základný ­balíček.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Intuitívna aplikácia, združenie viacerých senzorov na jednom mieste, možnosť prenájmu zariadení
- Problémy pri párovaní senzorov, cena pri použití viacerých senzorov

HODNOTENIE:

Aplikácia: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Cena: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 70 %

Celkovo: 80 %

• Cena: 10,99 EUR a viac podľa počtu senzorov

Zobrazit Galériu

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Telekom SmartHome

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať