SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Tím šikovných mladých ľudí bude v Brazílii so svojim robotom reprezentovať Slovensko

Informatizácia
0

FIRST LEGO League je najväčšia robotická súťaž pre mladých, ktorej sa zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete a najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival. Každý rok sú zadané nové úlohy a súťažiaci sa v tímoch – pripravujú na súťaž. Témou ročníka 2021/22 bolo zlepšovanie prepravy produktov.

FIRST LEGO League približuje vedu, technológie, inžinierstvo a matematiku (STEM) deťom a mládeži vo veku 4 – 16 rokov prostredníctvom zábavného a vzrušujúceho praktického vzdelávania. Účastníci tohto globálneho na robotiku orientovaného programu, ktorý pomáha dnešným študentom a učiteľom vybudovať si lepšiu budúcnosť, získajú skúsenosti s riešením reálnych problémov. Tri rôzne vekové kategórie FIRST LEGO League, prostredníctvom praktického vzdelávania v oblastiach STEM a robotiky, inšpirujú mládež, aby experimentovala a rozvíjala svoje kritické myslenie, programátorské a konštruktérske zručnosti.

Základom FLL je robotická súťaž počas ktorej deti riešia úlohy použitím robota, ktorého samé navrhli, postavili a naprogramovali v čase od vypísania úloh (zvyčajne august) do termínu konania súťaže (november-január). Okrem postavenia robota musia deti spracovať aj zadanú výskumnú úlohu, ktorej výsledky musia byť schopné vhodným, najlepšie zábavným, spôsobom prezentovať pred porotou. Takýmto spôsobom súťaž simuluje reálny svet: deti pracujú ako tím každý rok na nových úlohách, s použitím obmedzených zdrojov a musia stihnúť daný termín

Národného finále sa v kategórii Challenge zúčastnilo 14 najlepších tímov zo Slovenska. Tímy na finále postúpili zo siedmich regionálnych turnajov organizovaných v Bratislave, Trnave, Žiline, Žiari nad Hronom, Liptovskom Mikuláši, Prešove a Košiciach. Víťaz slovenského národného finále sa spolu so stovkou tímov z celého sveta zúčastní na svetovom turnaji International Open Brazil 2022. 

Celkovým víťazom Národného finále FIRST LEGO League v sezóne 2021/22 sa stal bratislavský tím Hexadron. Tím Hexadron si výborne poradil s väčšinou misií, ktoré bolo potrebné splniť v časti Robot Game a odniesol si v tejto kategórii prvé miesto. V inovačnom projekte, ktorý bol tento rok zameraný na zlepšovanie prepravy produktov sa venovali bezpečnému prijímaniu väčších zásielok v neprítomnosti adresáta, na čo využili okrem svojej kreativity aj prieskum trhu a navrhli nekonvenčné riešenie v podobe zariadenia na uchovávanie zásielok BOXBAG. Keďže si členovia tímu výborne počínali aj v ostatných troch oblastiach, právom získali v celkovom hodnotení prvé miesto a zabezpečili si postup do Brazílie.

Súčasťou národného finále bol aj festival FIRST LEGO League kategórie Explore, určenej pre deti vo veku od 6 do 10 rokov, na ktorom tímy v nesúťažnej atmosfére prezentovali svoje z Lega vybudované projekty viažuce sa k preprave produktov pomocou rôznych dopravných prostriedkov.

Výsledky:

Celkoví víťazi (Champion´s Award)

 1. Hexadron
 2. Legoborci z Oravy
 3. Tatranskí dravci

Základné hodnoty (Core Values Award)

 1. Borrsons
 2. D1 Team

Inovačný projekt (Innovation Project Award)

 1. Legoborci z Oravy
 2. GreenScreen

Dizajn robota (Robot Design Award)

 1. Tatranskí dravci
 2. Hladné perníšky

Jazda Robota (Robot Game Award)

 1. Hexadron (1120 bodov)
 2. Legoborci z Oravy (810 bodov)

Vychádzajúca hviezda (Rising All-Star)

Medzany

Ocenenie trénera:

Ivan Dudáš – Legoborci z Oravy

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
FIRST LEGO League robotika Lego

Pridať komentár