SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

URBAN SUN eliminuje až 99,9 % vírusov prenášaných vzduchom

Technológie
0

Zariadenie je určené na použitie vo verejných priestoroch, kde môže chrániť zdravie pracovníkov, cestujúcich a obyvateľov neinvazívnym spôsobom. Zariadenie URBAN SUN využíva UVC svetlo na elimináciu až 99,9 % vírusov prenášaných vzduchom vrátane koronavírusu spôsobujúceho COVID-19 a kmeňov chrípky. URBAN SUN dizajnéra Daana Roosegaarda sa prvýkrát objavil na Erasmovom moste v holandskom Rotterdame počas vrcholiacej pandémie a potom sa vydal na turné po svete.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Inštalácia umožní návštevníkom zhromaždiť sa „bezpečne na vzduchu prečistenom svetlom“ a bude bezplatná. V umení svetlo symbolizuje nádej, ale toto je viac ako umelecká inštalácia. Ide o systém filtrácie vzduchu. Na rozdiel od nebezpečného UV žiarenia, ktoré spôsobuje rakovinu kože, má URBAN SUN vlnovú dĺžku 222 nanometrov, ktorá neškodí pokožke.

Projekt sa začal pred pandémiou, keď Roosegaarde v spolupráci s vedcami z niekoľkých krajín objavil silu svetla. Účinky výsledného URBAN SUN overil Holandský národný metrologický inštitút a počas pandémie upozornil na projekt. URBAN SUN upútal pozornosť po celom svete a získal niekoľko ocenení. Vo vývoji je jeho väčšia verzia, ktorá by mala slúžiť na ploche 3500 štvorcových metrov.

Zdroj: inhabitat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať