SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Kufríkové zariadenie premieňa morskú vodu na pitnú jediným stlačením tlačidla

0

Výskumníci z MIT vyvinuli prenosnú odsoľovaciu jednotku s hmotnosťou menej ako 10 kilogramov, ktorá dokáže odstraňovať znečisťujúce častice a soli a vytvárať pitnú vodu. Zariadenie s veľkosťou kufra automaticky vyrába pitnú vodu, ktorá presahuje štandardy kvality Svetovej zdravotníckej organizácie, a funguje stlačením jedného tlačidla. Jeho prevádzka vyžaduje menej energie ako nabíjačka mobilného telefónu a môže byť poháňané aj malým prenosným solárnym panelom, ktorý sa dá kúpiť online približne za 50 dolárov.

Na rozdiel od iných prenosných odsoľovacích jednotiek, ktoré vyžadujú, aby voda prešla cez filtre, toto zariadenie využíva elektrickú energiu na odstránenie častíc z pitnej vody. Eliminácia potreby výmeny filtrov výrazne znižuje požiadavky na dlhodobú údržbu. Prístroj sa dá nasadiť v odľahlých oblastiach s výrazne obmedzenými zdrojmi, napríklad na malých ostrovoch alebo na palubách oceánskych nákladných lodí. Pomôcť by mohol aj utečencom utekajúcim pred prírodnými katastrofami alebo vojakom pri dlhodobých vojenských operáciách.

Komerčne dostupné prenosné odsoľovacie jednotky zvyčajne vyžadujú vysokotlakové čerpadlá na pretláčanie vody cez filtre, ktoré sa veľmi ťažko miniaturizujú bez toho, aby sa ohrozila energetická účinnosť zariadenia. Nový prístroj sa spolieha na techniku ​​​​nazvanú polarizácia koncentrácie iónov (ion concentration polarization – ICP). Namiesto filtrovania vody proces ICP aplikuje elektrické pole na membrány umiestnené nad a pod vodným kanálom. Membrány odpudzujú kladne alebo záporne nabité častice vrátane molekúl solí, baktérií a vírusov pri ich prúdení.

Nabité častice sú privádzané do druhého prúdu vody, ktorý sa nakoniec vypustí. Proces odstraňuje rozpustené aj suspendované pevné látky. Keďže sa vyžaduje iba nízkotlakové čerpadlo, ICP spotrebuje menej energie ako iné techniky. Nie vždy však odstráni všetky soli plávajúce v kanáli. Preto výskumníci začlenili druhý proces, známy ako elektrodialýza, na odstránenie zostávajúcich iónov solí. Tím zmenšil a naskladal moduly ICP a elektrodialýzy, aby zlepšil ich energetickú účinnosť a umožnil ich umiestnenie do prenosného zariadenia.

Prístroj je navrhnutý pre neodborníkov, má jediné tlačidlo na spustenie procesu automatického odsoľovania a čistenia. Len čo úroveň slanosti a počet častíc klesnú na špecifické prahové hodnoty, zariadenie upozorní používateľa, že voda je pitná. Výskumníci vytvorili aj aplikáciu pre smartfóny, ktorá dokáže jednotku ovládať bezdrôtovo a hlásiť údaje o spotrebe energie a slanosti vody v reálnom čase. Ich prototyp vyrába pitnú vodu rýchlosťou 0,3 litra za hodinu a vyžaduje iba 20 wattov energie na liter.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať