SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Víťazi slovenských počítačových „Oskarov“ 2013

0

Na spoločenskom večere IT GALA sa vo štvrtok 3. 10. 2013 odovzdávali prestížne ocenenia IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA, IT PRODUKT a IT PROJEKT roka 2013. Ceny udeľuje neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Tradícia udeľovania týchto prestížnych ocenení pokračuje už trinásty rok. Cieľom je zhodnotiť odborné a manažérske úsilie osobností a firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií a telekomunikácií, oceniť najvýznamnejšie projekty, realizované v danom roku. Tento rok pribudla nová kategória IT PRODUKT roka s cieľom vyzdvihnúť najinovatívnejšie pôvodné slovenské produkty.  Odborná komisia zostavila aj tento rok širšiu nomináciu viac ako 200 osobností, firiem, produktov a projektov z oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Na základe údajov z informačných dotazníkov porota hlasovaním zostavila užšie nominácie piatich osobností, piatich firiem, piatich produktov a piatich projektov bez určenia poradia.

V kategórii IT OSOBNOSŤ roka 2013 sa víťazom stal Marcel Rebroš, generálny riaditeľ Cisco Slovensko. K jeho najvýznamnejším úspechom v oblasti rozvoja IT patrí zavádzanie e-learningových foriem vzdelávania a odborná príprava IT špecialistov v rámci projektu Sieťových akadémií, ktorý na Slovensku presadil a od roku 1999 strategicky formuje. Už druhé funkčné obdobie pôsobí ako tretí viceprezident Americkej obchodnej komory (AmCham) na Slovensku. Marcel Rebroš kontinuálne spolupracuje s rezortom školstva s cieľom podpory inovatívnych foriem vzdelávania a modernizácie školstva. Jeho aktivity v oblasti rozvoja IT a podpory vzdelávania sa rozšírili o projekt Dievčatá v IT s cieľom iniciovať diskusiu o možnostiach uplatnenia žien v sektore ICT a zvýšiť záujem o štúdium technologických smerov.  

V kategórii IT FIRMA roka 2013 sa víťazom stala spoločnosť MONOGRAM Technologies, spol. s r. o. V roku 2012 uviedla spoločnosť MONOGRAM Technologies na trh nový produkt Colosseo CMS a novú generáciu dvoch existujúcich produktov miniColosseo a Linguo. Podiel exportu na obrate má stúpajúcu tendenciu a v roku 2012 dosiahol hodnotu 22,36 %. Spoločnosť otvára trhy na všetkých kontinentoch a buduje celosvetovú distribučnú sieť. V roku 2012 spoločnosť intenzívne pracovala na riešení výskumného projektu Vývoj univerzálnej HD video platformy pre aplikáciu v broadcastingu, vzdelávaní a výskume, ktorý sa realizoval v spolupráci s Elektrotechnickým ústavom SAV.  

V kategórii IT PROJEKT roka 2013 ocenenie tento rok získal projekt Optický internet do menej rozvinutých oblastí od spoločnosti ANTIK Telecom. Cieľom projektu je dodanie vysokorýchlostného internet do menších miest a menej rozvinutých oblastí, kde chýba rýchly internet, digitálna televízia, naopak, je tam vysoká nezamestnanosť. Cieľovou skupinou sú všetci  obyvatelia dotknutých miest, ľudia v týchto mestách tak majú často jedinú možnosť, ako sa dostať k rýchlemu internetu a televízii IPTV za rozumnú cenu.

V kategórii IT PRODUKT roka 2013 sa víťazom stal produkt Uniq Tablet od spoločnosti ELCOM, s.r.o, Prešov. Tablet je určený pre tých, ktorí pracujú v náročnom prostredí. Pevná konštrukcia chráni tablet pred vodou a prachom, ako aj pri náraze i páde z výšky. Jeho ergonomický tvar umožňuje pohodlné držanie v jednej ruke. Ovládanie je komfortné vďaka dotykovému displeju. Prostredníctvom Wi-Fi alebo 3G sa možno pripojiť na internet a do firemných aplikácií. Vďaka integrovanej kamere, mikrofónu a reproduktorom prebieha komunikácia alebo prenášanie obrazu okamžite. On-line práca prispieva k úspore prevádzkových nákladov, ale aj času.

O nomináciách rozhodla komisia zostavená z IT novinárov a zástupcov profesijných IT organizácií v zložení: Juraj Sabaka (ITAS), Boris Tytykalo (SITA), Jozef Šupšák (eFOCUS), Ondrej Macko (PC REVUE), Ján Šebo (CTF), Filip Hanker (Živé.sk), Ivan Kopáčik (ISACA), Ľuboslav Lacko (ITnews.sk) a Martin Drobný (INFOWARE).

Ocenenia IT OSOBNOSŤ, IT FIRMA, IT PRODUKT a IT PROJEKT roka 2013 boli udelené 3. októbra 2013 na slávnostnom večere IT GALA. Výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT SUMMIT a IT GALA organizujú ITAS a Digital Visions, vydavateľ magazínov PC REVUE, INFOWARE a portálu ITnews.sk.  

IT GALA

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať