ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Umelá inteligencia bude generovať nové lieky proti rakovine ako na bežiacom páse

Výskum a vývoj
1

Systémy hlbokého učenia od roku 2010 preukázali úžasné výsledky v oblasti rozpoznávania obrazu, hlasu a textu, pričom v mnohých prípadoch prekonali presnosť človeka, umožnili autonómne riadenie vozidiel a dokonca skladali príjemnú hudbu. V roku 2014 vynašiel Ian Goodfellow nový smer v hlbokom učení – generatívne kontradiktórne siete (Generative Adversarial Networks – GAN). V posledných rokoch GAN dosahovali mimoriadne výsledky pri vytváraní zmysluplných obrazov podľa predložených opisov. Ukazuje sa, že obdobné princípy možno použiť aj na objavovanie liekov a vývoj biomarkerov.

Vedci zo skupiny Pharmaceutical Artificial Intelligence (pharma.AI) spoločnosti Insilico Medicine vo svojej štúdii predstavili dôkaz koncepcie aplikovania GAN na objavovanie liekov. Neskôr autori výrazne rozšírili tento model na generovanie nových liekov podľa viacerých požadovaných charakteristík a plánujú spustiť komplexný engine na objavovanie liekov založený na GAN, ktorý produkuje sľubné terapeutické postupy s cieľom výrazne urýchliť farmaceutický výskum a vývoj a zvýšiť úspešnosť klinických skúšok.

Zatiaľ ide len o dôkaz konceptu a systém generuje iba molekulárne odtlačky s úplne základnými molekulárnymi vlastnosťami. Veľká vízia tímu je však inteligentný systém, ktorému možno nariadiť výrobu súboru molekúl so špecifikovanými vlastnosťami, ktoré zabíjajú určité rakovinové bunky v špecifikovanej dávke v konkrétnej podskupine pacientov. Dokáže predpovedať účinnosť upravenú podľa veku a špecifických biomarkerov, predpovedať nežiaduce účinky a vyhodnotiť pravdepodobnosť úspešnosti klinických skúšok na ľuďoch.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Lacko klamar reakcia na: Umelá inteligencia bude generovať nové lieky proti rakovine ako na bežiacom páse

4.11.2021 01:11
bludy Lackove.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať