TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Umelá inteligencia od Google bude podporovať viac ako 1000 jazykov

Technológie
0

Google v rámci iniciatívy s názvom The 1000 Languages chce vytvoriť model AI, ktorý bude podporovať 1000 jazykov, aby mohol poskytnúť informácie väčšiemu počtu ľudí na celom svete. Rozšíri teda desaťnásobne svoje už aj tak rozsiahle jazykové portfólio. Keďže ide o mimoriadne ambiciózny projekt, jeho realizácia bude pravdepodobne trvať mnoho rokov. Google však už pracuje na dosiahnutí svojho cieľa.

Vyvinul Universal Speech Model (USM), univerzálny rečový model, ktorý je vyškolený vo viac ako 400 jazykoch a poskytuje doteraz najviac pokrytia v rečovom modeli, uvádza sa v blogovom príspevku. Technologický gigant spolupracuje s komunitami po celom svete na získavanie rečových dát. Pozornosť, ktorú Google venuje rozširovaniu svojich jazykových možností, nie je žiadna novinka.

Predplatné NEXTECH 2021

Nedávno pridal do svojej platformy Google Translate 24 ďalších jazykov a na Gboard povolil hlasové písanie pre deväť ďalších afrických jazykov. Takisto spolupracuje s miestnymi vládami, mimovládnymi organizáciami a akademickými inštitúciami v južnej Ázii na zhromažďovaní zvukových ukážok rôznych dialektov v celom regióne.

Veľké jazykové modely vytvárajú aj ďalšie veľké technologické spoločnosti. V júli Meta oznámila model AI s názvom No Language Left Behind, ktorý dokáže prekladať do 200 jazykov. Tento model zahŕňa aj preklady pre 55 afrických jazykov. Je to významný pokrok, pretože široko používané prekladateľské nástroje podporujú menej ako 25 afrických jazykov.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať