PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Umelá inteligencia sa naučila programovať úlohy podľa textového zadania

Výskum a vývoj
0

Pokiaľ ide o kódovanie, existujú dva kľúčové aspekty, vyjadril sa pre web The Verge Greg Brockman, technologický riaditeľ a spoluzakladateľ výskumnej spoločnosti OpenAI, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou. Prvá časť je premýšľanie o probléme a jeho skutočné pochopenie, povedal Brockman. Druhá časť je vymyslieť, ako tento problém vyriešiť pomocou kódu. Práve tento druhý aspekt chce nový systém spoločnosti OpenAI s názvom Codex zjednodušiť, urýchliť a sprístupniť. Codex preberá príkazy napísané v jednoduchej angličtine a prepisuje ich do kódu.

Napríklad zadáte: „Vytvor webovú stránku s menu na ľavej strane a panelom úloh na pravej strane.“ Codex ju vytvorí bez toho, aby ste museli zadávať akýkoľvek kód. Jazyk je silná stránka OpenAI. Spoločnosť vytvorila výkonné algoritmy na spracovanie prirodzeného jazyka (natural language processing – NLP). Ide o druh umelej inteligencie s hlbokým učením, ktorá umožňuje, aby vám Siri porozumela. Ich doteraz najrobustnejší AI generátor jazyka GPT-3 je schopný pomocou v podstate všetkého, čo je na internete napísané v angličtine, vytvoriť texty, ktoré sú prekvapivo ľudské.

Podľa OpenAI je Codex potomkom GPT-3, ibaže nie je postavený len na jazyku, ale aj na nespočetných riadkoch kódu uloženého v repozitároch open source počítačového kódu na internete. Codex vyzbrojený touto vedomostnou základňou môže prejsť z textu do kódu spôsobom podobným konverzácii. OpenAI tvrdí, že Codex sa dá použiť na prechod od textu ku kódu „v podstate pri akejkoľvek programátorskej úlohe“, hoci pripúšťa, že všetky tieto úlohy nemusí zvládnuť rovnako dobre. Niekedy možno bude treba preformulovať a upraviť pokyny, aby Codex urobil presne to, čo chcete.

Možnosť vytvárať kód pre hry, aplikácie a webové stránky je, samozrejme, veľká pomoc pre začiatočníkov, ktorí to ešte nerobili. No prechod od jednoduchého, konverzačného textu ku kódu by bol obrovskou úsporou času aj pre profesionálnych programátorov. Podľa generálneho riaditeľa OpenAI Sama Altmana Codex dokáže za pár sekúnd urobiť to, čo by jemu trvalo pol hodiny. Niektorí sa obávajú potenciálnej straty pracovných miest, ak sa počítače naučia programovať, ale zakladateľ Code.org Hadi Partovi si myslí, že automatizácia nudných kúskov kódu zlepší vzdelávanie v oblasti informatiky.

Keď sa rutinná práca pri programovaní zjednoduší, vzdelávanie v oblasti informatiky sa môže zamerať na koncepty počítačového myslenia na vyššej úrovni, ako je navrhovanie rozhraní, algoritmov a dátových štruktúr. Codex je od svojho vydania v auguste stále vo fáze súkromného beta testovania. Toto obdobie bude kľúčové pre výcvik Codexu, aby bol čo najkompetentnejší. Súčasná iterácia totiž dokáže správne vyriešiť len približne 37 % úloh.  „Codex umožňuje počítačom lepšie porozumieť zámerom ľudí,“ píše sa v blogovom príspevku OpenAI, „čo môže každému umožniť urobiť viac s počítačmi.“

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať