PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Našli spôsob ako vypnúť gén, ktorý môže za šírenie rakoviny

1

Proces, ako sa rakovina šíri cez telo, je známy ako metastáza. Práve tá robí z tohto ochorenia nepriateľa, ktorý sa ťažko dá držať na uzde. Výskumníci z Princetonskej univerzity pracujúci v tejto oblasti sa už viac ako 15 rokov sa teraz zamerali na jediný gén, ktorý je kľúčový pre schopnosť väčšiny hlavných druhov rakoviny metastázovať. Objavili zlúčeninu, ktorá môže deaktivovať tento gén u myší aj v ľudskom tkanive. Metastáza je v skutočnosti primárnou príčinou smrti na túto chorobu.

Operácia alebo chemoterapia môžu byť účinné pri eliminácii počiatočného nádoru, ale bunky, ktoré sa z neho odtrhli, môžu nenápadne putovať telom a spôsobiť vznik nových nádorov o mesiace alebo dokonca roky neskôr. Vedci z Princetonu už v roku 2004 identifikovali gén nazývaný metadherín (MTDH), ktorý sa podieľa na metastázujúcej rakovine prsníka. Biológ Yibin Kang v roku 2009 ukázal, že gén produkoval abnormálne vysoké hladiny proteínov MTDH v približne tretine nádorov rakoviny prsníka a bol ústredný nielen pre proces metastázovania, ale aj pre odolnosť týchto nádorov proti chemoterapii.

Následným výskumom sa zistilo, že myši, ktorým gén chýbal, rástli normálne, a ak dostali rakovinu prsníka, mali oveľa menej nádorov. A keď sa u nich nádory predsa vytvorili, nemetastázovali. Potom vedci dospeli k poznatku, že to platí aj pre rakovinu prostaty, pľúc, kolorektálny karcinóm, rakovinu pečene a mnohé iné druhy rakoviny. Kryštalická štruktúra MTDH ukazuje, že proteín má pár výbežkov podobných prstom, ktoré sú prepojené s dvoma otvormi na povrchu iného proteínu nazývaného SND1.

Podľa Kanga je to „ako dva prsty zapichnuté do dier bowlingovej gule“ a vedci sa domnievali, že keby sa toto spojenie dalo prerušiť, mohlo by to výrazne zmierniť škodlivé účinky MTDH. Tím dva roky bez väčších úspechov hľadal molekuly, ktoré by vyplnili tieto diery. Až napokon našli to, čo nazvali „strieborná guľka“. Ide o zlúčeninu, ktorá zapcháva tieto medzery a zabraňuje vzájomnému prepojeniu proteínov, pričom má výrazné protirakovinové účinky, ktoré sa podobajú účinkom pozorovaným u myší s deficitom MTDH z ich predchádzajúcej práce.

Podľa vedcov MTDH pomáha rakovine dvoma základnými spôsobmi: pomáha nádorom znášať stres z chemoterapie a umlčuje poplach, ktorý orgány normálne vydávajú, keď ich napadne nádor. Spojením s proteínom SND1 prekazí imunitnému systému rozpoznanie nebezpečných signálov, ktoré bežne generujú rakovinové bunky, a tak mu bráni v ich napadnutí.

Novým liekom vedci znovu aktivujú tento poplašný systém. Teraz pracujú na zdokonalení zlúčeniny v nádeji, že sa im podarí zlepšiť jej účinnosť pri narúšaní spojenia medzi MTDH a SND1 a znížiť potrebnú dávku. Dúfajú, že budú pripravení na klinické skúšky na ľudských pacientoch v priebehu dvoch až troch rokov. Výskum bol uverejnený v dvoch dokumentoch v časopise Nature Cancer.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Silver bullet goes right (: reakcia na: Našli spôsob ako vypnúť gén, ktorý môže za šírenie rakoviny

5.12.2021 16:12
Silver bullet goes right (:
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať