ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Umelá inteligencia zmapuje všetky proteíny v ľudskom tele

Výskum a vývoj
2

DeepMind, dcérska spoločnosť Alphabet zameraná na umelú inteligenciu, tvrdí, že zverejní tvary takmer všetkých proteínov nachádzajúcich sa v tele človeka a 20 ďalších široko študovaných organizmoch, čo predstavuje takmer všetky proteíny, ktoré veda pozná. Pomocou programu AlphaFold spoločnosť už uvoľnila 350 000 štruktúr do verejnej sféry a v najbližších mesiacoch ich plánuje vydať ďalších 100 miliónov.

Zistením tvaru bielkovín v ľudskom tele môžu vedci prísť na to, čo robia, a to je zasa kľúčové pre pochopenie základného mechanizmu života. Experimenty na stanovenie štruktúr bielkovín však môžu v laboratóriu trvať mesiace alebo dlhšie; po desaťročiach práce bol identifikovaný tvar iba 17 percent bielkovín v ľudskom tele.

Aby bielkoviny správne fungovali, skladajú sa do špecifických trojrozmerných tvarov. Štruktúra určuje, čo proteín robí. Poznanie štruktúry môže výskumníkom pomôcť rozpoznať, keď nastanú problémy, a vytvoriť lieky na boj proti nim. AlphaFold spoločnosti DeepMind bol vycvičený na databáze približne 170 000 proteínových štruktúr z verejne dostupnej dátovej banky. To zvýšilo jeho presnosť a teraz s vysokou mierou spoľahlivosti predpovedal tvary pre 36 percent ľudských bielkovín.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

velmi reakcia na: Umelá inteligencia zmapuje všetky proteíny v ľudskom tele

10.8.2021 18:08
pochybujem, ze vedia, ze co presne proteiny robia na zaklade zlozenia...Keby to bola pravda, uz davno by sme mali veci ako zastava starnutia, chudnutie atd..
Reagovať

Petr Kmásal reakcia na: Umelá inteligencia zmapuje všetky proteíny v ľudskom tele

10.8.2021 15:08
Kdybych sám něco takového vynalezl, mám se jako pánbůh ve Frankrajchu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať